Model scut motor ceed SW

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Model scut motor ceed SW

Post by danycxxx »

M-ar interesa unde as putea gasi o schema exacta(desen tehnic, schita cad, model de carton, orice) sau daca are cineva timp sa imi dea dimensiunile exacte... As vrea sa imi realizez singur scutul, deoarece pretul mi se pare destul de mare.

ceed sw, 2008, 1.4 benzina

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Model scut motor ceed SW

Post by MeGeNe »

Vezi daca te ajuta asta. Totusi aici e un pret decent.
http://www.scut-auto.ro/scut-motor-kia/ ... 4-169.html
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Model scut motor ceed SW

Post by danycxxx »

Da, asa este. Si din ce am vazut din schema, pare destul de complicat de facut.

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Model scut motor ceed SW

Post by mihaiolimpiu »

Eu am un GSL de 1.4, m-am uita putin pe sub masina, cred ca ar trebui un bolovan destul de mare sa atinga ceva pe acolo... si o situatie incredibil de ghinionista mai ales. Nu stiu cum e la celelalte motoare, dar eu nu-i prea vad rostul... Poate la motoarele mai mari sau la cele diesel situatia sta altfel?

Oricum interesant scutul, nu prea am inteles ce-i cu acel sistem de prindere,, in niste urechiuse? pai alea de la vibratii cred ca se desfac de la sine si te trezesti cu alte pagube la masina... Daca are cineva astept ceva raspunsuri, nu e mare pretul dar eu nu ma arunc inca din motivele enumerate mai sus...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

moto7
Posts: 11
Joined: 06 Oct 2009, 13:52
Auto:
Location: Bucuresti sector 6

Re: Model scut motor ceed SW

Post by moto7 »

Buna ziua,
Eu am o masina kia ceed SW 1.6 GSL FL si am pus scut de motor metalic, grosime 2,5 mm, cumparat la 250 lei bucata . Scutul se prinde de cadrul motorului si are patru tampoane de cauciuc care asigura sa nu vibreze cind circuli. Suruburile de prindere au fost livrate odata cu scutul.
Scutul are rolul de a proteja partea inferioara a motorului si a cutiei de viteza, iar un rol pe care l-am observat dupa montare este ca pastreaza , cat de cat, curatenia compartimentului motorului.

mihai_9600
Posts: 5
Joined: 10 Jul 2012, 22:26
Auto:

Re: Model scut motor ceed SW

Post by mihai_9600 »

Salutare,
spuneti-mi, va rog, daca afecteaza garantia faptul ca imi instalez singur scutul si nu merg la reprezentanta pt asta.
Din ce stiu eu, gaurile sunt deja date, doar se prinde scutul in suruburi.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Model scut motor ceed SW

Post by Razica »

Nu cred ca iti afecteaza cu nimic. la i30-ul din semnatura l-am montat eu si e identic cu ce e pe ceed. trebuie sa ai o rampa si chei tubulare (M12 cred). Se dau jos cele 2 plastice pe post de paravant si se monteaza scutul nou. Sfatul meu e sa folosesti suruburile masinii.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Post Reply

Return to “Generalităţi”