Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by fuji »

Din cate am vazut, placutele spate de Accent 2006- sunt compatibile cu cele de pe spate, de la kia. Poate cineva sa-mi confirme acest lucru?
1.4 GSL Best Black Pearl

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by quelloo »

accentul 2006 are frane pe disc pe spate?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Boby

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Boby »

Placutele spate Hi-Tec pe care tocmai le-am montat, scria pe cutia lor Kia Pride. Deci e posibil sa se potriveasca.
Chestiunea e ca trebuie cautat dupa codul piesei care la Ceed spate este 58302-1GA00.

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by fuji »

Codul ala l-am gasit si eu pe net. De fapt sunt mai multe, compatibile:58302-1HA00,58302-1HA10...
Mai am si eu o intrebare, posibil sa fie stupida :). Am gasit in lista de preturi ROTSTAR, bujiile de mai jos:

10 BUJII 1,4 / 1,6 (BENZINA) MOBIS 18829-11050 CÉED 10,71 (pret fara tva)
11 BUJII 1,4 / 1,6 (BENZINA) NGK 18829-11050 CÉED 7,31 (pret fara tva)

Intrebare. Pretul este pe bucata sau pe set de 4 buc? :D
1.4 GSL Best Black Pearl

Boby

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by Boby »

Pretul e pe bucata, for sure. Si asa au cele mai bune preturi, inclusiv la bujii. Arunca un ochi pe http://autozr1.ro/bujii-ngk/326-bujii-ngk-zfr5f-11.html sa vezi ca cele mai ieftine bujii de ceed acolo sunt 17 lei bucata.

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by gruj »

Salut,

Am luat si eu placutele de la RotStar si arata foarte okay - un mare multumesc lui Dannyboy pentru recomandare.
De la rotstar am mai comandat si filtru motorina si ulei, ambele mobis, care au venit cu stickerul aferent plus doua filtre polen, non-Mobis. Am vrut sa iau si filtre de aer dar luandu-ma dupa postul asta [1], par sa nu fie de calitate. Am intrebat cand am depus ordinul de scame si tipul mi-a spus ca asa vin... Nu stiu ce marca sunt filtre de aer - nu parts mall (care am si stiu ca sunt okay) si nici HAN cred (o marca coreeana care stiu ca si aceea e okay).

Livrarea a fost foarte prompta desi o bila neagra celor de la Urgent legat de rest (ca de obicei nu au si fac rotunjirea in defavoarea ta). Cei de la telefon ziceau ca e cam 15 lei pana in bucuresti dar a venit 21,5 (sau ceva).

Legat de magazine, cei din Sector 3 sau imprejurimi pot incerca magazinul de pe splai (e pe site) care s-a mutat insa la 1 strada distanta - da-ti un telefon.

In concluzie, recomand RotStar si multumiri (aka beri) lui Dannyboy pentru post.

[1] viewtopic.php?f=91&t=18648&p=188759
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Discuri si placute frana

Post by Pitaru Valentin »

Salut
am si eu o problema la care sper sa gasesc un raspuns, am un Kia ceed Sw din 2009 ..tocmai am facut revizia a 4 la 40000 de km..la IMG cu care am lucrat de cand am cumparat masina ..si de care am fost foarte multumit cu cateva mici exceptii..Revizia ma costat 770 Ron cu tot cu schimbatul de buji...mi sa spus ca treb sa schimb placutele fata spate plus discurile fata pt ca sunt sub limita normala adica au 23 mm...toate ar costa 1900 de ron cele originale sau 1200 de la alti producatori...acum problema mea este cum de discurile sau tocit atat de repede ..odata cu placutele care mai au 4 mm...adica ar trebuie ca la fiecare schimb de placute sa schimb si discurile.. . dupa ce mam mai documentat iam sunat pe cei de acolo si le am zis ca nu mi se pare in regula argumentul lor ca probabil am tinut masina stationata foarte des...mai ales ca mai mult de 7 zile nu a stationat niciodat masina...acum la telefon miau zis ca probabil sau ovalizat desi la service nu sa pus problema de asa ceva...au zis ca din cauza ruginei...un mecanic tot de la ei mia zis ca nu pare sa am placute originale atunci cand am fost la revizie...cand iam zis ca masina mea a fost doar la ei pt reparatii pe casco...a tacut...acum ma intreb nu cuma este posibil ca cineva sa imi fi schimbat discurile fata...pt ca altfel nu inteleg cum dupa 40000 km treb sa schimb discurile originale....
:?:

Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Re: Discuri de frana

Post by Pitaru Valentin »

Dupa ce i-am sunat m-au intrebat..daca nu mi-au facut test de frana ..le-am spus ca nu asa, ca m-au programat martea viitoare la test...iam intrebat daca pot sa aflu daca discurile au fost inlocuiete dupa lot..serie...ceva...si au zis ca nu se poate...doar asa din privire...eu din ce stiu de pe forum si de la prieteni cei de acolo sunt k dar...bine exceptandui pe cei care iti demonteaza masina daca o duci pt un accident..vopsit ceva...dumnezeu cu mila iti infig surubelnita in orice capacel il prind..nu au rabdare sa le dea la o parte...se pare ca orice piesa se demonteaza cu surubelnita...ma rog deviez...dar ultima ora cand miau demontat bara spate..mi au stricat un senzor de parcare spate si lau lasat asa...din pacate eu miam dat seama cam tarziu si am ramas cu el asa...acum sistemul este inutibilizabil pt ca acel senzor piuie intruna...

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

incearca sa dai jos roata sa vezi daca s-a umblat la discuri (ar trebui sa-ti dai seama daca s-au defacut)
eu am schimbat recent discurile fata pentru ca erau ovalizate. tocite erau maxim 1-2 mm in 100000 km
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by BAU »

Din nefericire , daca masina a stat in service ptr. reparatii pe CASCO citeva zile, sint sanse mari ca un prieten de-al vreunui mecanic sa fi avut nevoie de discuri noi.
Daca cumva reparatia a necesitat si lucrul la partea din fata , dureaza foarte putin sa schimbi discurile.
Daca te uiti pe forum , pina la schimbarea discurilor , multi colegi au schimbat cite 2 chiar 3 rinduri de placute.
Daca dai rotile jos poti sa vezi daca s-a umblat la discuri .
Sint cele doua suruburi cu cap inecat, in cruce , care ar trebui sa aibe urme de surubelnita .
Sint si cele doua suruburi ce prind etrierii pe port fuzeta care ar trebui sa aibe urme de cheie , daca au fost desfacute.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Pitaru Valentin
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2013, 13:56
Auto: Kia'ceed SW 1.4 benzina

Re: Discuri de frana

Post by Pitaru Valentin »

K multumesc pt sfaturi o sa verific suruburile acelea sa vad daca si-a bagat cineva nasul :)

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Discuri de frana

Post by GabiA »

quelloo wrote:incearca sa dai jos roata sa vezi daca s-a umblat la discuri (ar trebui sa-ti dai seama daca s-au defacut)
eu am schimbat recent discurile fata pentru ca erau ovalizate. tocite erau maxim 1-2 mm in 100000 km

quelloo, ce discuri ai pus si ce placute?
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by bprodan »

Am schimbat discurile in iunie la IMG, la 5 ani si 75 000 de km. Erau ovalizate (scuzele obisnuite: a stat prea mult, rugina, ati mers cu ea prin apa) si consumate un pic mai mult de jumatate.
Pret 1850 lei pt ca va trebui sa schimbi si placutele.
Si la discuri si la placute am ales aftermarket, daca foloseam originale cred ca depasea 3000 de lei.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Discuri de frana

Post by GabiA »

1850 placute si discuri fatza-spate? :? Si la mine sunt ovalizate...
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by bprodan »

GabiA wrote:1850 placute si discuri fatza-spate? :? Si la mine sunt ovalizate...
Da, am uitat sa precizez, fata-spate. Placute+discuri, amble aftermarket, IMG Bucuresti, in iunie parca.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Post Reply

Return to “Generalităţi”