Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA !!!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA !!!

Post by Ogy »

Extinderea garantiei la 7 ani/150.000 km, “de la bara la bara” pentru toate autoturismele Kia comercializate in Romania.
7 ani de garantie oferiti acum pentru orice autoturism
Kia in Romania

Kia Motors Corp. acorda incepand cu 15.06.2010 cea mai buna garantie din industria auto – 7 ani – pentru fiecare autoturism Kia comercializat in Romania, demonstrand inca o data ca brandul Kia are intr-adevar “Puterea de a surprinde”.

Consecinta directa a succesului inovativei garantii de 7 ani introdusa in premiera pe modelul fabricat in Europa – cee’d – Kia ofera acum o garantie similara de 7 ani / 150.000 de km, pentru orice model comercializat in Romania, de la Picanto la noul Sorento.

Noua garantie Kia de 7 ani se va aplica tuturor vehiculelor vandute si inregistrate dupa data de 15.06.2010, cu an de fabricatie 2010.

Noua garantie Kia de 7 ani este oferita de producator “de la bara la bara” si acopera fiecare vehicul pana la 7 ani (intreaga masina) – fara limita de km. in primii trei ani* - si pana la limita de 150.000 km – plus o garantie anti-perforare la coroziune de 7 pana la 12 ani (in functie de model).

Un mare beneficiu pentru client este faptul ca noua garantie Kia de 7 ani este transferabila catre posesorii ulteriori ai vehiculului. Cateva conditii** se vor aplica acestei garantii, cum ar fi uzura normala a cauciucurilor, placutelor de frana si a altor repere care nu sunt acoperite de garantie.

“Noua garantie Kia de 7 ani este pur si simplu ‘cea mai lunga si cea mai buna’ garantie oferita unei masini in Europa. Evident ca o garantie mai lunga este mai buna decat una scurta si de aceea noi asiguram acum toate masinile noastre cu o garantie de 7 ani. Acest lucru ii va oferi fiecarui posesor de Kia linistea si increderea in produs si va creste valoarea la revanzare a masinii pe piata vehiculelor uzate atunci cand va dori sa o vanda”, a declarat Paul Philpott – Chief Operating Officer al Kia Motors Europe.

Note

Noua garantie Kia de 7 ani in detalii
*Nu exista limita de km. pentru garantie in primii trei ani, exceptand vehiculele folosite in scop comercial (taxi), pentru care acoperirea garantiei este limitata la 150.000 km. Pentru perioada intreaga a garantiei, limita kilometrilor este de 150.000.

**Conditiile care se aplica noii garantii includ:
• Vopseaua este acoperita pentru 5 ani (in functie de model).
• Echipamentele audio si de navigatie pentru 3 ani (pana la 100.000 km.).
• Piesele, accesoriile si acumulatorii pentru 2 ani.
• Uzura normala la componente precum cauciucuri, placute de frana sau ambreiaj este exclusa din garantie.
• Vehiculul comercial Kia K2900 este exclus din acest program de garantie.

Mai multe detalii in atasament
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

adriano
Posts: 3
Joined: 30 Jun 2010, 20:44
Auto:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by adriano »

sall asta cu garantia e o gogoasa mare este ca sati ia banii pe revizii eu am renuntat la ia bagindu-mi gpl

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by Ogy »

Adriano este ok ce zici.
Da-ne si un exemplu de revizie in afara service-urilor kia cu preturile aferente.
Ps: Ai renuntat la garantia de 5 ani din bara in bara. Aici se vorbeste de garantia de 7 ani din bara in bara....

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by doio77 »

Cum zicea cineva, pentru 200-300ron pe an cat faci reducere pe an(daca faci acea reducere!!!) nu se merita sa renunti la garantie zic eu.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by MeGeNe »

Nici eu n-as renunta la garantie pentru cateva sute de roni pe an. Prima revizie m-a costat la IMG 415 lei cu totul luat de la ei, nici macar echivalentul a 2 plinuri de benzina. Am preferat sa iau totul de la ei pentru ca in eventualitatea aparitiei unor probleme sa nu fie discutii cu privire la faptul ca am adus eu nu stiu ce filtru sau ulei dubioase. In perioada garantiei pot sa apara probleme destul de grave. De ce sa nu merg linistit? Reviziile prefer sa le fac la reprezentanta. Ceedul nu e o masina foarte cunoscuta. La golf-opel si alte chestii comune se pricep multi mecanici. La reprezentante sunt (sau ar ar trebui sa fie...) oameni specializati pe problemele ceedului.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by crai »

Piesele sunt garantate 2 ani ,oare care sunt acele piese nu sar putea pune pe o pagina mai detaliat așa cum am văzut la TOYOTA
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by apachioara »

piesele care?
cele care se inlocuiesc, contracost, in service, pt alea e obligatoriu 2 ani garantie, indiferent de ce service e.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
HsK
Posts: 22
Joined: 27 Aug 2010, 21:01
Auto:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by HsK »

Am si eu o intrebare. Daca mi-am gasit masina avariata in parcare...si ma duc la oricare service auto sa-mi fac masina pe casco...este vreo problema dpdv al garantiei? Multe service-uri autorizate kia sunt cam panarama drept sa spun, iti scoti masina din service "gazata" chiar uneori prost lucrata... Vreau sa stiu daca sunt probleme daca imi vopesc masina la alt service...altul decat autorizat Kia! Multumesc
___________________________________________

Cee'd 1.4 Base, Abyss Blue [url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab149094.gif[/img][/url]
[url=http://mks.in.ua/index.php?name=ustanovka_zamkov]установка замков[/url]
ODO 33500

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by virusvex »

HsK wrote:Am si eu o intrebare. Daca mi-am gasit masina avariata in parcare...si ma duc la oricare service auto sa-mi fac masina pe casco...este vreo problema dpdv al garantiei? Multe service-uri autorizate kia sunt cam panarama drept sa spun, iti scoti masina din service "gazata" chiar uneori prost lucrata... Vreau sa stiu daca sunt probleme daca imi vopesc masina la alt service...altul decat autorizat Kia! Multumesc
fiecare service iti ofera garantie 1 an ( de regula ) la lucrarea efectuata de ei. de exemplu eu mi-am skimbat usa stanga la pro ceed si am indreptat partea stanga a aripii spate la un service no-name in spatele blocului , si sincer a iesit meserias doar cu o mik problema: autocolantulnegru care acopera partea superioara a usii e de o mai proasta calitate fata de celalalt dar nu m-a deranjat asta. in rest no problem si am garantie. Am fost la ei deoarece avea decontare directa cu firma de asigurari pe care mi-am facut reparatia( rca-ul cuiva care mi-a avariat-o) si mai stiam de la niste baietii ca acolo vin multe masini ale marcilor premium si sunt facute si au esit tipla din atelier. Parerea mea, ca reprezentant de vanzari asigurari, inainte sa zici asiguratorului unde vrei sa-ti faci masina intereseaza-te la cunostinte , prieteni, etc cum lucreaza respectivul service. Personal eu le-am spus ca nu ma intereseaza ce fac cu masina atata timp cat mi-o dau tipla , le-am spus ca poate sa joace table, sa bea bere sa faca drifturi doar sa nu se cunoasca la cel mai mic detaliu ca usa a fo skimbata si aripa refacuta si s-au tinut de promisiune. Partea nasoala ca am gasit mizerie in masina dar nu m-a deranajt deloc :D
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by eugenflorinmanea »

Ai uitat sa scoti din garantie tachetii si probabil multe alte piese care daca se strica 'sunt consumabile' :^o #-o
SAAB 9-5

Ionutdodo
Posts: 29
Joined: 27 Jun 2010, 06:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by Ionutdodo »

Este foarte ok, pacat ca nu am beneficiat de asemenea garantie integrala de 7 ani!
Cee'd, 1.4, Pewter Beige
ODO 45000 km

bobolino1308
Posts: 17
Joined: 15 Sep 2010, 18:44
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by bobolino1308 »

Mi-am luat de curand o Kia Pro Ceed second hand. Cum se transfera oficial garantia de la vechiul la actualul proprietar? Sau garantia e a masinii ?

Thx.
[color=#6699CC]Kia Pro Cee'd 1.4 GSL MT LX ; Kompass Blue - ODO 12000[/color] Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by virusvex »

pai ai certificatul de garantie, si cu el te duci sa-ti treaca numele pe el la fel cum e trecut pe cartea masinii sa nu fie nici o problema ;)
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by popescu cristian »

da da da
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by popescu cristian »

adriano wrote:sall asta cu garantia e o gogoasa mare este ca sati ia banii pe revizii eu am renuntat la ia bagindu-mi gpl
garantia e f.buna ,eu am avut probleme,mi'au schimbat cd, oglinda retrovizoare,bielete, au bagat tot nou fara sa platesc nimic
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

Post Reply

Return to “Service şi Dealer autorizat Kia”