Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Hory
Posts: 3
Joined: 22 Feb 2024, 18:54
Auto: Sportage
Location: Germany

Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Hory »

Salut fani Kia. Am Sportage 1.6 GT-line automat, cumpărat în 2018 nou. Am făcut 86.000km până acum. De câteva luni, din când în când, foarte rar, mașina are momente foarte scurte când tremură la accelerare. Vă rog frumos dacă știe cineva ce poate fi și cum rezolv problema. Mulțumesc mult și mii de km fără probleme Vă doresc.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by akeem »

Tremura când pleci de pe loc sau tremură când schimba în treapta superioară în timpul mersului? Eventual de la a 5-a în sus?
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Hory
Posts: 3
Joined: 22 Feb 2024, 18:54
Auto: Sportage
Location: Germany

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Hory »

Și la plecare și în mers

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by akeem »

Dacă prin tremurat înțelegi ca smuceste, este ca "asa face toate", adică boala cutiei 7DCT, sunt mulți useri care se plâng, au ajuns la service, unora li s-a schimbat cutia, etc. Poti sa faci și tu o vizita la service acum cât mai e în garanție. Și a mea mai da în nas din când în când dar știu despre ce e vorba și nu ma stresez.
Dacă în schimb tremura ca și cum ar fi subturata, asta poate fi din soft. Mie mi-a făcut intr-o perioada asa, vreun an, acum i-a trecut. Probabil vreun update de soft. Se întâmpla de obicei când schimba a 7-a și motorul încă era pe la 1700-1800 rpm iar eu o călcăm foarte ușor. Ori a 5-a sau a 6-a dar în pantă. Exact cum ar fi la o manuală când îi dai treapta superioara mult prea devreme.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Alx03 »

Tremuraturi si smucituri am mai avut și eu de când am mașina, dar abia recent a început sa tremure constant în treapta 2 în timpul patinării ambreiajului și doar acum au decis cei de la service ca trebuie schimbat ambreiajul, deși probabil ar mai fi dus, dar nu foarte mult. Cel mai bine, mergi în service pentru o diagnoza și vezi ce au de zis ei despre problema, atât timp cât se poate reproduce problema.

Hory
Posts: 3
Joined: 22 Feb 2024, 18:54
Auto: Sportage
Location: Germany

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Hory »

La servis, în Germania au zis că e ok. Au pus calculatorul pe ea și nu a dat erori. Nu am încredere în ei deloc. Nu știu ce să fac

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Maurul »

Asa pateam eu la cutie manuala cand dadeam trepta a 2 a trepida ,am fost la service si mi-au schimbat piese (sincron) si altele la cutia de viteze pe garantie.
Am intrebat atunci sa schimbe cutia cu totul dar raspunsul a fost negativ, ar fi trebuit sa vin pe platforma iar cutia sa fie praf, acum e ok dupa o saptamana cat a stat in service pentru schimbarea pieselor de la cutie.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Alx03 »

Este un topic dedicat problemelor specifice acestei cutii, deci pare a fi ceva relativ comun. Printre altele, o sa vezi ca la multi utilizatori au aparut astfel de simptome, dar a mai durat ceva pana a si iesit ceva pe diagnoza, ca sa justifice schimbarea ambreiajului. De fapt, cei de la service au o tableta cu un soft pe ea care se foloseste de accelerometrul integrat al tabletei, printre alti senzori si in functie de cat de puternice sunt trepidatiile, vor putea schimba pe garantie sau nu acest ambreiaj. Eu am reusit cumva sa ii conving sa desfaca ambreiajul ca sa ii vada starea chiar daca diagnoza a iesit ok, insa asta va depinde de fiecare service.

NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by NemeSys »

Salut! Din moment ce nu treci de 3 linii ce indică temperatura transmisiei de ce se deteriorează așa repede ambreiajul? :shock:

User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by BogdanMus »

Masina cu transmisie Dct (mai ales dct "uscat") trebuie condusa ca o masina cu cutie manuala, fara crawling inutil in trafic (special in rampa) si fara sa o tii in loc (tot in ramapa) din accelerație
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Faust »

NemeSys

De ce se uzează repede ambreiajele ? Pentru că.....in primul rand softul este prost și cuplează imediat treapta a II a , când este aglomerație în trafic și mașina este "trasă" cu ambreiajul foarte patinat , atunci se încălzește și se uzează cel mai mult . In trafic urban aglomerat este de preferat să se schimbe vitezele manual , asta este atunci când vrei să le faci pe toate in home dar nu ai experiență în așa ceva , mă refer la Hyundai, pentru că motoarele și cutiile de viteze sunt Hyundai, nu KIA .
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Alx03 »

Treaba asta cu schimbatul manual e cu dus si intors…tinuta prea turata in treapa 1, daca ulterior trebuie sa opresti, cum nu poti apasa ambreiajul la o manuala, intra destul de puternic in frana de motor, care iar nu e ok pentru tot grupul, zic eu, in special volanta.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Faust »

Alx03

Când circuli "la pas" cu 3km/h nu turezi deloc motorul in prima treaptă, pleacă de pe loc doar dacă ridici piciorul de pe frână, toată faza este că pe automat trece repede in a doua treaptă și patinează in draci ambreiajul .
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by Alx03 »

Asta da, de acord. Sunt cazuri si cazuri. Atunci cand mergi chiar “la pas”, poate e mai ok sa o tii pe manual, da.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-gdi 7DCT--Probleme

Post by akeem »

Și mai e o chestie. Când vii "de sus în jos" nu trece intr-a 1a decât dacă te oprești pe loc. Altfel oricât ai merge la pas tot intr-a 2a o face.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”