Sistem Audio mai performant

Cum se rezolvă diverse probleme
ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

@Shorty - arata superb . Ce boxe ai folosit ?

Te rog daca poti pune o poza cu totul montat !

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Salut. Boxele sunt Hertz Mille Pro mp 165.3 mp 70.3 si mp 25.3.
Sistemul e in lucru, pozele le pun pe masura progresului. Timpul nu imi permite sa lucrez la masina decat sambata. Asa ca o sa mai dureze.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

Ai pus si boxa centrala ? Cum ai legat-o ? Exista precablaj ?

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Nu are sens sa pun difuzor central atata timp cat eu am adus "scena" in fata, prin montarea difuzoarelor in stalpi.
Update:
- finalizat stalpii
- inceput lucru la inele de aluminiu pentru tweetere
- inceput confectionarea cablurilor de semnal de la crossover la amplifuri. Cablu de microfon OFC dedicat pentru studio.
- confectionat suport amplifuri.

Numai bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Nesta3 »

Salut
Proceedul ce mai zice?😁
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by panzer »

^ Ma gandeam eu ca va cunoasteti! prea e similara lucrarea cu ce ai facut tu pe Ceed :mrgreen:

@shorty:
Mai intai un "big round of applause!" =D>
wooferul il faci in compresie? Sealed? Schimbi si HU? Unul care sa aiba macar DTA.

Cu ce amplifici Mille-urile acelea?

Sfat: mare atentie la firul dintre filtre si midbas. Daca e ieftin se va sectiona de la miscarea midbas-ului. Macar un Cordial CLS de 10 lei/m. Daca nu pe la 2.5 lei/m gasesti la Hornback un fir cu lita foarte rezistenta, daor 2x 1.5 mm.

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Salutare.
Pro-ul hiberneaza... asteapta caldura sa il ia sotia in primire.
@ Panzer. Nu folosesc filtre pasive iar cablul este de 2x2.5 OFC si dedicat aplicatiilor maritime. Amplificarea este data de doua Audison SR4.
Azi am finalizat inelel la tweetere. Greu cu strungul cand nu ai lucrat niciodata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by panzer »

Am ramas si eu cu ochii la tweet-erele soft dome. Cum am hotarat deja ca Ceed 1 (cel cu hertz) va ramane in familie pana crapa asta e un upgrade foarte util.

Cum am spus deja, apreciez ce faci, deci nu vreau sa critic nimic. Doar ca dpmdv as face un pic diferit:
- nu as alege amplif-uri in clasa D. Pe unde le-am auzit au faramat sunetul (cu vreo 2 exceptii mai scumpe de 3000 euro). Dupa ce se incalzesc un pic cele din clasa AB sunt mai calde in sunet. Pe solutia ta (cu crossover activ) as alege un 4x in clasa AB (H604 sau HCP4) + un amplif dedicat pt woofer cu control de volum. Diferite genuri de muzica au bass-ul mixat diferit. E nevoie sa poti ajusta simplu nivelul woofer-ului.
- ai un gap in frecventa: midrange-urile sunt mici. Incep la 180 hz, real pe la 200-220 hz unde woofer-ul nu va ajunge. O posibila solutie ar fi un midbass de 16 in usi, filtre pasive pe 3 cai, amplif 4x in bridge 2x.
- Garbage in garbage out. HU e piesa slaba. HU ar tb sa stie flac (neaparat), Digital Time Alignment si sa aiba un DAC performant. In topicul meu de Hertz am facut un test cu un SuperAudio CD super fain folosit pe post de sursa. Food for thought! Fa si tu un test similar.

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Salutare.
Stiu exact ce spui tu la capitolul amplificatoare doar ca momentan astea sunt baza de plecare nu am vrut sa mai ingrop banii in altele .Nu stiu ce o rezerve viitorul
Cu crossover activ pentru 6 canale amplificate pentru fata si inca un canal pentru subwoofer nu imi ajunge doar un amplif iar inca unul pentru woofer pe langa cele doua ar fi ingreunat instalatia (spatiu sectiune cabluri......)
Difuzorul din portiera chiar asa aveam de gand sa-l setez, undeva pe midbass va canta,
Iar HU nu va pleca de pe masina.... Am avut doza mea de nebuinie nu mai sunt dispus sa o iau de la capat si cu masina asta. Ce fac acum, e ca sa fie mai bine decat ce vine din fabrica si putin peste o instalare aftermarket clasica( adica 4 difuzoare si un sub in portbagaj).

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Buna ziua.
Cu pasi mici mai progresez si eu. Pana se termina nebunia asta si am sa pot circula normal sper sa termin :lol:
Am finalizat grilele pentru medii.....pentru ca nimic nu trebuie sa ramana ca de fabrica.....Mici atentii la detalii.
Toate cele bune.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

Schimbi si HeadUnit-ul pana la final ? sau ce ai in plan ?

Cum mai arata ? Din motive de covid , eu am oprit toate proiectele . Nu mai am nici timp la dispozitie .

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Salutare.
HU-ul va ramane asa. Nu doresc sa pierd nimic din functiile masinii, plus ca unitatile aftermarket dedicate sunt foarte slabe ca si calitate a sunetului . Am folosit un hi-low de la Audison si e bine.
Am reusit sa pun sistemul in functiune doar ca am intampinat o problema cu inele adaptoare( cumparate gata facute) . Sunt prea inalte si ajunge membrana difuzoarelor in fata de portiera. Mai am un set redimensionat dar nu am avut timp sa il inlocuiesc.
Cateva poze cu insonorizarea si partea de cabluri.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

Te rog da-mi detalii despre SUB dreapta spate ? Cine ti-a modelat incinta ? cat a costat . Ce amp ai folosit ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Nesta3 »

El😁...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

moaaaama ce dragut arata - Cel mai frumos proiect Dyi .

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”