ceed vs Astra H - sfat achizitie

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by LeCCa »

si crezi ca ESP nu va conta mai ales cand ai suspensie semi rigida si frane pe tambur pe spate? hai sa zic ca nu sunt asa importante proiectoarele, dar jantele din aliaj? poate o sa vrei mai tarziu si gandeste-te cat costa unele after market... si chiar crezi ca nu e util un computer de bord? chiar tu te plangeai de garantie, ti-ar strica una de 5 ani pe motor?
incerc sa te fac sa alegi ceva bun, dar te priveste pana la urma... mi-e greu sa cred ca in mod rational poti alege astra.
desi, pana la urma, si eu mi-am dorit o astra (GTC) dar nu vroiam sa ma plimb intr-o caruta de 90 de cai... am la firma destule astre si chiar imi plac, astra e o masina buna, dar nu merita la dotarile astea, pur si simplu :)
parerea mea este ca esti pasionat pur si simplu de astra :lol: si in cazul asa orice as zice nu are rost :P
asa ca succes si cati mai multi km fara probleme cu orice vei alege :wink:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

mane eu sunt rational

se pare ca tu nu esti....are discuri si nu tamburi fii obiectiv, inclusiv BC

ESPul lipsa e un dezavantaj major in schimb

oricum multam pt opinii:) -

PS nu sunt fan astra, am cerut doar un sfat ..obiectiv ...()

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by misuspita »

Nu stiu ce ai configurat tu, dar daca e varianta cu motor de 90CP Enjoy, are tamburi pe spate.

GTC-ul a fost (inainte sa vad Procee'd-ul) dragoste la prima vedere si speram sa am vreodata bani sa il iau. Din fericire nu mi-am luat GTC pentru ca mi-a luat ochii Pro-ul (plus ca la momentul ala un GTC cu dotari echivalente era scump dom'le, scump). Insa mi-am satisfacut curiozitatea "ce ar fi fost daca" pentru ca si-a luat o prietena un GTC negru, de 90CP si am avut ocazia sa fac o comparatie pe viu. Ce sa zic? Pe scurt, Pro-ul meu e mai bun si la acceleratie, si la spatiu interior, si la bord (singura chestie care ma deranjeaza cu adevarat la Opel e nenorocirea aia de bord cu fante pe post de ventilatie... foarte prost ales... dar gusturile nu se discuta). Si asta incercand sa fiu cat mai obiectiv cu putiinta in conditiile date. Singura chestie unde statea mai bine GTC-ul era la imagine sofer (deh, da mai bine o blonda la volanul unui GTC decat eu la volanul Procee'd-ului :mrgreen: )

Deci recomandarea mea, daca n-ai bani de 140CP+ ia Procee'd. Daca ai, se schimba treaba :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by Bogdan »

daca ai ESP are si discuri pe spate...daca nu, tamburi..ca la OPEL ce sa-i faci :lol: :lol: :lol:

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

va rog cititi mai sus ....

versus e intre astra 1,6 si ceed 1,6..pff trebuia sa dau copy paste cu lista dotarilor
NU exista astra H 1,6 115 cu tamburi, ci numai cu discuri pe spate e standard de serie, indiferent de variant de echipare

astra 1,4 nu face parte din topicul versus, nu mam interesat de ea

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by quelloo »

http://www.astraforum.ro/forums/t/2615.aspx

Dupa cum scrie aci doar motoarele 1.8+ au discuri pe spate (asta daca nu o iei direct din germania, austria sau elvetia unde toate au discuri si pe spate)
Ceea ce mi se pare iar aiurea, pistoanele de la franele de pe motoarele de 1.4 cica sunt din plastic. :?:
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by Stagiaru »

dox wrote:Nu stiu cum e la Opel, insa la Kia te mananca astia cu preturile lor in service.
De acord! Vezi si la Hyundai:I30 este 90% identic Cee'd, dar are preturi imbatabile in aceasta perioada, inclusiv pentru dotari de varf.
Pierzi ceva la garantie, I30 mi se pare mai urat decat Cee'd, dar, repet, masinile sunt cvasidentice si preturile Hyundai net mai bune.
In plus, Hyundai practica preturi mult mai bune si in service: mi-ar place sa aud ca cineva s-a decis pentru Hyundai in defavoarea Cee'd tocmai din cauza preturilor jenante din service ale Kia. Poate asta ar pune pe ganduri intreaga retea Kia si le-ar mai domoli "foamea" de bani fara munca...
Doar ca I30 e mai urat decat Cee'd-ul meu, pe care-l apreciez atat! Dar pragmatismul...
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

quelloo wrote:http://www.astraforum.ro/forums/t/2615.aspx

Dupa cum scrie aci doar motoarele 1.8+ au discuri pe spate (asta daca nu o iei direct din germania, austria sau elvetia unde toate au discuri si pe spate)
Ceea ce mi se pare iar aiurea, pistoanele de la franele de pe motoarele de 1.4 cica sunt din plastic. :?:

eu imi bat gura aici de astra h, adica ultima....nevermind

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by LeCCa »

daca iti ziceam doar eu... are tamburi pe spate.
copy si paste de pe site-ul tau, http://www.opeldibas.ro/showroom.php?s=ec&id=4
Servodirectie progresiva; ABS; Sistem de franare cu discuri ventilate fata, discuri spate (nu si pentru 1.4i si 1.6i) ...
si nu are board computer, decat board info display.
cpy si paste de la optionale pentru enjoy:
Computer de bord (indisponibil cu CC20 sau CD30) U68 125 euro
deci va trebui sa comanzi asta Radio cu CD CDC40 OPERA, display grafic - GID, 7 difuzoare premium, comenzi pe volan UCK 600 euro ca sa iti poti comanda computer de bord.(ala de iti arata consumul si alte fitze :P )
asta e. scrie clar pe site si site-ul oficial nu minte niciodata :P
cu tot respectul si scuze daca te-am ofensat in vreun fel 8)

numai bine si , cum ziceam, cat mai multi km fara probleme cu orice vei alege :wink:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by quelloo »

Daca citesti bine pe formul ala despre Astra H e vorba.

Mai obiectiv de atat nush ce se poate.

Dar io am impresia ca deja te-ai decis pentru Astra...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by theio1 »

Intrebarea reala este cu care dintre masini ai facut un test drive? Fara un test degeaba te uiti la orice altceva. Daca nu iti place cum stai la volanul masini tale nu mai conteaza ca ai sau nu comp de bord, sa ca fim sinceri mai mult decat sa iti spuna cati km mai ai pana sa alimentezi, nu prea face mare lucru, restul sunt fitze, oricum papa benizina :) (sincer eu ma bucur ca am comp de bord, dar am trait si fara el.) LA fel si esp-ul, e super ca il am, dar daca nu l-as fi avut nu as fi stiut ce pierd. Din experienta spun ca discurile pe spate sunt mult mai bune la franare decat sunt tamburii, dar un ferodo il schimbi muuult mai tarziu decat o placutza pe spate. Depinde ce iti doresti. Daca poti avea jante, e bine sa le ai originale, in gropile din romanica noastra fac diferenta :P
Oricum nu cred ca astea sunt hotaratoare, feelingul la volan m-a facut sa aleg masina, cred ca asta te va face si pe tine sa iei decizia finala.
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

da aveti dreptate
mea culpa are tamburi....m am incurcat sry de "dezinformarea" decisa pe care o faceam....n am vaz paranteza aia

m am urcat in ambele....nu s ce sa zic
oricum mai ma gandesc:) sper sa tina mai mult criza si preturile mai mici la masini pana ce ma hotarasc

lus
din umbra...
Posts: 351
Joined: 11 Sep 2007, 12:29
Auto: cee'd
Location: Piatra Neamt

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by lus »

te-ai urcat doar, sau ai si dat o tura?

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by LeCCa »

astra are cuplul mai jos si doar din punctul asta de vedere ar putea fi mai placuta la condus. dar diferenta este minora, mai ales cand cvvt-ul are ceva cai in plus. alegerea ii apartine si orice va alege va fii respectat caci este dreptul lui de cumparator :D
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by theio1 »

Eu iti propun altceva, da-mi mie banii si ma decid eu cu siguranta ce masina sa iau. Cand am vrut sa imi iau ford focus, cineva mi-a zis(avea exact motorul pe care eu il vroiam): iti las tie masina 2 saptamani si iti garantez ca nu o mai vrei. Se plangea saracul om ca are consumul prea mare, ca a dat multi bani pe ea si ea saraca nu avea scut, nu avea nici macar un plastic pus pe motor, finisaje urate, plastice ieftine, etc. Avea dreptate, dar pe mine nu asta ma interesa la masina. Nici cee'd-ul meu nu are scut, are un capac amarat pe motor, nu are niciun fel de izolatie pt capota iar cand ploua ies aburi din ea de zici ca a luat foc, dar sincer aceste lucruri ma cam lasa rece. Consumul oricarei masini este dat in primul rand de sofer, iar restul sunt chiar nimicuri. Eu te-as sfatui sa te gandesti bine ce vrei de la viitoarea ta masina si sunt ferm convins ca va castiga cea care are cele mai multe lucruri pe care ti le doresti si nu va mai conta ca ai dat pe ea cu 1 euro mai mult sau mai putin, sau ca bagi cu 500ml mai multa benzina la 100Km.
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

Locked

Return to “Versus”