Cheia pliabila

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
iacob66
Posts: 46
Joined: 15 Mar 2017, 13:08
Auto: Sportage 1.6 GDI Clasic+
Location: Iași

Cheia pliabila

Post by iacob66 »

Cheile de la SPORTAGE nu mai pliaza pana la capat cand se deschid din buton .Trebuie fixate cu mana pe pozitie. Initial am crezut ca este un defect la prima cheie, dar dupa o saptamana de utilizare si a doua cheie are aceeasi problema. Ma gandesc sa incerc sa dau cu putin WD 40 , dar mi-e frica sa nu fac un scurt . S-a mai lovit cineva de problema asta?

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: Cheia pliabila

Post by ovidiu.anica »

Nu ti-as putea spune cum e la Sportage (eu am GT Line, deci nu am cheie pliabila) dar la Ceed-ul alor mei (model 2017) nu exista problema pe care ai mentionat-o.

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: Cheia pliabila

Post by sato123 »

Am vazut si eu problema e o un mic surub care a iesit si ar trebui impins la loc pentru ca nu mai lasa cheia sa iasa/intra normal (se freaca de carcasa de plastic). Ti-am atasat o poza cu surubul respectiv incercuit. Si mie mi s-a parut de 2 lei treaba, dar asta e - cu o surubelnita l-am rezolvat. Poate asta e si la tine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

iacob66
Posts: 46
Joined: 15 Mar 2017, 13:08
Auto: Sportage 1.6 GDI Clasic+
Location: Iași

Re: Cheia pliabila

Post by iacob66 »

Surubul ala este buclucas. Am rezolvat ambele chei. Mii de multumiri, sper sa ajute si pe altii, pentru ca ma indoiesc ca numai noi am avut problema asta.

alkool
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2017, 21:57
Auto: 1.6 T-GDI 6MT AWD Style Infra
Location: Bucuresti

Re: Cheia pliabila

Post by alkool »

Multumesc frumos, la mine era un nit, nu surub, l-am impins la loc si e perfect acum.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”