Tips anti rozatoare!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Eu lupt cu pisicile, pe baza unui spray anti sobolani (!), cu un aparat de ultrasunete si - mai ales - am grija sa le alung de langa masina cand e motorul cald. La rece vad ca ma lasa in pace.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by surfer »

:))) Cata munca si device-uri la tine Flavyus, si colegii au scapat cu piper :))))

On topic: o sa recurg si eu la piper, fiindca se pare ca atunci cand cainele este legat (din motive de artificii, pocnitori sau tunete), o pisica din vecini isi face veacul pe la motor. S-a intamplat o singura data pana acum, dar nu strica sa fie acolo preventiv :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavius18 »

Surfer nu recurge la piper ca o faci degeaba. Am pus eu pe tot capacu de la motor piper si degeaba, a doua zi ce crezi pisica se tavalise in tot piperu ala de zici ca a fost in Jacuzzi. Treaba cu piperu la pisici nu merge ... mai degraba trebuie pusa o plasa in spatele motorului si cumva prinsa acolo ca sa ai cat de cat rezultate.

MariO.Bv
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2016, 19:01
Auto: KIA Sportage 1.6GDI Style

Re: Tips anti rozatoare!

Post by MariO.Bv »

@Flavius18: Normal ca ti-a tavalit piperul a doua zi, la fel a fost si la mine! A venit din obisnuinta, doar nu era sa stie ca ai dat tu cu piper! Dar cand s-a curatat, stai linistit ca nu i-a cazut bine la limba si la nas!
Cum am scris si intr-un post anterior: am dat cu piper, mâța a venit si l-a tavalit noaptea respectiva, dar o luna dupa aia nu a mai venit! Dupa, a incercat iar terenul, nu i-a convenit si iar nu am mai vazut-o pana in ziua de azi, cu toata zapada si vremea rece de afara! Deci am avut doua atentate in aproape trei luni, ceea ce e incomparabil mai bine decat sa vina cand pofteste, ca la ea acasa, zilnic, si dupa aia sa-ti mai roada si cainii masina!
Pana acum sunt cel mai multumit de solutia asta. Cele doua spray-uri pe care le-am incercat au avut dezavantajul ca miroseau urat cand se incingea motorul, piperul nu deranjeaza cu nici un miros. In plus, am avut mai multe "atacuri" cand am dat cu spray, decat acum.
Cat despre solutiile cu plasa si alte chestii de obturat intrarile, eu personal nu sunt adeptul lor. Astea trebuiau gandite de la proiectarea masinii.
Parca e bancul cu etanseitatea Daciei: inchidem mâța in Dacie si pe unde scoate capul, chituim!
Baftă!
Daca nu injuri atunci cand conduci ... inseamna ca nu esti atent la drum !

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavius18 »

Cu alte cuvinte zici ca mai trebuie sa pun.

MariO.Bv
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2016, 19:01
Auto: KIA Sportage 1.6GDI Style

Re: Tips anti rozatoare!

Post by MariO.Bv »

Eu stau cu motorul "pudrat" de trei luni (l-am sters si l-am piperat proaspat de vreo trei ori) 😂 ! Asta e, arata de parca ar fi jegos, dar iarna asta am dormit mai linistit decat cea trecuta !
Daca nu injuri atunci cand conduci ... inseamna ca nu esti atent la drum !

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Tips anti rozatoare!

Post by crismcl313 »

Si nici nu mai racesti🤣
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Tips anti rozatoare!

Post by crismcl313 »

Tocmai ma uitam la pozele de la ultima întâlnire si asta mi-a atras atentia🤣
9EFBFFB5-AB94-454D-9816-80658CFC12B9.jpeg
Dacă văd eu bine sunt urme de pisica pe motor si poza îmi pare a fi de Sportage Facelift cu care au venit cei de la Autonet🤣

Rog colegii care au fost prezenți sa îmi spună dacă e poza de la mașina de la AutoNet.

Dacă am dreptate hai sa le vindem si lor ceva piper🤣
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavius18 »

La mine azi am observat ca atunci cand merge aeroterma intra un miros ciudat in interior.. sper sa nu fie urina matzei. Cand se mai incalzeste intentionez sa spal motoru.

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by RaiMaN »

Da, este. Da, avea urme.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavius18 »

crismcl, cred ca mai toate au aceasta problema.

User avatar
Zite747
Posts: 52
Joined: 25 Apr 2016, 01:05
Auto: Kia Sportage 1.7

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Zite747 »

Va salut dupa o lunga pauza de la acest forum! De ce nu ati incercat solutia mea din postul de pe 3 iunie? Pot spune cat de linistit se poate, ca de cand am abordat aceasta strategie, nu am mai avut probleme cu pisicile. Practic le-am obturat zonele de intrare pe capacul motorului. Plasele le-am pus de vreo 2 ani. Give it a try! N-aveti ce pierde, doar sa aveti mare grija sa nu atingeti curelele de la motor cand incercati sa strecurati bucatile de plasa.

Cat despre solutii repellent ( home made ), am incercat cele mai dubioase combinatii de lichide posibile ( mixuri de uleiuri esentiale respingatoare pt animale in general, cu piper de mai multe feluri si cu sosuri tabasco - daca va vine sa credeti - mai ramanea sa adaug si otrava, dar totusi, iubesc animalele, in special pisicile - culmea - ), odorizante de camera pozitionate pe langa motor + cateva de wc. Toate astea, bineinteles ca au fost fix pix. Atat de tare am fost adus in pragul disperarii de catre pisici si de mirosul lasat de motani.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

La 4x4 nu prea ai cum sa obturezi.
Eu cu atentie le-am indepartat din zona. Sportage nu e magnet de pisici, depinde de multi factori.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


MariO.Bv
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2016, 19:01
Auto: KIA Sportage 1.6GDI Style

Re: Tips anti rozatoare!

Post by MariO.Bv »

Sunt oficial cel mai ghinionist posesor de Sportage! :D
Si, dupa cum am mai scris, mâța nu si-a mai facut veacul pe motor, nu am mai gasit urme. Poate se baga pe altundeva? Sau am un 'fan' prin cartier?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu injuri atunci cand conduci ... inseamna ca nu esti atent la drum !

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavius18 »

Cu ce ai dat Mario? Am luat azi un spray pentru sobolani de la Liqui Moly si am dat cu el, poate merge si la pisici. Am gasit urme recente, probabil a dormit cand a plouat.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”