Camera trafic DVR

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Camera trafic DVR

Post by Flavyus »

Zic ca merita topic separat.
Am luat un Viofo 119s cu suport cu GPS, se alimenteaza direct suportul NU camera, te ajuta ca poti scoate f. usor camera cand opresti.
SUnt nemultumit ca la modelele Kia 2017 au bagat sigurante micro si nu se gasesc suporti de sigurante micro pt un montaj civilizat al alimentarii la tabloul de sigurante. Se gasesc de comandat pe ebay/ china etc le astept in curand.
Pt montaj recomand Automuzica Bucuresti.

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Camera trafic DVR

Post by proc74 »

Poate ne dai mai multe amanunte: pret camera, pret montaj...
Poate chiar si ceva poze cu ea montata si chiar un mic filmulet.
Ma uit dupa o camera de mai bine de 1 an si cu cat caut mai mult cu atat sunt mai nedumerit.
Daca mai sunt colegi care folosesc camere poate ne impartasesc si ei impresii. Eventual ceva recomandari.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Camera trafic DVR

Post by Caralumba »

Cauti de 1 an dar se pare ca ai ratat topicul colegului <<Minu>> ; poate te ajuta viewtopic.php?f=140&t=24117
Fair day, be well !
Image

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Camera trafic DVR

Post by Minu »

proc74 wrote: 21 Apr 2017, 22:18 Poate ne dai mai multe amanunte: pret camera, pret montaj...
Poate chiar si ceva poze cu ea montata si chiar un mic filmulet.
Ma uit dupa o camera de mai bine de 1 an si cu cat caut mai mult cu atat sunt mai nedumerit.
Daca mai sunt colegi care folosesc camere poate ne impartasesc si ei impresii. Eventual ceva recomandari.
Am pus cateva poze pe topicul dat de colegul mai sus, pun si aici cum arata Viofo A119 pe Proceed.Nu inteleg de ce e nevoie sa apelati la un electrician, camera se monteaza foarte usor si gasiti in pachet tot ce aveti nevoie.Chiar si montajul la panoul de sigurante este usor.Daca aveti intrebari eu va stau la dispozitie sa va raspund, noi (printre altele) suntem si importatori directi Viofo in Romania. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Camera trafic DVR

Post by Flavyus »

Ala e topic de vanzare. Asta e topicul nostru, al soferilor.
O sa pun si poze. Dupa research am vazut ca Viofo e marca buna si chiar f. buna.
Preturile le gasiti pe site-ul Viofo romania, modelul 119S cu GPS epeste 500 lei, se adauga filtru polarizat, card si ceva cabluri de montaj (inca vreo 200 lei). Am cautat modelul pe ebay si alte site-uri dar nu am gasit diferente mari de pret.
Imaginea si culoarea sunt foarte bune la 119S, datorita senzorului Sony. Totusi, unghiul de filmare e doar de 135 grade, exista si mai bine. Bine, unghiul nu va conta decat daca montajul e intr-o zona "deschisa" a parbrizului.
Cu montajul nu e atat de simplu: la Sportage 2017 s-au pus sigurante ff mici (nano ?! micro ?!) si nu merge suportul de sigurante furnizat de Viofo (cel putin site-ul viofo.ro). Cei de la Automuzica pur si simplu mi-au infipt firele in locasurile din panou, fara acel suport.
Iarasi, e destul de complicat sa ajungi in meniul de setari ! Adica e o "fereastra" de cateva fractiuni de secunda sa intri in setari dupa ce deschizi camera.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Camera trafic DVR

Post by Flavyus »

Mai nou am vazut ca s-a schimbat sistemul de alimentare al suportului GPS, in loc de pini vine cu niste benzi. Sistemul cu pini da rateuri ?

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Camera trafic DVR

Post by Minu »

Da, s-a schimbat sistemul de alimentare al suportului GPS, dar nu stiu daca/cand incep livrarile. urmeaza sa primesc zilele astea un nou lot, sa vedem cum va fi.Au fost cazuri cand sistemul de alimentare GPS avea probleme, nu foarte multe, insa s-a intamplat.Si eu am avut un client ce a remarcat asta si l-am schimbat pe garantie, cand alimenta camera prin modulul GPS ecranul avea "flickering" iar uneori se restarta, insa cand alimentai camera pe direct, aceste probleme dispareau.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Camera trafic DVR

Post by Flavyus »

Tocmai ce am luat si eu acest model de cateva saptamani :( si mi se pare ca am aceasta problema cu alimentarea in mod aleatoriu...
Si cum s-a rezolvat cu schimbarea in garantie, cata vreme a fost tot mdelul cu pini ?!

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Camera trafic DVR

Post by Minu »

S-a schimbat modulul GPS pe garantie de catre noi.Daca ecranul are "flickering" iar camera se restarteaza aleatoriu, ai probleme cu modulul GPS, ia le gatura cu firma de la care ai achizitionat camera.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Camera trafic DVR

Post by Flavyus »

Pentru un montaj civilizat la panoul de sigurante trebuie micro2 fuse tap, atentie la cifra 2 ! Asta la modele 2016-2017 care au sigurante f. mici numite micro2.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Camera trafic DVR

Post by Flavyus »

In romana se numesc: suport sigurante micro2. Nu le gasiti in Ro, trebuie comandate de pe ebay etc

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


iacob66
Posts: 46
Joined: 15 Mar 2017, 13:08
Auto: Sportage 1.6 GDI Clasic+
Location: Iași

Re: Camera trafic DVR

Post by iacob66 »

Daca se montează la tabloul de siguranţe nu există posibilitatea să se consume bateria?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Camera trafic DVR

Post by Flavyus »

Nope, ia curent numai cand pui contactul. Tu lasi camera mereu pe deschis. E cea mai safe si civilizata alimentare.
Daca ar fi sa consume bateria, ai vedea ca ramane camera in functiune desi ai taiat contactul.

iacob66
Posts: 46
Joined: 15 Mar 2017, 13:08
Auto: Sportage 1.6 GDI Clasic+
Location: Iași

Re: Camera trafic DVR

Post by iacob66 »

Un link de unde pot cumpăra sigurante, se poate?

iacob66
Posts: 46
Joined: 15 Mar 2017, 13:08
Auto: Sportage 1.6 GDI Clasic+
Location: Iași

Re: Camera trafic DVR

Post by iacob66 »

Ce-mi recomandați sa aleg:Viofo 119 sau goluk T2?

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”