Scartait ambreiaj

Nick1984
Posts: 3
Joined: 20 Dec 2016, 21:09
Auto: Cee'd

Re: Scartaieli Ambreiaj

Post by Nick1984 »

La mine se aude un scartait un momentul in care eliberez pedala din prima treapta, undeva pe la jumatatea cursei. In rest nu se mai aude nimic, sau cel putin nu mai aud eu. Mentionez ca masina are 22.000 de km, Ceed 1.4 din 2016. O sa-mi fac o programare la service.

Nick1984
Posts: 3
Joined: 20 Dec 2016, 21:09
Auto: Cee'd

Scartait ambreiaj

Post by Nick1984 »

Stiu ca este un topic discutat foarte amplu pe subiectul asta dar eram curios daca este o problema doar pentru modelul de Cee'd precedent sau si pentru actualul. La mine se aude un scartait in momentul in care eliberez pedala de ambreiaj in treapta 1 la plecarea de pe loc. Se aude mai puternic daca este cald afara sau daca merg bara la bara prin oras. Eram curios daca mai are careva problem asta la modelul de Cee'd din 2012- prezent. Masina are mai putin de un an si in jur de 22.000 km. 1.4.

Multumesc de ajutor,

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Scartait ambreiaj

Post by johnnys25s »

Salut !

Parerea mea este ca nu trebuie sa iti faci griji mari....ci doar pt ca e masina noua si nu ar trebui sa se auda asa ceva !
In rest, cred ca cu putin "unguent" o sa se rezolve problema !
Dpmdv se aude doar in prima treapta sau/si la manevre dese in aglomeratie pt ca, in tr.1 k sa nu "moara" motorul suntem mai finuti si mai retinuti cu pedala si atunci se produce acel zgomot !
In celelalte trepte nu se aude pt ca, in general, efectiv eliberam brusc, scurt pedala !
Asteptam feedback cu rezolvarea problemei tale !

Bafta !

seba
Posts: 9
Joined: 12 Jun 2017, 13:42
Auto: Renault

Re: Scartait ambreiaj

Post by seba »

Salutare,

S-a rezolvat problema? Daca da, cum?

Nick1984
Posts: 3
Joined: 20 Dec 2016, 21:09
Auto: Cee'd

Re: Scartait ambreiaj

Post by Nick1984 »

johnnys25s wrote: 15 Jun 2017, 16:27 Salut !

Parerea mea este ca nu trebuie sa iti faci griji mari....ci doar pt ca e masina noua si nu ar trebui sa se auda asa ceva !
In rest, cred ca cu putin "unguent" o sa se rezolve problema !
Dpmdv se aude doar in prima treapta sau/si la manevre dese in aglomeratie pt ca, in tr.1 k sa nu "moara" motorul suntem mai finuti si mai retinuti cu pedala si atunci se produce acel zgomot !
In celelalte trepte nu se aude pt ca, in general, efectiv eliberam brusc, scurt pedala !
Asteptam feedback cu rezolvarea problemei tale !

Bafta !
Ai dreptate,

Nu am ajuns inca la service sa verific ce e cu scartaitul ala dar mi se pare ca nici nu l-am mai simtit in ultima perioada. Nu as vrea sa merg si sa-mi zica astia ca mi se pare doar, cand o sa se auda mai pronuntat, voi merge, sa fiu sigur ca-l aude si mecanicul. Ms de reply.

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scartait ambreiaj

Post by doio77 »

Si eu am avut acel scartait, au bagat mecanicii de la MIT vaselina pe la burduful pedalei de ambreiaj, am deja 2 luni si nu a mai reaparut.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

ionutsson
Posts: 1
Joined: 28 Nov 2019, 10:52
Auto: KIA CEED II
Location: Bucuresti

Re: Scartait ambreiaj

Post by ionutsson »

Salutare tuturor,

Sunt posesor al unei masini kia ceed JD, 1.4 mpi, an fabricatie 2016, cutie manuala, 40.000 km. Am achizitionat masina anul trecut, iar fostul proprietar mi a spus ca uneori se aude un sunet ciudat de la ambreiaj. A efectuat el revizia anuala (27.000km), i-a anuntat pe cei de la service de acest aspect cu sunetul de ambreiaj. In fisa de receptie cei de la service au mentionat ca nu au sesizat nimic.
Ideea e ca sunetul incepe sa se auda in special cand este aglomerat si se fac multe plecari de pe loc, la schimbarea treptei 1. In cartea service nu se specifica in mod clar inlocuirea ambreiajului pe garantie. Cum se poate rezolva acest aspect?
Multumesc!

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Scartait ambreiaj

Post by Fratello »

Salut !
Subscriu...la fenomenul mai sus-mentionat. Ionutsson, ai rezolvat ceva ???

MCA
Posts: 63
Joined: 17 Nov 2019, 21:18
Auto: Kia Cee`d 1.6 GSL SW ED 2011
Location: Ploiesti

Re: Scartait ambreiaj

Post by MCA »

Buna seara!
Cum s-a rezolvat problema scartaitului la ambreiere-debraiere? Ma deranjeaza si pe mine acustic la un C`eed I FL , m-a deranjat si la un Accent 2008 . Nu am reusit sa-i dau de cap.

Rusval
Posts: 1
Joined: 14 Sep 2019, 21:18
Auto: LB17MWO
Location: London

Re: Scartait ambreiaj

Post by Rusval »

Acum nu stiu cum e cu garantia in Romania dar in Uk am fost cu masina la service pentru revizia mare de 20000 de mile si am mentionat un zgomot puternic de la motor (am crezut ca e rulmentul de la ventilatorul de racire ) si surpriza ... cutia ...... :shock: . La o zi dupa diagnoza lor au dat verdictul volanta cu masa dubla si evident ambreiajul (cutie 7 dct ) defect de fabricatie Au inlocuit tot pe barba lor si m-au taxat numai pentru revizie 370 £ . Happy days .... acum am ambreiaj +volanta + ulei la cutie noi dar mi-a cam scazut increderea in brandul Kia . Ambreiajul e considerat consumabil daca nu ma insel dupa cum am citit pe site-ul lor dar daca e defect de fabricatie ... sunt obligati sa il schimbe . Problema la cutia manuala e ca te pot acuza de utilizare defectoasa a cutiei si sa sa te scoata din cartea cu garantia .

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Scartait ambreiaj

Post by BAU »

Defecte de fabricatie apar si la case mai mari . Pentru ca unele piese nu le fabrica doar uzina auto ci le mai iau si de la terti . Chiar daca sunt testate , se mai intampla sa aibe si caderi .

Acum tie iti scade increderea in Kia , care iti schimba o piesa importanta in garantie , fara nici o discutie ,insa ce mai spuneai apoi daca ti se zicea "ca asa face toate " , sau ca nu se aude nimic , sau sa mai vii de cateva ori pe la ei pana ieseai din garantie ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Scartait ambreiaj

Post by ionutp »

Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Probleme”