Cauciucuri de iarna

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Multumesc baieti, m-am convins, merg pe 16 cu 215/70, numai ca nu prea imi vine sa cumpar jante de tabla Kia :) dai pe ele cat unele din aliaj si daca mai pui si capacele nu prea iesi bine :)

muaddib
Posts: 36
Joined: 11 Jun 2012, 09:43
Auto: Sportage III, 2.0DSL, 4x4, AT
Location: Sinaia

Re: Cauciucuri de iarna

Post by muaddib »

Datorita sarii, nisipului si tuturor factorilor 'corozivi' din iarna prefer jantele de tabla, plus ca nu stau cu grija lor, bag masina pe unde vreau,cand vreau. Iar cand le dau jos primavara le curat, retusez cu vopsea nearga, le ung cu ulei si le bag la pastrare :)

Dar sunt sigur ca gasesti o pereche de jante de aliaj faine pe 16" .... Cauta compatibilitatile cu alte masini/modele si in mod sigur gasesti ceva bun si ieftin.

Eu mai am un Volvo S40 si mult timp am cautat niste jante de aliaj bune pt. el; gaseam, insa erau la niste preturi de te speriai, sau de calitate prea indoielnica. Pana am ajuns la o dezmembrare unde, intr-un colt zaceau de 2 ani niste jante de ... Honda! Mi s-au parut interesante, am butonat repede netul, si, cu o mica diferenta la ET, am aflat ca merg pe Volvo-ul meu. Le-am luat pe un pret de nimic, le-am aranjat un pic pe o lada de bere, si...
Le am de 4 ani, am schimbat 3 randuri de cauciucuri pe ele, si, de fiecare data, cei de la vulcanizare au ramas masca de cat de drepte sunt jantele, singurul plumb necesar fiind cel care compenseaza valva :) ...
[url=http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=19982]Kia Sportage III, MY2013, 2.0DSL (134 CP), 4x4, AT, Techno Orange[/url]

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Stiu ca cele de tabla sunt mai rezistente, mai protectoare, etc. insa tin si la estetica. Am avut un golf cu jante de tabla si cand nu aveau capacele nu prea imi placeau. Ma rog aici e o chestie de preferinta, insa m-am decis la niste jante de aliaj destul de bune si ieftine (pe la 500 ron bucata). Acum sunt tot felul de simulatoare care iti spun ce ti se potriveste pe masina. Nu sunt asa de scumpe si daca am vreo problema vreodata cu vreuna o schimb si gata...

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Re: Cauciucuri de iarna

Post by mariusc »

Am inceput si eu marea cautare.
O sa merg si eu pe jante de 16. La cauciucuri m-am cam decis la BRIDGESTONE BLIZZAK LM 80 215/70/R16 100T, au iesit un pic mai bine la testele ADAC decat Continental CrossContact Winter.
Mai ramane sa ma hotarasc la jante, probabil ca o sa merg pe RIAL, am la Cee'D si au fost OK.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Sunt bune si Bridgestone.... acum cu testele astea stii si tu cum e...depinde din ce tara sunt testele. In Germania Conti ies probabil cel mai bine. Nu prea am vazut Rial pe piata.

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Re: Cauciucuri de iarna

Post by mariusc »

Gata, am rezolvat problema.
Am ales jante Rial Bavaro de 16"la 376 lei bucata si anvelope Dunlop SP Winter Sport 4D 215/70 R16la 506 lei bucata.
IMAG0479.jpg
IMAG0478.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Bravo, arata misto....cauciucuri bune (am avut Dunlop winter response pe o alta masina si nu am avut probleme). Jantele se potrivesc cu Sirius silver si Rial e cunoscuta ca marca de succes. Eu am mers pe Continental Cross Winter si jante MSW speciale pentru iarna. cam 1000 ron roata m-a costat.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by b76bgaarh »

ciudat ca niciunul nu a luat anvelope coreene.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Eu m-am uitat si dupa niste Hankook-uri, insa nu am gasit nimic pe piata de anul asta. Primele care apar pe piata sunt cele din Europa si ca pret nu e mare diferenta. Deci e clar ca prefer o marca germana de cauciucuri :) daca pretul e tot undeva pe acolo. Sunt multumit de Optimo, anvelopele cu care a venit din fabrica, insa probabil ca in momentul in care o sa le schimb si pe acestea o sa merg tot pe o marca europeana :)

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Re: Cauciucuri de iarna

Post by mariusc »

Anvelope de vara Hankook am luat la masina sotiei, mi se par foarte bune, si pretul a fost ok.

In alta ordine de idei, am cantarit roata originala a masinii cea pe 17" are 22,8 kg, pe cand roata de iarna (Rial Bavaro pe 16" cu anvelopa Dunlop wintersport 4D) are numai 19,9 kg. Sincer, nu ma asteptam la o diferenta asa de mare.
Probabil consumul va fi la fel sau poate un pic mai mic, iar confortul va creste - nu stiu, inca nu le-am montat pe masina.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Pune-le si vezi care e treaba...sunt curios dc trebuie sa schimbi geometria. Le am pus si eu sambata msw pe 16 cu continental, am mers 100 max ca sunt in oras, pana acum nicio problema gen vibratii in volan, sau scartaieli... Pune o parere dupa ce le pui

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

Post by DragosB »

mariusc wrote: Probabil consumul va fi la fel sau poate un pic mai mic, iar confortul va creste - nu stiu, inca nu le-am montat pe masina.
eu cred ca este fix invers,anvelopele de iarna in mod obisnuit opun o rezistenta mai mare la frecarea cu asfaltul ( la aceeasi temperatura ext. cu celelalte,prin comparatie),de unde apare un consum suplimentar de gaz.
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cauciucuri de iarna

Post by quelloo »

daca sunt mai mici jantele si mai subtiri anvelopele clar o sa scada consumul... numai prin prisma legilor fizicii
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

Post by DragosB »

quelloo wrote:.. numai prin prisma legilor fizicii
exact,pe ele ma bazez si eu cand afirm inca o data ca-i va creste consumul :wink: ...forta de frecare nu depinde de suprafata
Legea frecarii spune ca forta de frecare la alunecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dintre corpuri,ea depinzand insa direct de natura corpurilor aflate in contact.Asa a aparut coeficientul de frecare,etc..
Acest coeficient este mai mare in cazul cauciucurilor de iarna,la contact cu asfaltul.
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Re: Cauciucuri de iarna

Post by mariusc »

Din cate am observat la Ceed, diferenta vara/iarna era de aproximativ 0,5 l % ceea ce nu e foarte mult.
La consum contribuie nu numai frecarea ci si greutatea.
Ori in cazul meu o roata de iarna e cu aproape 3 kg mai usoara, pe asta ma bazez cand ma gandesc sa nu consume mai mult.

In fine, nu e asa important consumul 8)

Rotile mi le voi schima singur saptamana viitoare, o sa revin cu impresii.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”