termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
baban oana
Posts: 64
Joined: 18 Jan 2017, 15:08
Auto: sportage 1.6 tgdi 7dct 4x4gtli
Location: turnu magurele

Re: termen de livrare depasit

Post by baban oana »

hai takapaka fii optimist!! lasa ma pe mine cu negativismele si oftaturile,eu ma confund cu ele!! eu cred ca se va rezolva!!!! ai incredere!!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by surfer »

Asta-i spiritul Oana! Bravo!
Acum sa nu te superi pe colegu' care a zis de oftaturi si negativism (pana la partea cu marca masinii, de acolo s-a pierdut rationamentul), noi speram sa fii la fel de activa pe forum si dupa ce primesti masina, sa ne impartasesti si din experientele traite cu ea, nu doar cele simtite pana vine :)

Zi faina!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: termen de livrare depasit

Post by sato123 »

Problemele de logistica nu sunt simple. Probabil ca dupa ce sunt produse se asteapta la fiecare statie sa se umple tirurile, probabil conteaza si destinatia. Insa aici la kia nu se asteapta mult - la ateca prin februarie era vorba de 6 luni, acum au ajuns la un an din cate am auzit.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


escu23
Posts: 18
Joined: 03 Apr 2017, 10:48
Auto: sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by escu23 »

Salutare tuturor,
Eu am dat comanda și plătit avansul pentru un Sportage în 27.04.2017. Sunt curios dacă cineva a dat comandă tot în această perioadă și dacă a primit ceva noutati? ID28480. :D
Mulțumesc anticipat.

filip
Posts: 17
Joined: 31 Dec 2014, 17:57
Auto: sportage 1.6 gdi style
Location: Ploiesti

Re: termen de livrare depasit

Post by filip »

Am platit avansul in 21.04.2017 .Nu am primit nimic pana in prezent desi trebuia sa intru in posesia masinii la sfarsitul lunii iunie .Stie cineva cand se intra in concediu anul acesta la Zilina ?

Bitzu
Posts: 3
Joined: 26 Jun 2017, 22:38
Auto: Kia sportage 1.7 style

Re: termen de livrare depasit

Post by Bitzu »

escu23 wrote: 27 Jun 2017, 19:57 Salutare tuturor,
Eu am dat comanda și plătit avansul pentru un Sportage în 27.04.2017. Sunt curios dacă cineva a dat comandă tot în această perioadă și dacă a primit ceva noutati? ID28480. :D
Mulțumesc anticipat.

Bitzu
Posts: 3
Joined: 26 Jun 2017, 22:38
Auto: Kia sportage 1.7 style

Re: termen de livrare depasit

Post by Bitzu »

Cand tia zis ca are termen de fabricatie adica ce luna?

alexandra36
Posts: 16
Joined: 27 Jun 2017, 22:41
Auto: kia sportage

rodaj kia sportage

Post by alexandra36 »

buna in asteptarea masinii care nu stiu cand va veni (august sau septembrie) ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi privind un rodaj corect? pe vremea parintilor mei adica epoca dacia tin minte ca nu mergeau cu mai mult de 50-60 km parca? insa acum cred ca s-au mai schimbat lucrurile....asa incat orice sfat e bine venit
ps: a mea va fi gti line 4x4 benzina

takapaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2017, 22:23
Auto: sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by takapaka »

surfer wrote: 27 Jun 2017, 18:10 Dar ce te faci daca de data asta (ca sa nu zic de fiecare data), chiar a fost ceva neasteptat? Chiar crezi ca el nu ar vrea sa livreze masinile ca pe paine, pe loc? Te-ar fi sunat sa iti spuna ca e la Curtici daca stia ca se intarzie?
Am asteptat si eu dupa Ceed si Sportage (mai putin, caci era pe stoc, dar tot a fost dureros), asa ca stiu cum e. Dar nu inteleg pesimismul si negativismul unora :(. #gluma: Ia cu ROM (#reclamaciocolataROM:"asta-i Romania")

Hai ca mai e putin! Rabdare si bucurie pana atunci si dupa!
Nu eu l-am sunat ,ci el pe mine, mi-am amanat o plecare din cauza termenului dat de el ...eu pot intelege ca se mai intampla sa se greseasca ,doar ca niciodata nu se greseste pentru client ...eu sunt un tip mai parolist ,decat sa vorbesc prostii mai bine imi iau o marja de eroare ca sa nu fiu luat de neserios !!! ...pai eu il sun daca a ajuns masina si el habar nu avea ca ma sunase si-mi spusese ca joi -vineri o pot ridica !!!...daca imi spunea ca vine in August stiam o treaba si gata ...prima data este iertat, daca imi da un raspuns repede si un nou termen de livrare acceptabil fara alte amanari !!!

p.s
am primit un mail acum pe seara in care -mi spune ca masina ar fi tot in Slovacia :shock: ... acum chiar ca sunt in ceata !!! ...sunt sigur ca el,agentul de vanzari ,este de buna credinta , pana vineri o sa afle sigur cum stau de fapt lucrurile ,eu oricum m-am impacat cu gandul,dar daca pana pe 25 iulie nu apare ,eu plec din tara ptr vreo 2-3 luni si nu stiu cum o sa facem ...corect ar fi fost ca plata finala sa se faca la ridicarea masinii .

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by surfer »

Asta am zis si eu, ca el te-a sunat pe tine. Acum, daca o da la intors, e si mai posibil sa fi gresit/incurcat masinile, asa ca vei beneficia si de mai multa intelegere si bunavointa la livrare.
Ca fapt divers, durata de asteptare de la iesirea din fabrica pana la livrare este de 14 zile in general, asa ca mai mult ca sigur vei avea masina pana pe 25 Iulie.
Ziceam undeva mai sus (acum cateva pagini), ca e de evitat pesimismul pentru ca legile lui Murphy, Karma, sau "dupa sufletul omului" se aplica fix cand te astepti mai putin :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

baban oana
Posts: 64
Joined: 18 Jan 2017, 15:08
Auto: sportage 1.6 tgdi 7dct 4x4gtli
Location: turnu magurele

Re: termen de livrare depasit

Post by baban oana »

surfer,esti un dragutz!!!! ...dar ,da,la partea cu marca masinii chiar m am intristat...ma tot gandeam asa daca e o simpla kia de vreo 28 de mii ,ce tot imi fac atatea probleme in asteptatul ei??!!!! daca era ceva de 50 de mii ..100 de mii ..vai doamne,ce bine se traieste in romania si eu chiar nu stiam!!! eu doar atat mi am permis o kiutza-grasutza(ca sa te citez pe tine surfer,daca imi permiti)haideti dragi colegi ,fiti optimisti !!! incetul - cu -incetul se face otzetul!!!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by surfer »

La masinile de peste 50k se asteapta si mai mult, de acolo timpul de asteptare fiind direct proportional cu pretul - mai multa tehnologie, mai lunga durata (la BMW X5 momentan se asteapta 5+ luni, termen comunicat. real, poate fi mai mult sau mai putin). Chiar nu am inteles comentariul de la Miria si relevanta marcii masinii. Ba chiar din punctul meu de vedere, asteptarea e cu atat mai grea si nerabdarea mai mare cu cat masina este mai ieftina/efortul de a o cumpara este mai mare. Daca iti comanzi un Rolls, astepti 1 an fara probleme, probabil mai ai unul in parcare, sau ceva similar, si nu te intereseaza una in plus.

Liber la folosit termenul de Grasuna/Grasutza - credits nepotelelor mele (5ani), care fix asa au reactionat cand au vazut prima oara masina: "Wow, ce grasuna e!" :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

baban oana
Posts: 64
Joined: 18 Jan 2017, 15:08
Auto: sportage 1.6 tgdi 7dct 4x4gtli
Location: turnu magurele

Re: termen de livrare depasit

Post by baban oana »

dragutzele de ele!!!! asa si fiica mea ,mami va fi kiutza-grasutza!!!! la noi mai sunt si copiii care toata ziua'' mami,cand vine masina,mami cand vine masina????''

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: termen de livrare depasit

Post by Miria »

În fine probabil ca nu s a inteles nimic din postarea mea, eu imi doresc sa evoluez, Kia sper sa fie doar o etapa de tranziție între Renault si ceva premium.Nu zic ca nu ma bucur, pentru că am muncit enorm de mult sa o cumpăr cash fara sa ma indatorez la banci.Eu sunt o persoana realistă, poate pentru un X6 nou as fi oftat pe forumuri dar pentru un Sportage incerc sa fiu cerebral si sa nu fac din tot acest eveniment ceva de nemaivăzut si nemaiîntâlnit, pentru că astfel ma voi bucura cu puțin si nu mi doresc acest lucru.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by b76bgaarh »

rangeul ala nu era premium?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”