Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA !!!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by Ogy »

In primul post din acest topic vi se da si raspunsul la aceasta intrebare:
"Noua garantie Kia de 7 ani se va aplica tuturor vehiculelor vandute si inregistrate dupa data de 15.06.2010, cu an de fabricatie 2010. "

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by Billy »

hashe_marius wrote:e buna garantia ca doar rugineste mai ceva ca daciile berline, troncane ca si o caruta, si sa nu mai vorbesc de raspunsul celor din service"nu e acoperit de garantie, e din plastic sau cauciuc si nu e acoperit"ma refer la burdufuri de planetara care la ei costa cu manopera 460 lei si daca il schimb in alt service te ajunge 90 lei dar cica pierzi garantia la planetara. deci poti sa te ..... pe ea de garantie ca nu iti schimba nimik pe ea, ma refer la ce cade mai des ca motoru si cutia cade dak esti sofer de week-end. pacaleala garantia lor, o gluma de masina ,rusine sa le fie, apropo e din 2009 si e plina de rugina pe la chedere
Pe partea cu rugina colegu' are dreptate.
Am ridicat problema celor de la service, si mi-au raspuns ca in zonele unde se presupune ca "ramane" apa, nu se poate da garantie..... ex. chedere, praguri, etc.
In afara de puncte de rugina pe usile spate in zona chederelor si pe praguri, am sesizat si "celebrul tzacanit" al motorului.
Initial au recunoscut zgomotul anormal, iar apoi mi s-a spus ca asa suna motorul pe benzina la Cee'd.

Fac precizarea ca mi s-au schimbat pe garantie urmatoarele:
- ambele bielete fata
- pompa stropitoare apa
si lampa de pe haion (dar doar dupa ce am facut sesizare la Kia Romania).

Cum masina e luata in 06.2008 mai am doar 1 an de garantie full.

Se pot remedia punctele de rugina pe garantie?
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by aeon »

da se pot remedia...si daca s-a remediat aceasi zona de 2 ori a 3-a oara poti cere inlocuirea intregului element
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by Andrei86 »

Va salut,
Vad ca sunt nemultumiri legate de garantie, normal sa fie si probleme, personal la mit motors aviatiei mi-au schimbat baieti pe garantie (am peste 100k km) foarte multe lucruri! fara ca sa fie nevoie sa insist sau sa fiu "atent", batea sau troncanea ceva se schimba, nu face un contact un senzor - se schimba. Am prieten care si-a schimbat ambele amortizoarea de pe spate. Pentru cei carora nu le-a functionat garantia imi pare rau, dar masinile dupa mine se tin foarte bine.
Stima

Post Reply

Return to “Service şi Dealer autorizat Kia”