Senzori parcare fata - Sportage 2015

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by cmusat2000 »

Salutari tuturor,

Vreau sa va cerc parerea legata de achizitia de senzori de parcare fata dintre urmatoarele produse:

https://edotec.ro/senzori-de-parcare-de-fata.html
sau
http://www.coastadeest.ro/detalii-5116_ ... ark_4.html

Daca este cineva care si-a montat ceva asemanator, poate ma lamureste.
Mersi mult

znx2timi
Posts: 11
Joined: 06 Dec 2016, 03:18
Auto: kia

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by znx2timi »

Salut, nu stiu cum sunt cei din linkul tau ...
Eu mi-am montat fix astia https://www.aliexpress.com/item/4-Senso ... 0.0.VKpJlU
au afisaj si avertizare sonora, si primesti si o carota pt decupare pe masura senzorilor

precizie foarte buna daca ii montezi cum trebuie, doar ca in doi ani afisajul incepe sa se deterioreze, segmentele de la digits incep unu cate unu sa moara (nu se mai aprind https://i.ytimg.com/vi/5S3tyb0GQfY/hqdefault.jpg) si dupa 2-3 segmente stinse o sa iti afiseze distanta intr-un fel de klingoniana ... bipurile corelate te vor ajuta totusi sa intelegi klingoniana afisata :).

incerc sa nu generalizez ... dar nu ma pot abtine
acum doi ani un dealer kia monta pe kia ceed tot niste chinezarii aproape identice ... si dupa doi ani ... se valideaza sintagma "asa face toate"

pe sportage am montati pe spate ceva identic de la dealer... astept sa se defecteze :).

ps: pt senzori fata iti trebuie si un buton de dezactivare, ca sa ii activezi doar cand ai nevoie.
altfel in trafic (bara la bara) cand te vei apropia sub 1.5 metrii fata de cel din fata incepe simfonia :).
pe spate sunt activati cand becul de masarier primeste tensiune.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by cmusat2000 »

M-am uitat si eu pe aliexpress, insa in cele din urma am decis pentru partea de senzori sa-i las un pic pe prieteni chinezi deoparte.
Pretul e mai mult decat ok, insa senzorii pe fata sunt mai pretentiosi si voi merge pe ceva mai profi, pe spate am din fabrica si de 2 ani nu am avut probleme cu ei.
Oricum mersi pentru raspuns. 8)

znx2timi
Posts: 11
Joined: 06 Dec 2016, 03:18
Auto: kia

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by znx2timi »

senzorii fata cum pot fi mai pretentiosi fata de cei de pe spate?
mai sus faceam referire ca si dealerii "iti dau cadou" tot niste senzori amarati, nu ma refer la cei din fabrica.
senzori mai buni ca cei din fabrica nu o sa gasesti, mai ales ca cei din fabrica au buton de activare special montat din fabrica, langa schimbator.
iar afisajul se face pe displayul central.

tudorg
Posts: 20
Joined: 03 Mar 2017, 14:44
Auto: Sportage 1.7 DCT
Location: Luxemburg

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by tudorg »

La sportage senzorii de parcare au afisaj pe sau doar avertizare sonora?

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by cmusat2000 »

La modelul meu (2015 - Classic) am senzori pe spate care bipuie si pot fi dezactivati de langa mufa USB-AUX.
Legat de partea "ca ar fi mai pretentiosi", ma refeream ca daca nu sunt din fabrica, chiar cu buton de comutare a acestora, cunosc prieteni care si-au montat pe masinile lor senzori fata si mai mult regreta - daca e frig nu se intampla nimic la apropierea de masina din fata, daca ploua torential tac din nou, butonul de comutare ba ramane blocat pe on sau pe off s.a.m.d.
Mai este MetaSystem care sunt ceva mai scumpi dar mai calitativi si evident pentru 221 de euro sunt senzorii originali "Kia" care cred ca sunt fie Valeo fie MetaSystem.
Oricum mai sap putin, ma gandesc si la montaj, care nu stiu de ce dar il anticipez cu probleme... #-o nu mai exista electricieni auto care sa faca treburile misto, iar la reprezentanta..am o strangere de inima. :shock:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by b76bgaarh »

tudorg, ce model de sportage, 3 sau 4?

ps la 3 cu bord supervision ai avertizare sonora si vizuala. iti arata 3 zone( spate, dreapta si stanga) si distanta pana la obastacol. in functie de distanta bipaie mai tare si mai des, pana ajunge sa tiuie in continuu.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

tudorg
Posts: 20
Joined: 03 Mar 2017, 14:44
Auto: Sportage 1.7 DCT
Location: Luxemburg

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by tudorg »

La Sportage 4 m-ar interesa. Daca are si afisaj pe bordul supervision atunci e un plus mare pentru supervision vs clasic.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by surfer »

La mine are afisaj in bord, exact cum zice b76bgaarh mai sus. Atat pentru fata, cat si pentru spate. Butonul de dezactivare este langa schimbator.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Senzori parcare fata - Sportage 2015

Post by Flavyus »

Da, iti afiseaza in bord, fata-spate cu 3 zone fiecare, stg, fata, dreapta.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Post Reply

Return to “Tips & Tricks”