Tips anti rozatoare!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Aia de rozatoare e interesanta, o sa ma duc in Dedeman sa o pipai. Cica se vinde in set de 6 buc x 27 lei, poate facem un group buy. Luam cea mai groasa plasa si eventual punem 2-3 straturi. Ideal e sa gasim un service curat sa mergem cu totii acolo :)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Table de al diverse, nu sunt f. flexibile, 1 mp cca 110 leiImage

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by aqua »

Nu merge prinsa in niste suruburi pe dedesubt? Eu nu mai stiu exact cum e sub masina si pe unde se baga. Doar lipita nu cred ca are viata lunga, mai ales la variatii de temperatura.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Suruburi nu bag nici batut. Cu adezivii stai linistit, exista chestii de ramai uimit.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by aqua »

Până ajung sa văd cum e cu montat plasa mă gândeam că e mai simplu sa pun un burete doi îmbibați cu soluție repelent in zona compartiment motor, ce ziceți? Văd că și a făcut obicei una sa se bage noaptea, o mai alung cu un claxon sau bat in bară
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by aqua »

m am uitat prin dedeman, din punctul meu de vedere n as pune plasa din ppr, aia pentru protectie copaci, nu stiu ce temperaturi sunt pe sub masina dupa drumuri lungi si veri incinse, mai ales ca e langa evacuare, sa se topeasca sau mai rau sa ia foc pe acolo
insa cred ca ma bag la o foaie din aluminiu, au mai multe modele, se poate modela usor, n am luat ca mi s a parut cam scump 110 lei si nu folosesc decat o bucata mica, o foaie din aia ajunge pentru 3 poate chiar 4 masini, se mai baga cineva sa impartim? de prins se poate prinde cu cateva autofiletante in scutul existent care mi se pare ca nu e tabla ci un material, deci nu e nicio problema de rugina sau ceva

asta e locul cu pricina
IMG_6746.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

iacob66
Posts: 46
Joined: 15 Mar 2017, 13:08
Auto: Sportage 1.6 GDI Clasic+
Location: Iași

Re: Tips anti rozatoare!

Post by iacob66 »

Eu am reusit sa le tin la distanta cu un pistol airsoft. Dupa ce am "speriat" 3 pisici toate trec pe langa gardul meu. N-am mai vazut nici una prin curte. Sper sa nu uite ....

capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by capsunica73 »

Tocmai mi s-a confirmat ca si eu gazduiesc in mod gratuit pisici la motorul masinii. Nu stiam de ce alarma ma tot anunta ca este ceva in neregula. M-as baga si eu la pus niste plasa dar prinderea sa nu fie cu suruburi. Pana una alta am sa umblu pe la un cabinet veterinar sau la un pet shop sa intreb daca au ceva impotriva pisicilor. am sa revin cu informatii.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

La mine mi se pare f. neregulata gaura aia, mai am si cardanul de awd. E complicat. Recomand spray Liqui MOLY de rozatoare.Image

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Tips anti rozatoare!

Post by -ics- »

Aveti grija ce si cum acoperiti.
Multe goluri sunt lasate intentionat pentru racirea compartimentului motor, in deplasare.
Mai buna este amplasarea unei plase, decat a unei placi pline.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

E o placa gaurita, am pus poze mai sus.

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by aqua »

O foaie de al cum găsești la Dedeman e ok, e perforata și oricum nu ar etanșa complet, căldură are pe unde să iasă
Doar că n as merge pe ideea de plastic sau materiale similare, la cele cu awd văd că e mai complicat și de acoperit și de modelat plus că nu văd protectia aia de pâslă de care să te poți prinde, la mine e mai simplu
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by capsunica73 »

am fost la un pet shop din bucuresti si mi-au dat un spray care trebuie dat cateva zile la rand. cica pisica ar ocoli aceea zona. momentan sunt in perioada de pulverizat pe la motor, scut, roti. sprayul a costat 35 lei. momentan nu pot spune daca sunt rezultate sau nu, dar in ultima zi nu am mai auzit pisica la motor atunci cand bateam in tabla de la motor
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dragostri
Posts: 27
Joined: 08 Dec 2017, 21:10
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT
Location: Buc

Re: Tips anti rozatoare!

Post by dragostri »

Salut,
ai obtinut ceva rezultate cu acest spray? ma gandeam ca solutie alternativa sa pun o banda dublu adeziva pe capacul de la motor impreuna cu niste cuisoare/bolduri si astfel pisica sa nu isi mai faca siesta la mine pe motor :)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Ai grija sa nu plece cuiele alea pe la diverse curele etc.
Acolo sunt temperaturi inalte, sa nu se usuce si sa se desprinda banda aia.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”