Kit conversie halogen LED

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
mihai12
Posts: 15
Joined: 15 Jan 2020, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 Style
Location: Focsani

Re: Kit conversie halogen LED

Post by mihai12 »

Daca imi iau faruri originale cu led, acestea se potrivesc in locul celor vechi, cu halogen? Sunt plug and play sau mai trebuie cumparat si altceva?

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by somax »

Am testat și un kit de leduri luate de pe amazon din US, ca și temperatura de culoare lumina și cutoff sunt alb impecabil, ca și iluminare sunt la.jumatate fata de xenonul de 35 de W, la 4 m în fata mașinii, adică 40% din lumina pe care o da xenonul aftermarket. Aviz amatorilor. Cu tot cu transport su costat 300, au 7 000 lumeni x 2 și consuma 28 W x 2. Realitate are fiecare bec 7000 lumeni la 2 cm de sursa și xenonul are 14 000 lumeni la 2 cm de sursa . La 4m distanta, xenonul are 950 lumeni și ledul 400. Nu va luați leduri ca sunt slabe ca și halogenul sau chiar sub.

În plus se încing de nu le poti tine de soclu după 30 secunde de folosire. Risc de a topi cablajul sau alte componentw din far in care disipa caldura. Și erau cele mai recomandate împreună cu auxito. Le dau retur și pierd 18$ transport cu DHL.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Faust »

Înainte de a face conversii "românești" între sursele de lumină ar trebui să știți că luptele sunt diferite, pentru halogen, xenon, LED, la ITP este foarte posibil să nu treceți de inspecție.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by somax »

@Faust, crede-ma ca stiu foarte bine. Din fericire la KIA Sportage, lupa chiar daca e diferita, aplica cu success acel cut-off pe faza scurta. Cu ele tinute la maxim in jos nu deranjez pe absolut nimeni, uneori noaptea le dau 2-3 pozitii in sus si tot nu deranjez. Si vreau sa iti spun ca si in reprezentanta s-au montat kituri xenon identice cu al meu. Daca vrei iti las o poza cu cut-off ul de la faza scurta atat pe led cat si pe xenon. Nu e deranjant pt altii, dar daca nu pui ce trebuie e riscul sa nu vezi tu bine pe unde mergi. Aceasta modificare desi ilegala, nu genereaza probleme la ITP.

Si e mult mai putina nociva decat un chip tuning de exemplu. Si mai putin periculoasa.

Si in incheiere, sunt mut mai deranjanti cei cu faruri led OEM care le tin in sus. Se chiorasc si ei si ii chiorasc si pe cei din trafic. Am mers si cu masini sportage cu led din fabrica si am vazut ca daca e dat in sus cum il tinea proprietarul bate pe varful copacilor.

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Kit conversie halogen LED

Post by rain »

Farurile se regleaza cu pozitia maxim sus. Acel reglaj este acolo pentru a putea cobora fasciculul in momentul in care exista o incarcatura pe spate.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Faust »

Eu am full LED din fabrică, am farurile reglate să bată destul de jos, noaptea....... foarte des primesc flash de la cei de pe contrasens, inclusiv de la capete tractor ( TIR) dacă ridic farurile sus, în poziția maximă cred că o să am frigiderul plin cu carne ani de zile.
Lumina albă, foarte strălucitoare a farurilor, îi deranjează pe mulți care vin pe contrasens, cred că au impresia că rulezi cu faza lungă.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by somax »

Faust, asa e am condus si eu ce ai tu,(intamplator si fix aceeasi culoare), adica nu vorbesc din carti. Si le-am vazut si in oglinda si fata in fata. Sunt stralucitoare si asta deranjeaza daca te uiti direct spre ele si mai ales daca sunt date in sus.

Rain, farurile se tin in asa fel incat sa nu ii deranjezi pe cei din fata. Daca e suficienta vizibilitate sa mergi cu ele pe pozitia cea mai de jos asa mergi ca sa nu orbesti. Normele UE sunt destul de agresive si la unele modele eruopene din fabrica sunt setate asa de jos ca nici la pozitia cea mai inalta nu vezi suficient de departe, iar in tari unde se trece ITP pe bune ti le regleaza ei sa bata jos. La KIA imi pare ca pe pozitia inalta, coroborat cu pozitia inalta a farurilor fata de pamant, bat cam in ochii celor cu masini joase, de asta prefer sa le tin in jos. Si in oras ma uit sa nu bata in oglinzile laterale ale celui din fata ci pe sub ele. Ca sa nu fim tarani gratuit.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Caralumba »

"Ca sa nu fim tarani gratuit."
somax - RESPECT
Fair day, be well !
Image

Electronikz
Posts: 19
Joined: 12 Sep 2018, 18:30
Auto: Kia sportage 1.6 gdi 2018
Location: Constanta

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Electronikz »

Va salut colegi . Pentru sportage lV 2018 prefacelift ce leduri a-ti folosit si sunteti multumit pentru numarul de inmatriculare (mentionati va rog si tipul , stiu ca trebuie sa fie w5w sau ceva de genul ). Pe viitor le voi schimba si pe cele din interior . Mulțumesc.

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Kit conversie halogen LED

Post by nanumihai84 »

Eu am luat acum un an de la LED it Up! https://www.facebook.com/LedItUpRO
Movement that inspires

Lucas1980
Posts: 7
Joined: 28 Sep 2021, 12:21
Auto: Kia Sportage
Location: Brasov

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Lucas1980 »

Bună seara,
Eu am un Sportage MY21, 1.6GDI, deci fără leduri din fabrica. M-am hotărât sa încerc leduri de pe site-urile de profil și după ce am cautat în mai multe locuri am găsit un model de leduri pe ledul.ro.
Modelul achizitionat este acesta: https://www.ledul.ro/products/kit-led-h ... i-110w-set
Asa cum spun cei de pe site, timp de 25 de zile poți testa produsul. În acest moment sunt în testare, aștept un drum umed și noaptea.
Pana în prezent, pe drum uscat și albit de materialele antiderapante, lumina este impecabila. Sunt foarte mulțumit.
Reglajul farurilor este astfel încât, la o mașină aflata în fata mea, lumina ii bate sub oglinzile acesteia.
Am pus un prieten sa vina din sens opus și lumina nu îl deranjează.
Revin după 20 de zile de proba. Atașez și câteva poze.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”