directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Cum se rezolvă diverse probleme
doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by doio77 »

Aha, la IMG cam cat costa reglajul unghiului directiei, stie cineva? De cand mi-au schimbat la MIT cuplajul elastic la volan si am facut 3 drumuri la service-ul ala de cartier cu care lucreaza cei de la MIT pt reglaj unghi, directia mi se pare foarte sensibila, daca merg pe drum neasfaltat fara gropi si pietre mari se misca volanul stanga dreapta de zici ca e rupt, e oare normal asa ceva? Nu mai spun ca la viteza nu pot tine masina drept trebuie mereu sa dau stanga dreapta de volan, cea ce inainte de schimbarea rotitei de la volan masina mergea foarte bine. Credeti ca este de la unghiul de directie sau altceva?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by bubumisu »

Alimos

Eu am mai postat problema asta, nu mai tin minte unde, dar cred ca pe topicul probleme
Daca tin frana apasata, se aude un huruit ca si cum s-ar face presiune pe niste mecanisme statice care sunt nevoite deodata sa faca miscare, banuiesc ca e de la sistemul de franare, asa cum spunea cineva, zgomot care se amplifica pe teren viran, aratura, zii cum vrei :wink:
N-am rusit sa fac miscarea stanga dreapta cu motorul la ralanti fara sa apas frana, deoarece de cate ori imi aduceam aminte de faza asta si faceam incercarea nu eram pe loc drept, eram obligat sa tin un fic picioru pe pedala de frana.
Promit ca o sa tin minte si cand plec in week-end din parcare, o sa respect pasii indicati de tine. E parcata pe loc drept, curat, si daca mai scrasnec rotile de la pietricele, voi sti sa diferentiez zgomotele :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by eugenflorinmanea »

cam 100 ron la IMG
SAAB 9-5

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by doio77 »

Stie cineva daca la ceed se poate face reglarea unghiului de directie si din computer, adica se poate pune volanul drept din computer? Eu am fost acum o sap si ceva la MIT si parca tot asa sta volanul dupa ce au facut cica geometria, zici ca nici nu au umblat la el. Nu mi-au aratat hartia aceea cu cotele directiei.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by eugenflorinmanea »

Eu am facut la IMG, mi-au dat si cotele si tot degeaba- masina tot trage usor dreapta!
Daca gasiti remediul sa imi spuneti si mie!
SAAB 9-5

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by doio77 »

Eu ma refer daca ti-a facut geometria clasic din bielete, sau si din computer sa iti puna volanul drept. La MIT asa mi-au spus ca il pot pune si din computer drept volanul.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by eugenflorinmanea »

Probabil ca l-au facut pe calculator- din moment ce la sfarsit mi-au dat o foaie cu tot felul de cifre pe ea.
Nu stiu sigur cum l-au facut ca stii ca nu te lasa sa intrii in service.
Cert e ca volanule e acum o idee mai drept, dar tot trage dreapta.
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by eugenflorinmanea »

Probabil ca l-au facut pe calculator- din moment ce la sfarsit mi-au dat o foaie cu tot felul de cifre pe ea.
Nu stiu sigur cum l-au facut ca stii ca nu te lasa sa intrii in service.
Cert e ca volanule e acum o idee mai drept, dar tot trage dreapta.
SAAB 9-5

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by doio77 »

Eu sunt programat joi pentru a 6 a sedinta de geometrie, sunt buni baietii ce sa mai vb.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by doio77 »

doio77 wrote:Eu sunt programat joi pentru a 6 a sedinta de geometrie, sunt buni baietii ce sa mai vb.
Am revenit de la MIT, cred ca am batut recordul la facut GEOMETRIA la un CEED.
8 sedinte de geometrie ca sa imi readuc si eu masina cat de cat pe drumul cel bun(daca pot spune asa:)).
Asa meseriasi sa tot nu ai in service-uri. Oricum sunt multumit ca mi-au rezolvat problema pe care tot ei au stricat-o.

PS: era si Ivan Patzaichin la service cu jeepanul KIA, la revizie :)
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by kempes64 »

alimos wrote:2.La voi este perfecta liniste la virarea brusca a volanului stanga dreapta?
Salut,
Am observat si la mine un zgomot cand rotesc stanga-dreapta stand pe loc, de fapt rotire spre stanga cam 15 grade si se aude un "cloncanit".Am fost la service au verificat, si au constatat ca trebuie schimbat un tachet de impingere al casetei de directie.Acum astept sa vina comanda si sa fie asta solutia.
Zgomotul nu se aude in mers.
Am vazut ca s-au schimbat tot felul de cuplaje, oare a mai schimbat cineva acest "tachet de impingere"?

Multumesc!
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by scubli »

@kempes64: Am si eu acelasi sunet si am fost pe la reprezentanta sa vad care e treaba, din pacate n-am avut timp atunci sa stau sa rezolve problema asa ca voi merge cat de curand pt. ca trebuie sa-mi fac si revizia 3. Dar mi-au spus ca stiu problema si o vor rezolva destul de usor si pe garantie :-)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by bubumisu »

Nu credeam sa ajung sa postez pe acest topic la nici 14.000 km, dar azi am avut o "surpriza" neplacuta sa constat ca pe o portiune de carosabil dreapta, fiind pe sensul meu de mers (dreapta) cu partea stanga a masinii pe axul drumului bineinteles (vreo 60 km/ora), volanul avea o inclinatie spre dreapta fata de axul sau. Involuntar am dat sa-l indrept prin rotirea spre stanga dar bineinteles ca in cativa metri am intrat pe contrasens :shock:
Am mai facut niste incercari pe alte portiuni de asfalt drept, in aceeasi pozitie pe carosabil, acelasi rezultat.

Mentionez ca de abia am facut revizia la sfarsitul lui Octombrie, si s-au uitat la roti si la articulatii, verdictul fiind ok.

Oare ce o fi? :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Silvester »

Confirm, daca mai era cazul, ca si la mine se aud zgomote la viraje... si pe loc si in mers. ca sa incerc sa explic, cand iau viraj (stanga sau dreapta) se aude ca si cum undeva pe la caseta (adica nu se aude ca si cum ar fi in volan sau imediat sub ci mai departe, spre compartimentul motor) ar pica o piesa pe alta... ca si cum o rotita ar trage dupa ea o bucata de material, care cand ajunge pe stanga de exemplu pica pe ceva, apoi daca e invartita in sens invers trage inapoi bucata de material si o arunca pe partea respectiva... aud zgomotul respectiv cam de multisor (am 63k acum) si in service mi s-a spus ca nu e nimic.
CEE'D 1.4 GSL CITY CASSA WHITE

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by blajanm »

@bubumisu verifica presiunea in roti, diferenta de presiune ar putea fi o cauza.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”