Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Forum cu de toate despre Kia cee'd
mihai_9600
Posts: 5
Joined: 10 Jul 2012, 22:26
Auto:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by mihai_9600 »

@BAU: multumesc de lamuriri.
cele enumerate de tine (rulmentul de presiune, discul si placa de presiune) fac toate parte din termenul "ambreiaj" sau sunt accesorii pe langa ambreiajul propriu-zis? sau toate astea se numesc "kit de ambreiaj" ? ca sa inteleg si eu ce schimba aia acolo..

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by BAU »

Nu se poate spune ca exista un "kit de ambreiaj" propriu zis desi multe firme recomanda schimbarea acestor piese odata si chiar le ofera " la pachet" ( cu toate ca se cumpara si separat ).
La demontare se constata uzura pieselor si se inlocuiesc cele necesare .
In functie cam si de ce simptome au aparut si de nr. de km , primul care se cam inlocuieste este rulmentul , apoi discul , eventual placa de presiune .
Nu este o lege aceasta deoarece pot cadea aceste piese oricind iar cind ai putini km poate fi schimbata orice piesa .
Numai ca la km. tai ar trebui schimbate toate acestea , si atunci le-ai putea considera pe acestea un kit .
Dar daca tot se demonteaza ambreiajul, ar trebui verificat si chiar eventual schimbat si cilindrul receptor si chiar verificata pompa principala de ambreiaj. Oricum pentru siguranta ar trebui schimbat si lichidul daca nu s-a schimbat in cei patru ani .

Succes si sa ne tii la curent cu ce s-a rezolvat ,
( Vezi ca Dannyboy se supara daca nu apare un feed-back dupa ce se cer sfaturi ) :lol:
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Dannyboy »

Am renuntat de mult sa mai astept un mic „multumesc”, de feedback nu pomenesc fiindca e mult de scris.
Acest topic aduce cea mai mare multumire oricarui reparator KIA. Daca cineva considera ca e normal sa faca vreun zgomot la cuplarea in marsarier, atunci isi merita soarta. Spun clar: NU TREBUIE SA SE AUDA NIMIC. Exista garantie, dati-le cu ea in cap, sau sunteti cetateni europeni numai in reclame? Eu n-am pomenit ca la service-ul marcii pe care o detin sa se spuna asa ceva, si cu atat mai putin „asa face toate”.
La „cestiune”.
Mihai, la numarul de km. pe care ii ai, sfatul meu e sa te duci direct cu piesele ambreiajului la tine (placa, rulment, disc), asta daca nu cumva sunt acoperite de garantie. Cilindrul receptor poate fi demontat fara a se da jos cutia de viteze. Daca s-a inlocuit lichidul de frana pana acum, e-n regula pentru ca ambele sisteme au rezervor comun.
@Bau, fii sincer si spune, masina ta face vreun alt zgomot cand dai cu spatele?@RaiMaN, ai facelift, se aude ceva diferit in marsarier? Bogdan Citescu, si cei care mai veniti la intalniri, v-ati plans vreunul de problema asta? Stie cineva ce fel de ulei aveti in cutiile de viteze, si daca acel ulei este cel recomandat de producator?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Ogy »

Doar rulmentul e pe garantie. Vb cu mecanicul inainte ca vrei sa schimbi placa si discul cand se schimba rulmentul pe garantie. Ca sa nu platesti manopera si sa nu o demontezi de 2 ori.

katadog
Posts: 3
Joined: 16 Mar 2013, 23:54
Auto: kia cee'd FL

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by katadog »

si eu am aceiasi problema numai ca reusit sa "ghicesc" ambreiajul si acum nu mai face...facea doar cand mergeam usor

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by AlinS »

Am avut si eu zgomot in marsarier pana anul trcut in vara cand s-a inlocuit kitul de ambreiaj pe garantie. Din semnatura se poate vede ca nu e face lift, deci problema este cunoscuta. S-a rezolvat atunci la MIT, dar nu fara sa ma anunte inainte ca daca e din vina mea o sa platesc mana de lucru si piese. Nu mai suporta amanare insa. La inceput se auzea doar cand mergeam incet si obligatoriu in panta dar lina. Ulterior a inceput sa se auda si cand mergeam pe drum drept.
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

mihai_9600
Posts: 5
Joined: 10 Jul 2012, 22:26
Auto:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by mihai_9600 »

Revin cu rezolvarea: schimbat ambreiajul la MIT baneasa - 1346 lei. Cauciucuri de vara - la anu..

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by BAU »

@mihai_9600: Ok Mihai, vedem ca te-ai tinut de cuvint .
Dar poti sa ne spui ce reprezinta aceasta suma ? Cit piesele , cit manopera ? Sau este numai manopera ? Sau poate numai piesele , pentru ca variatia preturilor pe piata este asa de mare incit nu mai stii unde sa apelezi . Piesele le-ai cumparat tu ? Banuiesc ca ai facut o proba . Cum se comporta ambreiajul ? Cum cupleaza acum , cum raspunde la comenzi si daca se mai aude ceva in marche-arriere ?

Cam multe intrebari , nu ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

diabloclick
Posts: 7
Joined: 25 Nov 2012, 21:05
Auto:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by diabloclick »

Am schimbat si eu ambreiajul pe garantie din acelasi motiv, acum o luna, la MIT.
Cu noul ambreiaj e ca noua.. nu se mai aude nimic de la ambreiaj cand dau cu spatele, doar motorul.
E problema cunoscuta, mergeti la reprezentanta.
Kia Cee'd 2010 1.6 FL
Bucuresti

criciu
Posts: 9
Joined: 03 Jan 2013, 17:17
Auto: Cee'd SW

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by criciu »

Eu am doua cee'duri, una inanite de facelift si una cu face lift.
Cu prima n-am avut nici o problema.
Cu a doua insa, cea cu facelift, am avut aceeasi problema ca voi toti.
A fost la MIT Motors si mi-au schimbat ceva la ambreiaj in garantie. Dupa cam 5000 km a aparut iar zgomotul. Am mers iar la ei si mi-au zis ca este o problema des intalnita la facelift. Mi-au mai zis sa merg cu ea asa si daca apare si la vitezele celelalte sa revin.
De atunci am facut peste 50.000km si masina merge ok mai putin zgomotul la marsarier. La celelalte viteze e ok, nici un zgomot.

musatcosmin92
Posts: 8
Joined: 14 Aug 2013, 09:40
Auto: Kia Ceed SW

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by musatcosmin92 »

Salutare. Mie nu mi se intampla cand dau cu spatele. Atunci cand stau pe liber le semafor, se aude un fel de scartait/fluierat, la fel face cand sunt in mers, cu treapta de viteza cuplata. Atunci cand calc extraordinar de putin ambreiajul, zgomotul se opreste. Am mai avut problema asta de cel putin 2 ori, de fiecare data am fost la ei, si mi-au spus ca este nu stiu ce furca a ambreiajului, care atunci cand nu este cuplat, face zgomot, din cauza prafului si a mizerie, Mi-au dat-o cu un spray/vaselina si a tacut. Dupa putin timp, a inceput din nou acelasi zgomot in aceleasi conditii. Iarasi am fost la ei, si mi-ai spus ca "asa sunt toate, nu avem ce sa facem, chiar daca schimbam rulmentul sau piesa corespunzatoare, o sa faca la fel peste putin timp"
Nu mi se pare normal, atat timp cat masina am luat-o noua, am 42.000 de km cu ea, si reviziile au fost facute si din 5000 in 5000 de km, in conditiile in care in primii doi ani de viata, am rulat in jur de 12.000km. Modelul e Kia Ceed SW, 1.4, 109cp, varianta best.
Kia Ceed SW, 1.4 GSL/109HP, pewter beige 48.000km

User avatar
costinmx
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2013, 23:09
Auto: ProCeed 1.6 GSL TX
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by costinmx »

Am schimbat kit-ul pe garantie acum o luna si ceva. Zgomotul a disparut, intr-adevar, si in principiu merge bine. Cu exceptia faptului ca nu mai debreiaza asa lin (perfect) ca inainte. Are o usoara vibratie/oscilatie ca si cum componentele ar avea niste suprafete nealiniate...
[i]ProCeed 1.6 CVVT (2010)[/i]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by eugenflorinmanea »

Eu am rezolvat pe garantie prin martie daca nu ma insel. Aveam 2 probleme: acel zgomot la dat cu spatele mai ales cand urcam borduri; si scartait la pedala.
Nu m-a costat niciun ban -de atunci masina merge perfect din punct de vedere al ambreiajului.
SAAB 9-5

Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Bog1_7 »

Eu am un Ceed 2008, 1.4 benzina. Toamna trecuta am schimbat kitul de ambreiaj, a cedat placa parca si l-am schimbat cu un kit Luk. Dupa vreo doua luni mi-a aparut si mie un sunet cand dau cu spatele. Se aude cand tin ambreiajul patinat doar si nu cand este cuplat total. In celelalte viteze nu se aude nimic. Sunetul este ca cel descris de voi, gen frecat metal pe metal si se aude destul de tare. Dar nu se aude cand motorul este rece ci mai degraba dupa ce fac cativa kilometri.
Am fost la service la reprezentanta unde am si motat kitul de ambreiaj, au desfacut ambreiajul si au zis ca nu e de acolo(acum nu am certitudinea ca au facut asta pt ca am lasat masina acolo, nu am avut timp sa stau langa ei). Ei au zis ca e de la vreun sincron de la cutie....dar am inteles ulterior de la alta persoana tot din service ca nici nu exista sincroane pe marsarier.
Nici nu stiu ce sa mai cred. Oricum mi-au zis sa nu-mi fac griji ca nu se strica nimic :), ce sa mai zic...

Voi ce parere aveti? Nu e cam mare coincidenta ca aparut sunetul dupa schimbarea ambreiajului? Masina are 140000km si nu s-a auzit nimic pana acum
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

User avatar
costinmx
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2013, 23:09
Auto: ProCeed 1.6 GSL TX
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by costinmx »

Foarte putin probabil sa fie o coincidenta. Spre deloc. Din cate imi amintesc problema reclamata in acest topic venea de la discul cu ferodouri care nu avea dimensiunea potrivita. Zgomotul era creeat de aparitia rapida a unei margini discrete la ferodouri, care erau un pic mai mari decat suprafata cu care intrau in contact. De aici si zgomotul la debreiere. Probabil asta este si problema kit-ului tau.
Se vede treaba insa ca lucrarile la ambreiaj nu sunt o operatiune prea familiara in reprezentantele kia, din moment ce dau chix destul de frecvent. Am mai auzit de problema. Eu desi am schimbat pe garantie (era buletin de service) cu kit original in 2013, zgomotul a disparut, insa ambreiajul nu mai functioneaza lin de atunci. Daca stiam ca o sa ramana cu sechele, as fi preferat zgomotul, sincer. Regret si acum ca l-am schimbat.
[i]ProCeed 1.6 CVVT (2010)[/i]

Post Reply

Return to “Generalităţi”