Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by cocos1969 »

Eu am dat 4000 de euro avans. Am luat masina de la Luk Motors Arad(recomand, foarte seriosi, tot ce am discutat s-au tinut de cuvant). Mi-au facut o oferta super, dupa ce am discutat cu dealerul si i-am spus ca iau masina cadou la junior a mai pulsat cu 700 de euro discount fata de ce mi-a oferit prima data, (mi-a zis ca si lui i-au facut parintii cadou o masina la 18 ani) dar a trebuit sa dau avansul in 4 zile. Masiana era 20135 euro(1.6gdi style) si optionalele 1215. Pret final 19990 euro+casco 6 luni + covorase, tavita, pachet legislativ si 3 revizii gratuite.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Sergiucid »

Si noi tot la Arad vom merge, dupa falsele "oferte" facute de dealerul din Timisoara. Am cerut expres faruri cu autoreglare(ELA 106) iar el mi-a pus faruri cu xenon simple(ELA 101) spunandu-mi cu nonsalanta ca a reusit sa mai pluseze cu o reducere de 300 de euro la pretul final.Din fericire mi-a atasat si configuratia, unde s-a vazut clar ca diferenta e data de acest mic "artificiu". Inteleg ca toata lumea trebuie sa faca profit, dar nu ma minti pe fata ca imi dai o reducere mai mare cand tu de fapt imi tai din optionale...Traiasca Romania.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by cocos1969 »

Mergi la Arad si discuta direct cu Cristian Bungau director de vanzari, este un tip super ok.
Daca vrei iti trimit numarul lui .
Eu sunt din Lugoj si eu am fost prima data la Timisoara. E o diferenta mare intre ce mi-au oferit cei din Timisoara si cei din Arad in favoarea celor de la Arad..

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Sergiucid »

Am numarul lui Cristian, am vorbit cu el, am primit cea mai buna oferta. Plus referintele pozitive primite de la alti clienti care au tatonat ambii dealeri.Urmeaza sa-i facem o vizita in zilele urmatoare.Sper sa nu fiu dezamagit.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by cocos1969 »

Nu cred ca o sa fi dezamagit , doar ca o sa ai de asteptat cam 2 luni pana vine masinuta, daca o faci pe comanda, dar merita.

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Daca este in insolventa o societate, vezi imediat pe factura, la antet.
Dar chestia asta cu verificatul este subiectiva, poti foarte bine sa achiti si la cateva zile sa intre oficial in insolventa, ceea ce este mai bine pentru tine, stiind ca o persoana autorizata se va ocupa de finantele firmei, la o adica....
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Sergiucid »

Exista vreun posesor de Sportage in Timisoara care sa aibe optiunea faruri xenon cu autoreglare si care sa isi rupa 5 minute intr-o seara ? Vreau sa ma conving cu ochii mei daca merita sau nu. Va multumesc :) !
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Pentru cei cu 1.6 T-GDI 7DCT:

Exista un posesor de acest tip de Sportage, care spune undeva on-line (nu are importanta, unde), ca masina are cateva minusuri, printre care, citez: "motorul merge in regim aspirat, fara turbina, pana se incalzeste la minim 70 grd, abia apoi se activeaza turbina", inchei citatul.
Mi se pare absurd, nu exista asa ceva la nicio masina, dar intreb pe voi - proprietarii, poate am ramas eu in urma cu tehnologia.
Este 99% convins ca masina asa trebuie sa faca, nu are nicio problema...
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

m4rius
Posts: 230
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by m4rius »

Îți pot confirma ca la rece motorul trage mai lent... Dar eu o vad ca o protectie nu ca pe un minus.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Sa ajunga la 70 de grade, motorului pe benzina ii ia 2-3 minute in mers, 5 minute maxim pe loc.
Si poate fi o protectie pentru turbina, astfel incat ungerea sa se faca optim pentru motor.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Da-da, dar aici nu vorbim de teorie ci de faptul daca se intampla sau nu la posesorii de acest motor+cutie.
Am avut 12 masini pana acum, din toate clasele, dar pana la ziua de azi, nu am auzit de asa ceva.... :(
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Poate nu ai sesizat puterea redusa atunci cand rulai la rece, dar cel mai probabil la benzinarele cu turbo se intampla la fel.
Si cum rulatul la rece dureaza foarte putin la benzinare, e greu de sesizat. Poate colegul care se plange de acest comportament foloseste si o benzina de slaba calitate, cine stie?
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

m4rius
Posts: 230
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by m4rius »

Sa numa înțelegeți greșit când am spus ca trage mai greu... Trage mai bine ca mașina veche chiar și cu motorul rece... Doar ca numai scoate 100km/h in sub 9 secunde... Când e rece cred ca e undeva la 12-13sec 100km/h.
Ps: mașina veche golf iv 1.9 tdi 90 cai, motor alh.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by tomcat1974 »

Ritter wrote: 07 Dec 2017, 11:35 Pentru cei cu 1.6 T-GDI 7DCT:
Exista un posesor de acest tip de Sportage, care spune undeva on-line (nu are importanta, unde), ca masina are cateva minusuri, printre care, citez: "motorul merge in regim aspirat, fara turbina, pana se incalzeste la minim 70 grd, abia apoi se activeaza turbina", inchei citatul.
Mi se pare absurd, nu exista asa ceva la nicio masina, dar intreb pe voi - proprietarii, poate am ramas eu in urma cu tehnologia.
Este 99% convins ca masina asa trebuie sa faca, nu are nicio problema...
Cred ca nu stie cum functioneaza un motor Turbo ... sigur nu Gamma-ul de la Hyundai Kia...

Turbina este direct cuplata la evacuare... Compresorul nu are ambreiaj sa cupleze si sa decupleze . La turbine, compresorul este direct cuplat la turbina (pe acelasi ax). Scaderea de putere este de la temperatura mai joasa, vascozitate la lubrefianti la temp joase.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nirox »

tomcat1974 wrote: 07 Dec 2017, 15:58
Ritter wrote: 07 Dec 2017, 11:35 Pentru cei cu 1.6 T-GDI 7DCT:
Exista un posesor de acest tip de Sportage, care spune undeva on-line (nu are importanta, unde), ca masina are cateva minusuri, printre care, citez: "motorul merge in regim aspirat, fara turbina, pana se incalzeste la minim 70 grd, abia apoi se activeaza turbina", inchei citatul.
Mi se pare absurd, nu exista asa ceva la nicio masina, dar intreb pe voi - proprietarii, poate am ramas eu in urma cu tehnologia.
Este 99% convins ca masina asa trebuie sa faca, nu are nicio problema...
Eh ce asa secret, pe turatii.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”