Sistem Audio mai performant

Cum se rezolvă diverse probleme
Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Fantomel »

Si eu am comandat optiunea cu JBL dar ma indoiesc ca e aia cu 8 ca am inteles de la dealer ca nu cu woofer si speaker central , dar daca vine asa numai de bine :)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Flavyus »

Eu am vazut echiparea JBL pe masina in showroom, era cu subwoofer in portbagaj, restul nu ma pricep.
Am testat diferenta de sunet cu sistem normal si am comandat JBL.

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Fantomel »

Cand ai dat comanda Flavyus si unde ? GT line presupun ?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Flavyus »

Comanda in Ianuarie 2017, s-a dus la producator pe 5 Feb, intra in fabricatie incepand din Martie, livrare termen maxim sfarsit de Aprilie.
Am comandat la Autonet, unde am facut test + am "demontat" aproape masina sa ma lamuresc cu privire la optiuni.
2.0 DSL HP 4x4 6AT GT Line + cateva optiuni (xenon, sistem JBL, parbriz degivrant, EPB frana electrica), discount 4%. Am dorit un motor diesel testat si o automata fiabila.
Ca tot suntem pe topicul de audio, cred ca am mai scris, am sesizat o calitate slaba a sunetului pe sistemul stock.

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Fantomel »

La fel am dat si eu comanda sper sa primesc VIN in vro 2 sapt :) doar ca eu am benzina T-GDi mi sa parut cam mare diferenta intre diesel si benzina(undeva la 3 mii) mai ales ca eu merg undeva la 10 000 pe an. Intradevar sistemu de stock era slab rau si na am vrut si display de 8'' care nu mergea decat cu JBL. Am zic ca e ok mai mare odata cu android auto etc.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by b76bgaarh »

aici e despre sistem audio.

postati ontopic la termen de livrare.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Flavyus »

Dap, se aude misto de tot la upgrade-ul JBL, chiar pe radio FM. Curios, pe posturile DAB se aude atenuat ca volum, dar intr-adevar foarte clar.

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ovidiu.anica »

Salut,

Ca tot se discuta pe aici pe undeva, cred ca Fantomel scria apropo de support loseless - exista by default cel putin pt upgrade-ul la JBL. (testat de mine cu flac-uri de 30-50 Mb / piesa) si diferenta se simte.

Cat despre DAB, problema din pct meu de vedere a fost simpla: marea majorite a timpului circul cu masina in Ro, unde posturila radio sunt cum sunt; in plus am posibilitatea sa conectez un stick de 64 Gb in masina plin cu muzica pe care vreau eu sa o ascult (ceva flac-uri plus mp3 la 320kbs - undeva pe la 2500 - 3000 de piese), Deci pt mine DAB a fost pas din start.

Legat de optinalul JBL, as avea o intrebare: cate incinte audio sunt in total?

Merci,
Ovidiu

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Flavyus »

8 bucati, amplificator, tehnologie Clarify etc
http://www.automotiveworld.com/news-rel ... a-sportage

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by surfer »

Si pozitionarea lor aici: http://www.harmankardon.com/content?Con ... a-sportage

Nu sunt cine stie ce pasionat de muzica, dar daca si urechea mea simte o diferenta evidenta de sunet, atunci clar trebuie sa fie ceva bun la mijloc :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ovidiu.anica »

@flavius,surfer: Merci mult de info.

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Sistem Audio mai performant

Post by relu_24 »

Tocmai ce am testat. sistemul audio standard (cel de 7 închirieri ) merge flac. Consider ca e ok calitatea, nu sunt un audiofil pentru mine e ok

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by bondalicir »

Eu am fost in showroom si am testat ambele sisteme. Din pacate nu am avut decat youtube prin bluetooth la mine. Ca si putere nu se aude mai tare cel cu jbl. Cel putin pe bluetooth nu se aude foarte tare nici unul. La mine la ceed se aude mai tare pe sistemul stock. Poate o fi si vreo limitare prin bluetooth nu stiu ce sa zic... ca si claritate se aude ceva mai bine jbl dar dupa sursa avuta si urechea mea diferenta nu e foarte mare... acum daca banii nu sunt o problema merita... daca bugetul e la limita e ok si cel stock
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by aqua »

eu am gasit asa ceva care cica ar fi plug and play, se da jos fata pentru a ajunge la boxe?
http://www.jbl.com/car-speakers/GX602_.html
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Nesta3 »

Se da fata de usa jos.
Dar JBL alea pot fi plug&play doar daca vin cu tot cu inel adaptor,deoarece boxa stock e turnata pe inelul ala de plastic care se prinde pe fata intermediara de usa.Iar ca sa pui alte boxe, ori cumperi si inel adaptor, ori faci cum a facut tipul din filmuletul de mai jos.
Sa stii ca am ascultat JBL alea si mai toate din gama auto recente, si sincer, sunt sub cele stock.Si au si un pret marisor, gen 100 dolari.
Sistemul stock, exact cum a zis si Bondalicir, nu se aude foarte tare,gen ca la ceed ,dar se aude mai clar si mai calitativ.Pentru un plus de galagie, se poate monta boxa centrala,de 8", sus pe bord,sub grila aia.E locas special dar nu e precablat si trebuie sa te legi pe iesirile boxelor.Ca sa schimbi sunetul si sa bati si JBL-ul de fabrica, trebuie o investitie de cel putin 2500 lei.Boxe fata spate,amplificator si restul de cablaraie.Dar e mult de lucru si doar daca esti pasionat(ca sa nu zic bolnav:)) ) te bagi la asa ceva.Eu am fost bolnav cu astea pe vechea masina si inca nu mi-a trecut.Imi e mila sa o demontez si pe asta:)).
La sistemul stock poti monta un subwoofer underseat,iar impreuna cu o boxa centrala rezolvi o mare parte din lipsuri.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”