Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

@ Flavyus
Si totusi...daca in polita scrie ca esti asigurat si pentru <Circulatia in afara drumurilor publice>, exista o exceptie in Conditiile generale ce specifica faptul ca <Asiguratorul acorda despagubiri, in limita sumelor asigurate precizate in Polita, si pentru Daunele materiale produse Autovehiculului asigurat in urma circulatiei pe sectoare de drum care nu sunt considerate Drumuri publice (de exemplu: drumuri forestiere, drumuri forestiere, drumuri de acces catre obiective turistice, drumuri de acces catre exploatatii agricole / forestiere si altele asemenea).>
So...avantaj cei cu 4x4.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Azi am primit seria de sasiu, in sfarsit....
Am verificat masina pe site-ul KIA si a fost produsa efectiv, de Marti.
Tot azi achit masina integral si incepe the final countdown :D
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Felicitari!
Plata la anuntarea seriei de sasiu a fost conditionata de dealer? Sau asa vrei tu!
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

E cam standard plata in momentul ala.
@Ritter: vezi ca nr rosii sunt valabile 90 de zile, DAR daca nu te inmatriculezi in 30 zile ai o amenda de la circa financiara, nu e mare.

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Sigur e vorba de inmatriculare? Sau amenda se da pentru ca nu o treci la impozit?
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

E vorba de rolul de la circa financiara, eu ziceam de tot procesul daca tot te apuci.

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

O s-o inmatriculez imediat dupa ce am CIV.
Platesc pentru ca asa a cerut dealer-ul si vreau si eu sa se miste lucrurile repede. Stau cu banii pe card....sper sa mai fie acolo :)))
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by cocos1969 »

In 31 martie masina juniorului meu face un an si va trebui sa reinnoiesc casco. Tata prietenei juniorului meu este broker de asigurari si am primit o oferta de casco de la Generali: Casco 'Completo' - Incendiu, trasnet, explozie, furt, evenimente naturale, evenimente socio-politice si acte de vandalism,avarii produse de accident rutier prin coliziune cu alt autovehicul, avarii accidentale produse exclusiv autotvehiculului asigurat- 512 euro cu franciza 0 euro si 381 euro cu franciza 100 euro.Este bifat asistenta rutiera, pierderea/ furtul cheilor,accident persoane transportate, reintregirea sumei asigurate si acoperirea jantelor. Nu este bifat asistenta rutiera extinsa, autoturism la schimb , apa la motor si daune produse in afara drumurilor publice.Plata semestrial dar se poate si trimestrial, probabil cu cativa euro in plus. Cred ca este o oferta buna. Masina a fost evaluata la 17438 de euro dupa un an. In asigurarea casco pe care o am de la Gothaer pe care am primit-o de la Kia, masina era evaluata la 21320 de euro si a costat 619 euro cu franciza 0 euro dar am platit doar jumatate, jumatate a platit Kia.Daca cineva are o oferta mai buna...sa ne spuna.

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

E un domn Andrei pe aici pe undeva
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

Felicitări Ritter, se umple Buzăul de Sportage, doar ca a mea nu o sa mai fie roșie ca am avut o Neînțelegere cu dealerul si a vândut-o. Acum o sa fie Canyon Silver si pe data de 9 am terminat cu actele si am plătit mașina. Acum e pe drum se pare între Arad si Buzău.....îs satul de așteptare, noroc ca ieri am fost prin Kaufland si am luat diverse prostioare pentru mașina, cum ar fi protecții pentru spătarul scaunului din fata anti copii năzdrăvani cu ceva buzunarele si o pisicuța desenata pe ele😀, am mai găsit si huse protecție bancheta mai ales pentru scaunele de copii care au si Isofilx si care lasă ceva urme pe bucățica de piele de la Style cred eu... am găsit si un organizator mai măricel pentru portbagaj....Așa a domnu Ritter s-ar putea sa o iau înaintea ta.....oricum ar fi cam săptămâna viitoare pe la mijloc sper eu ca nu mai am răbdare.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

Aaaa si sa nu uit am comandat si tăviță portbagaj de la rimming si coborâse de cauciuc tot de la ei si m-au sunat si mi-au făcut reducere de 5% pentru ca am luat ambele produse, aviz amatorilor. Am mai comandat de la eMAG si husa de protecție pentru exterior.

Acum mai am o problema cu cauciucurile sa văd ce găsesc sa iau de iarna ca la cum e vremea pe la noi s-ar putea sa ne mai trântească ceva zăpada... dar cred ca o sa iau doar cauciucurile de iarna fără jante ca e cam greu cu toate odată si o sa ii rog pe cei de la dealer sa mi le monteze pe jantele actuale....

Am primit Bonus alarma ...si nu știu dacă sa o montez sau nu....aștept păreri de la colegii care o au montata deja cică ar fi ceva de producție Italia

Pentru senzorii spate AM mi s-au cerut 150€......acum nu știu ce sa zic de prețul asta ca senzorii in sine sunt maxim 100 RON parca dar din ce am înțeles de la un coleg e muuult de munca si de aia ar la banii astia(150€)...si aici mai aștept sugestii si păreri de la colegii care au senzorii instalați de cei de la reprezentanta.

Mulțumesc si o seara plăcută si aveți.
PS
Domnul Ritter sper sa ne găsim cât mai curând cu noile achizitii si mai e cel puțin domnul Bobu din Buzau așa ca la următoarea întâlnire poate ne prezentam împreuna la Bucuresti.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

@cocos1969
Cat e fransiza la dauna totala?
Pare buna oferta.

@crismcl313
Pai daca iti pui alarma, pune-ti si senzorii. Ca oricum trebuie sa umble la masina. Numai ca o sa mai ai de asteptat. Evident, si cu riscurile de rigoare. Parerea mea.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Ritter
Posts: 178
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

@crismcl313
Salut ! Tot saptamana viitoare o ridic si eu, pe Joi, apoi plec la munte. Anvelope mi-am luat Nokian direct pe 19, la un super pret prin firma care ne livreaza noua la job si le-am trimis deja la dealer-ul din Brasov. Le voi monta la ridicare.
Husa exterioara e buna, dar mare atentie la manipulare pentru ca in timp zgaraie masina !
Eu stau de curand in Orizont si am garaj la bloc, deci e ok asa.
Covorasele de cauciuc si kitul legislativ le-am primit gratuit de la dealer. Imi dadeau si tavita de portbagaj....daca imi spuneai dinainte ti-o dadeam eu moka, nu imi trebuie neaparat...
Bafta !
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

@-ics-
Pentru alarma mi s-a spus ca durează 1,5 ore...dar nu țin neaparat, la senzori tot 1,5 ore dar mi se pare cam puțin timp la senzori... acum nu e nimic bătut in cuie de aia aștept păreri de la colegii care le au deja sa ma hotărăsc

Dacă îmi lungește timpul de așteptare cu 1 zi nu le mai pun decât dacă îmi recomandați voi ca e neaparat nevoie de ele.

Am condus mașina cu camera de vedere spate fără senzori si mi s-a părut suficientă, iar actuala mașina e berlina deci are portbagaj si geamuri f negre si nu am avut nevoie de senzori mai ales ca la Sportage eu zic ce e mai ușor de parcat ca îți dai seama mai ușor unde se termina mașina. Dacă erau senzorii din fabrica era alta discutie...adică mi se pare exagerata suma de 150 € senzorii AM având in vedere ca cei originali ca optionale sunt 155€.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

@Ritter nu ai cumva si rezerva cu dimensiuni reduse care te încurca?😀 ca ma interesa si pe mine. Nu poți pune o întrebare la cei care ți-au dat cauciucurile pote îmi fac si mie o oferă pentru 17”?
Mulțumesc.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

Post Reply

Return to “Generalităţi”