detailing exterior

Spălare, ceruire, polish...
gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

detailing exterior

Post by gogu »

acum ca suntem sau vom fi detinatori de masini noi, intrebarea care se pune este: cum facem ca vopseaua sa arate ca noua si peste 3-5-7 ani? nu toti avem garaje, si unii dintre noi mai parcam si sub copaci in care sunt tot felul de pasari care au o placere deosebita sa se gaineteze pe masinile noastre, sau in zone cu multi "comunitari" care mai dorm pe capota masinilor noastre.

am auzit de detailingul exterior si despre procesul "paint sealing", si am studiat nitel problema.

"paint sealingul" e un proces prin care se aplica un strat de polimer sintetic care protejeaza lacul de peste vopsea, astfel incat insectele nu se infig in acest lac, iar gainatul nu mai afecteaza lacul si vopseaua.

tratamentele de acest gen sunt folositoare pentru perioade intre 3 si 8 luni, in functie de materialele folosite si de conditiile in care circula masina.

nu dau nume de firme, ca sa nu fac publicitate, dar am primit o cotatie pentru un detailing exterior - 150RON, si o sa merg sa fac asta cand o sa am putin timp liber.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

interesant! si eu as vrea sa fac acest lucru. poate imi dai numele firmei pe privat

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

Arata bine pozele facute de ei numai ca nu stiu daca e cazul sa-ti faci asa ceva la o masina noua. In pozele aratate de ei se vad masini cu vechime de 4 ani. Arata super. Dar masina noua arata super oricum caci nu a apucat sa se matuiasca vopseaua. Iar la pret am vazut ca incepe de la 300 ron fara TVA pt. exterior clasa compacta. Poate pretul de 150 ron pe care ti l-a dat este pt o masina noua si nu necesita un serviciu complet. Sau nnu este pt o masina de clasa compacta k cee'd-ul. In fine, ideea este super buna daca ti s-a matuit vopseaua sau e zgariata usor...

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

ei zic ca pentru masini noi, se face doar tratament de paint sealing, fara polish, de aceea e mai ieftin. si se merita sa faci, tocmai ca sa nu se matuiasca vopseaua. sper sa ajung la ei saptamana viitoare.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

asa da, fara polish...dar cred ca daca iti da doar cu ceara e posibil ca la a 2 a spalare sau a 3 a sa se duca acea ceara. indiferent ce tip de ceara este ea cand baga jetul ala puternic de apa o sterge. Si nu se merita sa dai 150 ron la ..sa zicem 1 luna. Mai bine imi fac o rata :D

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

pe unde am citit, ei zic ca nu e ceara, e un polimer sintetic transparent.
stiu ca si ajax26 a facut un paint sealing, dar nu mai stiu unde a zis ca s-a dus.

ce e clar e ca ma doare sufletul sa vad gainati pe vopsea... ieri am spalat masina, azi e iar murdara, grrr
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

gogu ... pune si aici direct link'ul ... sa vedem toti despre ce e vorba ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

hai ca-l pun eu ca nu ma amendeaza nimeni. www.maniadetailing.ro :D
cat despre gainati de pasare vreau sa zic ca poti sa-ti dai cu ce vrei pe masina ca tot ataca. sunt ca viermii!!!

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Lincu' - Lincu' !

Eu mai am pe balcon o cutie aproape plica de ceara carnauba , din aia americana, chiar ma gandeam daca prind o zi mai linistita, nici ploaie nici soare ci tocmai buna de smotru sa-i dau un luciu 8)

L.E. Am vazut azi un Bentley cu j'de urme ce cuie pe laterale,...
Last edited by Gerula on 02 Oct 2007, 17:29, edited 1 time in total.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Nu o luati ca pe o reclama.
Eu recomand produsele Turtle Wax.
Se gasesc in Bricostore.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Dap ..Eu am fost la Mania Detailing pt paint-sealing. O sa ma duc si prin Decembrie pentru un tratament de iarna ca nu strica. O sa imi faca dupa spusele lor un polish foarte light cu aparatul si o sa aplice din nou acel polimer. Avand in vedere ca am vre-o 3 zgarieturi in lac supeficiale de-abia astept :)
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

semit
Posts: 1
Joined: 17 Feb 2008, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by semit »

mania detailing

NESERIOSI... MINCINOSI... ABURITORI.. NESIMTITI? cum sa zic?

Am avut de polishat o bara spate la un Megane hatch al unui prieten pe care am atins-o... I-am sunat din decembrie... raspunsul fiind ca programarile incep de la 7.01.2008 desi eram in mijlocul lui DECEMBRIE... ok.. astept sun... nu se poate nu stiu ce reveniti.. ok .. sun sun.. intr-un final sun acum 2 saptamani si incerc o programare pentru 9.02.. mi se spune ca nu se poate DAR sa revin pentru sambata aceasta 16.02.2008... ok. las NUMELE si NUMARUL DE TELEFON.... sun din nou in data de 9.02.2008 sa le confim programarea.. mi se spune totul este ok pentru 16.02 si sa las NUMELE si NUMARUL DE TELEFON, urmand sa sun vineri 15.02.2008 pentru o confirmare finala.. sun ieri.. totul este ok va asteptam maine la ora 12.00 la sediu....
Astazi, 16.02.2008, la ora 12 ma prezint cu prietenul la sediul din strada Ordinii, in Rahova, sun la telefon, prima data nu mi se raspunde, insist si raspunde stimatul domn care incepe se se balbaie :"stiti exista o MICA PROBLEMA" am crezut ca a venit altcineva in locul meu la programare dar. " am schimbat telefonul, am ramas fara baterie, am schimbat cartela... si exista o mica problema, a nins aseara si s-au anulat programarile blink.gif , si mi-am facut alt program si nu sunt la sediu... huh.gif , eu Poftim? el imi zice ca NU a avut NUMARUL MEU DE TELEFON desi l-am lasat de 2 ori chiar dumnealui.. Si deci mi-am facut alt program, veniti alta data si va fac reducere.... mad.gif mad.gif , i-am multumit frumos pentru "amabilitatea" de care a dat dovada si am terminat convorbirea ...

Intelegeti ce vreti dumneavoastra din aceasta patanie, e posibil ca acesti domni sa lucreze bine, dar decat asa sa astept 2 luni pentru o programare si cand ajung acolo dansii sa aiba alt program... mad.gif

PS: de pe acest forum, manucu01 poate atesta ca nu vorbesc degeaba ;)

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

confirm ca semit e om serios si daca spune asta aici inseamna ca asa e. :) bine ai venit si pe aici, semite!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

stanvaleriu
Posts: 39
Joined: 09 Nov 2007, 11:14
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by stanvaleriu »

Pe 14.12 am ridicat masina si mi-am zis sa curat Loganul dupa 2 ani si 40.000 km, mai ales ca-l dadeam lui tata-socru. Am cautat pe net firma in Bucuresti de detailing, am gasit http://www.expertdetailing.ro/, sunat, programat. Oamenii foarte intelegatori, programat la 09, am ajuns la 12, afara ger (7 accidente pe A1 am vazut), la masina nu i se mai vedea culoarea din cauza mazgai. Locatia: AUTOVIT.
Le-am cerut o curatare interioara si exterioara si m-au chemat dupa ora 18.
L-a intoarcere nu am recunoscut-o, STRALUCEA, era noua ca in showroom. Petele de pe tapiterie disparusera, mirosea frumos.
Pretul 650 lei daca imi amintesc bine.
A doua zi am predat-o noului utilizator mai mult de frica sa nu se murdareasca.
Ce mi-au spus oamenii de la firma: excrementele de pasare ataca lacul si vopseaua. Sfat: imediat trebuie indepartat de pe masina orice urma de excrement cu apa sau o hartie uda.
Kia ceed 1,6 EX GSL ESP+climatronic+oglinzi exterioare pliere electronica+senzori parcare, oil blue,comanda 11.09,seria~20.11,ridicata 14.12, AG-15-AVS, 120.000km

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ionut2007 »

Salut, a montat cineva folie autorizata pe geamuri? Ma gandesc ca vine vara si caldurile toride si mai protejeaza interiorul.
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

Post Reply

Return to “Întreţinere”