Autonet - nou service si dealer Kia

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Autonet - nou service si dealer Kia

Post by andytzu »

Am fost ieri cu Suzuki-ul sotiei la revizie la reprezentanta Autonet (in Bucuresti, pe Calea Giulesti) si am aflat ca de vreo 2 luni au luat licenta pentru Kia, atat ca service autorizat cat si ca dealer.

A fost cineva cu Kia la ei? Cum se prezinta, care sunt preturile la revizii etc?

Eu, fiind la a doua masina Suzuki intretinuta la ei, sunt foarte multumit de servicii. Am avut niste probleme pe garantie la masina (a trebuit schimbata coloana de directie) si s-au rezolvat imediat, cei de la Autonet si-au dat toata silinta si interesul. E adevarat, insa, ca sunt putin cam scumpi. Ceva mai scumpi decat alti dealeri de Suzuki (cum ar fi Radacini sau Cobalcescu). Dar poate pentru KIA, fiind la inceput, au o alta strategie, cine stie... Astept feedback si pareri de la voi. Din punctul meu de vedere, cu cat mai multi dealeri/service-uri autorizate, cu atat mai bine pentru noi! Creste concurenta ceea ce ar trebui sa duca, teoretic, la imbunatatirea serviciilor si scaderea preturilor pe ici pe colo. Poate si a timpului de asteptare pentru piese, care la Kia este o problema majora...

Ca idee, stiu ca Autonet fac parte din acelasi grup de firme cu reprezentanta Honda, Asko International. Despre ei am, de asemenea, o parere foarte buna. Am avut o Honda Accord pe care am intretinut-o timp de 110k km la ei (la service-ul de pe centura - Chiajna) si nu am avut ce sa le reprosez!


PS: Propun moderatorilor si deschiderea unui sub-forum pentru ei in aria de Service si Dealer autorizat Kia precum si trimiterea unui e-mail/invitatii de participare la forum...

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by BAU »

Putem sa-i cooptam printr-o invitatie pe forum din parte unui moderator (poate Ogy) asa cum s-a facut si cu Hyundai ( acum vad ca nu prea mai apar).
Bineinteles ca poate fi un schimb interesant de experienta . Vom vedea poate si problemele lor si ei pe ale noastre .
Cine stie , poate vom trece si noi spre Suzuki sau ei spre Kia. :)
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by andytzu »

Da, cine stie... :)

Daca nu m-am facut inteles, ei sunt deja dealer autorizat Kia in Bucuresti (de vreo doua luni), vand masini Kia si au si service autorizat Kia. Deci sunt reprezentanta Kia.

Adyson1974
Posts: 39
Joined: 29 Sep 2007, 15:17
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by Adyson1974 »

Salut,
Eu nu stiu cine le-a dat autorizarea celor de la Autonet, pt ca nu mi s-au parut deloc priceputi la Kia.
Pe scurt: Am avut masina in service la ei si pe langa faptul ca au tinut-o 3 saptamani pentru o dauna rezonabila, nici macar nu mi-au dat-o cu toate problemele (survenite in urma accidentului) remediate. Responsabilul cu toata povestea este un MARE aburitor, pe numele lui Marius Popescu. Nu are niciun fel de autoritate fata de mecanicii din service.
I-am semnalat foarte clar ca sunt probleme la inchiderea centralizata in urma accidentului si mi-a spus ca trebuie sa imi fac separat programare (contra cost) la cei de la "Electrica" pentru constatarea problemelor.
Am considerat ca respectiva constatare trebuie facuta la o Reprezentanta Kia. Cei de la Mit mi-au spus ca senzorul de alarma a fost montat gresit si nu putea fi activat la inchiderea capotei. Am rezolvat problema si totul este ok acum.
Ca si concluzie, NU as recomanda nimanui sa isi duca Kia la 'reprezentanta' Autonet tocmai pentru ca ei umbla cu cioara vopsita.
Daca aveti Kia mergeti la una din reprezentantele consacrate din Bucuresti (Mit,IMG).
Kia Ceed 1.6 HP LX BASE 115 HP + Optionale

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Post by Flavyus »

Am luat masina de la Autonet dar pentru montaj scut am apelat la alt service cu nume mult mai mare. Pot sa va spun ca acel service - fara nume - arata ca un service de cartier destul de rau famat. Ulterior am fost la Autonet sa ridic CIV-ul si am vizitat serviceul Autonet care cel putin arata similar unui service Skoda/ VW. Am discutat putin si cu mecanicii si voi merge la ei pentru revizii. Acolo se fac revizii Honda si in curand Toyota. Va tin la curent.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by Flavyus »

Facut revizia de 15000 km la Autonet, in noul service. Lasand la o parte aspectul elegant al facilitatii (fotolii de piele), e mare, curat si super dotat. Mecanicii sunt vechi, nu se grabesc si discuta cu tine. Nu as vrea sa-i testez pe chestii serioase, sper sa nu :) Felicitari !

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by Ogy »

viewtopic.php?p=248995#p248995
Am observat ca respectivul a fost foarte atent la sistemul de frana, ba chiar a scos si a pilit/curatat un ax ceva de la etrieri.
Nu am vazut ca balamalele sa fie unse, si anumite suruburi sa fie stranse (pe la flanse la amortizoare sau la caseta).
A fost o revizie ca la orice service de cartier. Fara tester fara nimic.
Seara am facut o verificare ca a 2 a zi plecam la drum....in borcanul de antigel mai erau 2-3mm pe fundul vasului. (am completat eu ca mai aveam de la schimb).
Pe la 150km/h spre 160Km/h (cand schimbam din tr4 in tr5) am auzit de fiecare data ca o elice care atinge in ceva. Posibil sa nu fie vreo legatura cu service-ul in cauza. Singurul lucru care l-am observat este ca bateria sta deasupra suportului in care trebuie sa stea si poate ca exista o vibratie la turatii inalte.
LE: am fixat bateria, am testat in reprizele respective si nu mai zbarnaie nimic.

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by limaxxis »

Apropo de acest subiect , eu am masina , cu Casco , la acest service , de cel putin 3 luni de zile .

Masina a fost implicata intr-un accident, si de 3 luni de zile nu s-a lucrat mare lucru la ea .
DIn acest punct de vedere sunt nemultumit .
Probabil ca va mai dura cel putin o luna pana va fi gata masina , un kia sportage .
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by micosus »

De ce oare? O fi asiguratorul magar? Nu cred ca le convine celor de la service sa isi ocupe locul degeaba sau poate au incasat deja banii
..
Nu ti-au dat nicio explicatie?
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by limaxxis »

Este o necunoscuta și pentru mine de ce.
Soția spune că din cauză că nu am vorbit cu mecanicii și că nu am dat cu bani pe acolo.

Și mie mi se pare absurd, mai ales că asigurătorul le-a acceptat toate cererile și mai ales că nu cred că și-au luat banii. Își țin și un loc ocupat în service, clientul, eu, total nemulțumit, masina după 3 luni a prins rugină în părțile avariate. Nici măcar partea de mecanică nu a fost terminată.

Explicații de la început până în prezent :
este foarte aglomerat la noi,
Nu au dat acceptul cei de la firma de asigurări,
Este nevoie de rrconstatare,
Piesele vin în 15 zile lucrătoare,
Nu avem loc liber la mecanică,
Trebuie făcută geometria,
Ne mai trebuie o piesă,

Oare există vreo autoritate care reglementează așa ceva?
Sunt curios dacă îi pot raporta la protecția consumatorului.

Sunt foarte dezamăgit și frustrat.
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by andrei1271984 »

nu era rau daca aveai un broker care sa te ajute sa scapi de sintagma "nu a venit acceptul de la asigurator" :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by Ogy »

Daca nu s-a lucrat mai nimic la masina, consulta-te cu o firma de avocatura, protectia consumatorului si schimba service-ul (vezi faza cu avocatul, cere o suma pt masina blocata nejustificat). Chiar daca nu au locuri de ce au acceptat-o in service? Doar ca sa te prinda si sa mulga banii? O sa ma zic o data POATE ne ajuta cineva sa compunem o scrisoare catre kia in care sa le explicam care este faza cu asa zisa reprezentanta autonet.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by andrei1271984 »

Ogy :) nu este nevoie sa compunem o scrisoare ci doar 2 cuvinte : "Fara Autonet" :D
eu am avut 3-4 clienti de care si-au batut joc asa cum fac si cu limaxxis...
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by limaxxis »

Mie îmi pare rău că nu am mai auzit de ei și de felul în care se comportă.

Dacă știam....
Am început deja să le fac recenzii nasoale pe google la Maps.
O să încerc să iau legătura cu cineva din conducere, poate ei nu știu ce se întâmplă în service.
Orice cunoștință de acolo, nume număr de telefon e bun venit.
Thanks
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Autonet - nou service si dealer Kia

Post by andrei1271984 »

Ionuț Bilciurescu-Director General
0723.287.439
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Post Reply

Return to “Service şi Dealer autorizat Kia”