Revizie Kia Sorento

Jack90
Posts: 1
Joined: 12 Jun 2010, 00:10
Auto:

Revizie Kia Sorento

Post by Jack90 »

Va salut
Sunt posesorul unei Kia Sorento motor 2.5l, model 2007, ce a ajuns la venerabila "varsta" de 30 000 de km.
Sunt din Iasi si dupa cum ar fi logic, ma gandeam sa ii fac revizia la Klado Iasi, insa, citind un pic prin forum am obs ca acestia nu sunt vazuti cu ochi prea buni. Credeti ca s-ar merita sa bag max 100 ron intr-o deplasare la Vaslui? Pe langa revizie, masina mai are o problema la antena ce nu se ridica complet.

De asemena, va rog sa-mi spuneti cam ce ii trebuie schimbat unei Sorento la revizia de 30 000 km? ultima oara cand am fost la dealer si l-am intrebat, acesta spunea ca s-ar putea sa trebuie schimbate placutele de frana si ca ma ajunge in jur de 1000 ron fara schimb placute.

Va multumesc anticipat.

laris25
Posts: 16
Joined: 14 Sep 2011, 20:53
Auto:

Re: Revizie Kia Sorento

Post by laris25 »

Jack90 wrote:Va salut
Sunt posesorul unei Kia Sorento motor 2.5l, model 2007, ce a ajuns la venerabila "varsta" de 30 000 de km.
Sunt din Iasi si dupa cum ar fi logic, ma gandeam sa ii fac revizia la Klado Iasi, insa, citind un pic prin forum am obs ca acestia nu sunt vazuti cu ochi prea buni. Credeti ca s-ar merita sa bag max 100 ron intr-o deplasare la Vaslui? Pe langa revizie, masina mai are o problema la antena ce nu se ridica complet.

De asemena, va rog sa-mi spuneti cam ce ii trebuie schimbat unei Sorento la revizia de 30 000 km? ultima oara cand am fost la dealer si l-am intrebat, acesta spunea ca s-ar putea sa trebuie schimbate placutele de frana si ca ma ajunge in jur de 1000 ron fara schimb placute.

Va multumesc anticipat.

La revizia de 30000 km (avand 4 ani) ar trebui inlocuit uleiul, filtru de ulei , filtru de aer si polen , verificate uleiurile din grupuri(inlocuite daca e cazul 3 L 80w90) gresate cardanele, daca antena nu se mai ridica complet singura rezolvare este sa se incerce gresarea daca nu functioneaza ar trebui inlocuit spicul de antena,.
Numai bine
[b]KIA CEED 1.6 CRDI BLACK PEARL FULL OPTION[/b]

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie Kia Sorento

Post by Dannyboy »

Placutele se schimba in functie de uzura, nu de km. parcursi. Una e sa mergi prin Bucuresti, cu frane din 10 in 10 m. si alta e sa faci 3 drumuri Bucuresti-Nisa. Daca nu e mare efortul pentru tine, da o roata jos, printr-o fanta a „clestelui” de la etrier se vede grosimea placutei de frana.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Post Reply

Return to “Service şi Dealer autorizat Kia”