probleme sephia

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

probleme sephia

Post by cocosica »

si,asa cum e normal...cand incepe una,cad toate
1.cam acum un an jumate am schimbat planetara stanga fata...incepuse sa bata initial in curbe,dupa care si la drum drept.
s'a rezolvat atunci,numai ca de vreo luna a inceput iar sa bata tot stanga fata.sper sa fie altceva totusi,pentru ca ar fi chiar trist sa ma apuc sa schimb iar planetare
2.am o buba la care nu dau de cap.trebuie sa o duc la un control pe domnisoara,in sensul in care are probleme cu electrica
am ajuns la concluzia ca are personalitate masina mea,pentru ca fix in momentul in care vrea ea,se aprind bordul si pozitiile spate.respectiv pun pe faza scurta,farurile merg,insa "isi da drumul" la bord si pozitii exact cand vrea schimbatoru ei...
schimbat sigurante...nimic.deci ma gandesc ca e un contact aiurea pe undeva din moment ce nu am gasit un algoritm
3.geamul stanga fata se deschide pe reprize...pe la sfert incepe sa nu mai vrea sa se ridice,te rogi un pic de el si dup'aia urca...probabil macaraua/motorasu neuns
4.carburator semi-infundat...se ofera cineva sa'i faca o baita? :)

acestea fiind spuse...astept sugestii/pareri
kia sephia 1.5...B-87-LXM

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: probleme sephia

Post by Teddy »

Buna,
1. Daca planetara era noua nu avea voie sa cedeze asa repede.
2.Incearca sa dai cu spray poate dispare acel contact aiurea :idea: care aparent pare perfect.
3.Sigur mecanismul macaralei agata pe undeva.
4.Carburatorul este simplu sau dublu corp?(curiozitate).Cea mai simpla metoda este aditivul de curatat carburatoare&injectoare :smt023 ,se gaseste in comert,se pune in rezervor dupa care se alimenteaza.
Bafta si drum bun !!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

am ramas o saptamana fara masinuta...ii duc doru'n fiecare dimineata,da asta e...pentru binele meu si al ei,e necesar
in urma unei verificari am ajuns la concluzia ca am de bagat ceva $$ in masina
si anume: bucsaraie,pivot dreapta fata,frane praf,toba fisurata
deocamdata am inteles ca i'a fost supercuratat/reglat carburatoru,ceea ce nu poate decat sa ma bucure...ma cam ingrijoreaza franele
daca la aerisesc sunt sanse sa fie mai ok?
kia sephia 1.5...B-87-LXM

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: probleme sephia

Post by Cristi H »

Man, nu e fata mare, vezi daca nu are etrieri/cilindri blocati. Si verifica placutele, sa nu ai surprize. Nu cred ca e suficient sa aerisesti franele.
Bafta. :)
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

nu ar trebui sa miroasa a ferodo in momentu in care e ceva blocat?
n'am simtit nimic in sensu asta...nah,ramane sa vad ce raspuns primesc
kia sephia 1.5...B-87-LXM

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: probleme sephia

Post by Cristi H »

Nu tre' sa miroase a ferodo!
E suficient ca etrierul sa aiba pistonasul blocat partial, sa nu faca o cursa completa. Iar placutele sa fie pe moarte!
Asa ca du-te la un atelier, sa n-ai surprize. Ca-n traficul din Bucuresti . . . Doamne fereste !
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

teoretic weekendu asta vin cu ea acasa...sunt curioasa daca se simte ceva in bine... [-o<
kia sephia 1.5...B-87-LXM

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

bun...frana dreapta spate 0...deci trebe schimbate placutele clar
momentan caut filtru de aer,care si ala trebuie schimbat ...e NEGRU :shock:
se simte faptul ca a fost curatat/reglat carburatorul...nu mai da in nas ,si PARCA fuge un pic mai bine
macar am facut un pas...keep in touch
kia sephia 1.5...B-87-LXM

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

vreo idee unde pot schimba pivotu?
as vrea sa cumpar si bandouri laterale,am gasit,dar si aici intervine aceeasi problema:cum fac sa le schimb ,eventual fara sa se ia cu tot cu stratu' de vopsea ](*,)
deh,asa e cand ai masina veche
kia sephia 1.5...B-87-LXM

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

bun,pivot schimbat,filtru de aer schimbat...merge binisor numa' ca a aparut alta problema pe care nu o inteleg
are momente in care e extraordinar de puturoasa...si momente (putine da' bune) cand fuge asa cum ar trebui in mod normal
asta nu imi dau seama de la ce poate fi pentru ca nu are un algoritm...initial m-am gandit ca avea un gunoi la carburator,l-a scuipat si asta a fost,si-a revenit...dar de fapt e pe stari
cum spuneam,are personalitate proprie masina mea...daca are chef,fuge...daca nu,nu :?:
kia sephia 1.5...B-87-LXM

gabby2k8
Posts: 7
Joined: 22 Sep 2008, 16:37
Auto:

Re: probleme sephia

Post by gabby2k8 »

Te-ai uitat la bujii? si eu am avut o "explozie de personalitate" la a mea - cu pedala pana la pamant n-a tras mai tare de 80-90 pe o distanta de 500 m... daca mai aveam la dispozitie 100 m reuseam sa depasesc, dar asa i-am facut semn celui din fata ca nu pot sa-l depasesc si pace! dupa ce am schimbat bujiile nu mi-a mai facut figura - recunosc ca avea momente cand trepida dar nici viteza nu crestea...
Kia Shuma 2000 1.8l 16v

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

mersi de sugestie...o sa verific.nu am luat in calcul asta,sa vad exact cam in ce stare sunt
kia sephia 1.5...B-87-LXM

barmarielvi
Posts: 34
Joined: 16 Nov 2007, 15:29
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by barmarielvi »

am si eu probleme cu sephia mea :(

nu mai vrea s stea la relantiu..:(

cand vrea.....>>> cand nu mai vrea....in general dupa ce s incalzit motorul incep toanele :(

care este piesa responsabila cu relantiul?

este vb si de vacumurile alea?

carburatzie dublu corp 1.5 benzina.

cocosica
Posts: 39
Joined: 26 Apr 2009, 23:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by cocosica »

aceeasi problema cu relantiu...scade foarte des sub 800 si incepe sa tremure si nu prea isi revine din sprituri
si asta nu e valabil doar la frig
am descoperit zilele trecute ca aveam un furtun de la vacuum rupt...l-am scurtat si l-am pus la loc...
oricum ciudat rau carburatoru
mai nou s-a auzit ca si cum ar face scurt pe la motor :?: dupa care se auzea si sub bord
cea mai noua problema e alarma care incepe sa urle de nebuna,se opreste singura,ceea ce mi-e clar e ca ceva se atinge cu altceva,dar nici nu stiu de unde sa incep marea cautare
concluzie: sunt momente cand imi vine sa ii dau foc
kia sephia 1.5...B-87-LXM

barmarielvi
Posts: 34
Joined: 16 Nov 2007, 15:29
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme sephia

Post by barmarielvi »

La mine alarma se gaseste sub bord in partea stanga.
Se demonteaza capacul de plastic .Un surub se gaseste in lateral ( se deschide usa), unu se afla mascat de un capacel in partea dreapta sus si restu se gasesc partea de jos.
P.s. se desface piulitza de la maneta care deschide capota.

Post Reply

Return to “Sephia”