Tips anti rozatoare!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
dragostri
Posts: 27
Joined: 08 Dec 2017, 21:10
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT
Location: Buc

Re: Tips anti rozatoare!

Post by dragostri »

Am sa incerc cu o banda de genul http://tapedistribution.ro/benzi-dublu- ... -4965.html iar daca tot mai insista am sa o imbunatatesc cu cateva pioneze prinse sub ea . In descrierea tehinca a benzii specifica ca rezista la 100 °C

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Nu a încercat nimeni să vorbească la Kia Romania sau Kia Slovacia pentru problema cu pisicile in motor? Mi se pare inadmisibil că un animal de asemenea dimensiuni sa poată intra la motor. Într-adevăr, după vizitele pisicilor nu se mai poate merge decât cu aerul pe recirculare. Sprayurile nu prea ajuta.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Am un vecin cu Focus care a macelarit o pisica in motor. Care ar fi problema lui Ford ?! Sa faca recall ?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by capsunica73 »

Pe 1 aprilie am fost la SIAB la cei de la KIA si am intrebat despre pb cu pisicile. Din pacate cunosc pb cu pisicile, dar nu au niciun remediu momentan.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Am vazut un Forrester 2017, nu avea nici un fel de protectie sub masina, nimic, nu mi-a venit sa cred.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Cu protecție, fără protecție, asta are mai puțină importanță. Pisici la motor avea? Eu tind sa cred că nu.

escu23
Posts: 18
Joined: 03 Apr 2017, 10:48
Auto: sportage

Re: Tips anti rozatoare!

Post by escu23 »

Mi s-a confirmat si mie gazduirea lui “Tom”, oare putem sa facem ceva sau sa ne bucuram ca nu este “Jerry” ? 😡

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by akeem »

Daca esti optimist de felul tau, da, asta e partea plina a paharului. Jerry are obiceiul sa roada cablurile in timp ce Tom intra doar sa doarma. Nu-mi dau seama de ce acum, iarna inteleg ca ar cauta caldura motorului. Doar atentie la plecare sa nu-l faci carne de chiftele.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Eu am avut 2 intrari prin efractie in iarna, una de rozatoare si una de feline. Nu am vazut chiriasii, doar ceva urme, fara stricaciuni.
De atunci folosesc 2 aparate cu ultrasunete, am mai scris, se pare totusi ca nu le folosesc stiintific. Am mai dat pe capacul motorului cu spray Liqui Moly anti rozatoare.
Parcarea mea e langa o ghena de gunoi unde mai apar sobolani, iar foarte apropiere avem un binevoitor care creste o ciurda de pisici la usa blocului.

Aikidoro
Posts: 43
Joined: 30 Mar 2018, 18:15
Auto: Kia Sportige 3
Location: Birmingham

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Aikidoro »

Cine are cunostinte cu cotoi rugati sa va dea o carpa inmuiata in urina .Dati cu carpa pe dedesupt si nu mai vine nici rupt soarecul .

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by criminus »

Ieri am constatat si eu ca am avut parte de vizitatori nedoriti in compartimentul motor, cumva cred ca nu este neaparat vb de cat de accesibila este intrarea acolo ci probabil unele din materialele folosite emana vreun miros care atrage "oaspetii".

@Aikidoro si ce ne facem cand vin matele dupa mirosul cotoiului sau cainii care vor sa tavaleasca cotoiul :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Asta cu cablurile care atrag rozătoarele e o problema distinctă. Am citit pe undeva că au avut plângeri și procese în State pe tema asta. Evident că procesele au fost pierdute de Kia și obligați să remedieze problema. Dar fiind de "bună credință", au înlocuit respectivele cabluri cu unele din același material, concluziile le trage fiecare.
Se pare că asta e politica Kia la nivel global, pestele de la cap se impute.
Eu inca aștept răspunsurile de la Kia Europa și Kia Worldwide pe tema pisicilor in motor, dar din ce am citit pe net o să aștept mult și bine.
Suportul fata de clienți este zero pe toate nivelurile.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Cica e vorba de masinile dupa 2008 care utilizeaza bioplastic pe baza de SOIA.
Cititi mai jos, pe langa Toyota, Honda, kia, Hyundai se mai intampla si la alte marci:

https://www.howtopreventratsfromeatingc ... ed-wiring/

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by criminus »

Cred ca voi incerca si eu spray-ul si pt extra protectie niste piper alb macinat. Problema esta ca dupa ce au facut deja o vizita trebuie spalat motorul, lucru care nu ma incanta deloc.
https://www.emag.ro/spray-protectie-imp ... D042V3BBM/
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Aikidoro
Posts: 43
Joined: 30 Mar 2018, 18:15
Auto: Kia Sportige 3
Location: Birmingham

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Aikidoro »

Criminus,pai canii stau cuminti sa iasa cotoiul ,si mâtele sa astepte sa iasa cotoiul😎 . Stiu asta cu cotoiul de la un motociclist batran, am pus o in practica( la motocicleta lasata peste iarna cu husa peste ea )si nu am av probleme.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”