Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by BogdanTimisoara »

Intrebare: reglajul farurilor se poate face independent pe faza scurta si pe cea lunga? Mai exact, pot regla faza scurta sa bata mai sus, fara sa afectez proiectia fazei lungi?
M-a pus necuratul sa imi pun niste xenoane, fara sa investighez putintel internetul pe tema asta. Cu factura, garantie etc, insa sunt EXTREM de deceptionat de ele. In primul rand bat "in jos", ilumineaza drumul pe o disatanta mult mai scurta decat becurile originale. Asta ar fi motivul pentru care as dori sa ridic cateva grade faza scurta, dar numai faza scurta, fara sa afectez si faza lunga care bate ok.
Nah, acum ma bate gandul sa trec inapoi la halogene, probabil Philips x-treme power sau Osram Night Breaker. macar halogenele stiu ca sunt perfect legale in toate statele europene (in timp ce xenoanele after-market nu) si dau pata aceea de lumina cu o forma foarte clara , respectiv unghiul de 15 grade inaltat spre dreapta (in momentul asta xenoanele mele dau o pata amorfa, apropiata de forma hartii Ungariei :D si foarte multa lumina parazita, care nu ma ajuta cu nimic insa deranjeaza pe ceilalti participanti la trafic.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
curybete
Posts: 311
Joined: 24 Jun 2009, 22:54
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by curybete »

sal.si eu am xenon aftermarcket dar din nefericire nu mi-a aparut o astfel de problema,nu imi dau seama de cauza problemei dar ar fi bine sa mergi la cei care au instalat kit-ul xenon ori la cei de unde la-i cumparat.
-daca dai ceva detalii despre kit-ul xenon,etc ,posibil ca cineva iti va da ceva sfaturi bune!

bafta! :)
BH 10 CLA Cee'd SW 1.4 Kompass Bleu 01.06.2009
ODO:25.000+
Nr.61 coloana KIA!

Dotari aftermarket (pleoape,xenon 6000k,alarma P10,Audio+200W,Jante MaM pe 16'',folie 3M partial,azot in pneuri)

Jante MAM 16'' : http://img542.imageshack.us/g/18052011342.jpg/

FOTO Coloana KIA : http://picasaweb.google.com/claudiukia/ ... directlink

Image

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by BogdanTimisoara »

Am rezolvat problema: am revenit la becuri halogen, am dat jos porcaria de instalatie xenon si am pus becuri Osram Nightbreaker. Concluzia: I can see again! Vad drumul pe o distanta mult mai mare decat cu xenoanele, si in plus nu mai deranjez pe cei care vin din fata, pentru ca nu mai da lumina parazita in sus. Acum necazul meu este ca am ramas cu capacele din dosul farului gaurite, pe unde au trecut aia firele pentru drosel. Le-am astupat eu cum am putut (cu mai multe straturi de banza izolatoare) dar nu mai sunt ca inainte.
E adevarat ca nu mai e asa alba lumina ca la xenoane, dar asta era cea mai mica problema. Nu imi mai muta melodiile de pe stick cand aprind farurile, plus ca acum sunt in deplina legalitate, in toata Europa.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Schimbare becuri

Post by TeoB »

Am mai testat un tip de led, si anume: Philips W5W 4000K LED - http://www.philips-shop.ro/71798.p.html / http://www.auto100.ro/products.php?id=9918

Se gasesc si la 6000K . Destul de bune, cele la 4000K se potrivesc si cu becuri normale (halogen) neavand acea tenta albastra daca sunt folosite pe post de pozitie (si nu se topesc de la faza lunga, am testat atat la un drum lung cat si pe loc cu faza lunga aprinsa timp de cateva minute). Pot fi folosite si in interior, fiind albe albe.

Un minus: deranjante pentru ca lumina e imprastiata in fata si nu in lateral, exemplu in poza:
http://img717.imageshack.us/i/ledphilips4000k.jpg/
http://img171.imageshack.us/i/ledphilips4000k.jpg/

Alte leduri testate sunt cele cu 13leduri, 9 leduri si inca o pereche de 1.5W rezistente la caldura si philips bluevision. ( http://img855.imageshack.us/i/leduri.jpg/ ) Primele 2 perechi mentionate s-au topit in timp de la caldura degajata de faza lunga. Celelate de 1.5W sunt f bune dar nu se potrivesc in cazul meu pentru ca nu am xenon iar philips bluevision raman o solutie f buna pt cei cu halogen si xenon 4300k.

Sper ca v-am prezentat niste informatii utile pentru cei care vor altceva in locul pozitiilor stock.
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Schimbare becuri

Post by marius01 »

Unde gasesc sa cumpar si eu 2 becuri H7 , Philips sau altceva in Bucuresti? La preturi rezonabile :D
Astept si alte sugesti de la voi in ceea ce priveste schimbarea becurilor la ceed (in afara de xenoane)
KIA Cee`d 1.4 BEST

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by eugenflorinmanea »

Feriti-va de Osram Night Breaker!
Am dat o carca de bani pe ele si m-au tinut...cel de pe stanga vreo 5 luni (aprox 6,000 km) iar cel de pe dreapta vreo 6 luni (aprox 7,500 km).

Am revenit la Philips Premium sau cam asa ceva (cele originale)- cel putin cele originale m-au tinut 40,000 km!
SAAB 9-5

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Schimbare becuri

Post by Razvan_G »

marius01 wrote:Unde gasesc sa cumpar si eu 2 becuri H7 , Philips sau altceva in Bucuresti?
La Praktiker au mai multe modele H7 din gama Philips, Bosch etc.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by bondalicir »

la aspad shop gasesti philips la cel mai bun pret.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Schimbare becuri

Post by GabiA »

Nu stiu daca masinutza mea are becurile originale sau nu, dar parca as avea lumanari si nu becuri. Comparativ cu un clio 3 stock, intensitatea luminii este mult, mult mai slaba.
Poate pun o intrebare retorica: voi ce becuri recomandati din punct de vedere al costului de achizitie, rezistentei si calitatii?

PS: Cum de s-au gandit coreenii astia sa schimbi faza lunga IMPINGAND maneta? Noroc ca nu am tras mai tare :lol:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Schimbare becuri

Post by GabiA »

Gata, montat Osram Nigthbraker PLUS. Dupa cum banuiam, becurile de pe masina nu par a fi cele originale. Nu era nici un philips scris, doar made in germany. In fine. Daca se ard osram-urile voi pune Philips Premium. Multumesc pentru ajutor unui SW albastrui xx-CIO =D>
Am incercat sa schimb si becul de pe plafoniera centrala si NU este C5W asa cum se scria pe forum. Voi lua becul original cu mine data viitoare
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by gruj »

Baieti, in special @bondalicir si @iulian2007, ma ajuta si pe mine cu schimbatul becurilor (faza scurta plus pozitii) la un ceed FL? Am detaliat problemele plus poze aici: viewtopic.php?f=6&t=10521&start=0
Merci anticipat.

P.S. legat de marca becurilor, eu am avut/am Osram atat pe faza scurta cat si lunga. Philips nu am gasit in Real, Cora sau Auchan asa ca am luat chinezariile pe care le aveau - bine marca cica e italiana dar de fapt e importatorul plus brandul (in Auchan erau cele mai ieftine la vreo 60% din pretul din Cora). Real avea niste becuri Osram increased lifespan sau ceva asa dar erau de la 50 RON in sus, cu luminozitate scazuta dar viata scurta si am zis pas.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by RaiMaN »

Eu am avut pe masina Philips X-treme Power... au tinut fix 3 luni.... am jurat ca nu mai dau bani multi pe becuri :)) si cele de la 10 lei setul tot la fel de bune sunt :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by bondalicir »

@gruj... Maine sunt pe acasa asa ca daca ai drum pe langa buftea pot sa te ajut cu montajul...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by gruj »

@bondalicir

Merci dar din pacate au inceput "pregatirile" de revelion si nici drum prin buftea nu am. O sa merg cu becul ala asa - sper sa nu fie probleme. Poate reusim sa ne intalnim la anul, daca nu reusesc sa ii fac ceva becului asta pana atunci. Eu stau prin sector 3.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by bondalicir »

Eu lucrez in sect 3
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”