OBD kia sportage k00

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
LucianFlorin
Posts: 2
Joined: 19 Nov 2017, 13:36
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

OBD kia sportage k00

Post by LucianFlorin »

Salutare, oameni buni! Am achizitionat un mic sportage mk1 si nu dau de mufa OBD... Pe net am gasit ceva cum ca ar fi sub volan , undeva deasupra acceleratiei, dar nu este acolo. Am cautat o ora si degeaba :shock: Daca stiti unde ar putea fi, va rog sa ma indrumati si pe mine. Si apropo, este OBD 1 SAU 2?

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: OBD kia sportage k00

Post by tomcat1974 »

OBD2 este obligatoriu la toate masinile pe benzina vandute in uropa din 2001. Pt Diesel din 2003.
Deci ar trebui sa stii anul de fabricatie ca sa vezi daca are.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

LucianFlorin
Posts: 2
Joined: 19 Nov 2017, 13:36
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: OBD kia sportage k00

Post by LucianFlorin »

Masina este din 1998. Am gasit o mufa de diagnoza pana la urma. Se afla sub capota si am avut ceva de cautat pana sa imi dau seama unde se ascunde :shock: Acum , faza e ca nu e OBD 2. Probabil OBD 1. Trebuie sa caut pe cineva care are tester pentru ea.

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: OBD kia sportage k00

Post by tomcat1974 »

LucianFlorin wrote: 20 Nov 2017, 01:07 Masina este din 1998. Am gasit o mufa de diagnoza pana la urma. Se afla sub capota si am avut ceva de cautat pana sa imi dau seama unde se ascunde :shock: Acum , faza e ca nu e OBD 2. Probabil OBD 1. Trebuie sa caut pe cineva care are tester pentru ea.
Poate fii si ceva intermediar OBD1.5 . Iti urez mult noroc in cautare. Prin 1998, nici USB nu erau standards, porturi seriale sau paralele.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

dorin2018
Posts: 3
Joined: 30 Mar 2018, 11:30
Auto: kia
Location: Reghin

Re: OBD kia sportage k00

Post by dorin2018 »

Salutare, am si eu un KIA din 2001 dar nu exista niciun OBD , are doar mufa diagosticare sub capota dar care nu ajuta deloc , mecanicii de astazi nu au adaptoare originale la OBD (de la 20 pini la 16 pini) deci doar la reprezentanta, ex.Brasov .Am avut o problema , se oprea in mers si la diagnoza nu a aparut nicio eroare.Inca mai caut pe bajbaite ,singura solutie.Nu mi-a trecut asa ceva prin cap cand am cumparat-o acum cateva luni,daca stiam n-o luam!

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”