Kia Sportage "JE"

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Guidetravel
Posts: 1
Joined: 09 Aug 2017, 12:56
Auto: KIA SPORTAGE JE
Location: BUCURESTI

Kia Sportage "JE"

Post by Guidetravel »

Salut, am observat ca nu exista un topic pentru aceasta generație de Kia Sportage - JE.
Propun acest topic.
Va mulțumesc,
Costin

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by Flavyus »

Adica generatia II ?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage "JE"

Post by Ogy »


User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by Axe »

Asa este, observ si eu ca nu sunt separate pe generatii iar discutii amestecate despre Sportage JE si Sportage ultima generatie nu-si au rostul. Sunt cu totul alte masini, alte motorizari, alte probleme, consumuri, dotari, materiale......

gigiones
Posts: 5
Joined: 31 Dec 2017, 21:35
Auto: kia sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by gigiones »

e binevenită inițiativa !...e cam ghiveci pe acest forum !...si eu am de 2 saptamăni un Kia Sportage JE, an 2007, crdi 1991cc, motor D4EA și azi fiind soare mi-am băgat mana in ea pentru ca imi curgea antigel pe la un colier !...Incarcand sa constat starea curelelor nu am avut acces decat la una singura, altceva nu am putut observa ! Intrebare : cate curele are acest model de kia ? e posibil ca una singura sa faca totul ! ?

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by Axe »

Adevarat, am tras si eu un semnal de alarma in legatura cu "ghiveciul" de pe acest forum.
Toti iubim si ne plac masinile noi, despre care se discuta preponderent, dar iubim si masinile vechi, masinile care merita, care au inca ceva de spus! De multe ori masinile vechi valoreaza inzecit fata de cele noi facute din ce in ce mai "pe genunchi"!
Revenind la curele, pot sa-ti spun ca al meu are patru!!! Una de distributie si inca trei pentru accesorii. Azi am schimbat-o pe cea pentru servodirectie, pret 91 lei la KIA Baneasa, cu tot cu manopera! Rezonabil as spune, dar la diesel nu stiu cate sunt!?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage "JE"

Post by Nesta3 »

E ghiveci pentru ca pentru unii si altii e invizibil butonul ala de search.
Totusi, e normal sa se vorbeasca mai mult de masinile noi si care sunt din ce in ce mai multe pe forum.Asa a fost si la ceed.
Cel mai bine, va faceti jurnal de bord, postati probleme,tips, etc in topic dedicat sau faceti unul nou.
Mi se pare ca pe sectiunea voastra e mult mai aerisit.
O seara buna
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by Axe »

Normal ar fi sa se faca caprarii pe forum, masinile sa fie prezentate pe generatii! Avem topic "Consum Sportage"!!! Ok, dar care, generatia 1, 2, 3 sau 4???

gigiones
Posts: 5
Joined: 31 Dec 2017, 21:35
Auto: kia sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by gigiones »

Axe wrote: 06 Jan 2018, 14:22 Normal ar fi sa se faca caprarii pe forum, masinile sa fie prezentate pe generatii! Avem topic "Consum Sportage"!!! Ok, dar care, generatia 1, 2, 3 sau 4???
Asa ar fi corect. Dacă dai cu search dupa un cuvant sau caracteristica ți se pun la lecturat sute de pagini !...pe cand, aș citi si mii de pagini daca s-ar referi la Kia Sportage JE, pt ca e masina care ma intereseaza și doresc o informatie care să-mi fie utilă in timp real !...Ia dati si voi search cu subiectul ,,curele kia sportage'' ...eu am gasit doar patru comentarii dintre care 2 doar aici....si cu toate acestea tot nu am aflat cate curele are Sportageul meu Diesel ! :)

gigiones
Posts: 5
Joined: 31 Dec 2017, 21:35
Auto: kia sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by gigiones »

In vederea efectuarii RAR cu tot ce trebuie privind obtinerea CIV si inmatricularea , ieri am efectuat o simulare la un service autorizat...raspunsul a fost : masina beton, nu trebuie sa-i faci nimic !...dupa inmatriculare am sa-i fac distributia pentru ca nu am istoricul !

gigiones
Posts: 5
Joined: 31 Dec 2017, 21:35
Auto: kia sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage "JE"

Post by gigiones »

Nu mai pot astepta pana la RAR ....a inceput sa piarda antigel pe la pompa de apa !
Ce kit de distributie ați folosit ? și cat de bune sunt ?

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”