Probleme dealer

Galaţi
igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

GOvidiu wrote:Pentru varianta BEST teoretic ar trebui sa dureze o luna(dupa cum am vazut pe forum ), La cea cu optionale aproximativ doua luni.
De la dealer-ul din Timisoara, legat de termenul de livrare, am primit urmatoarele cifre: fara optiuni - 60-75 de zile, cu optionale - 90-105 zile, calendaristice am inteles. Ar fi excelent daca ar veni dupa algoritmul zis de tine mai sus :? . Si Dan Chitaru, director KIA Romania, intr-un articol mentionat si aici pe forum, a zis ca si-au recalibrat algortimul de comanda si ca pentru versiunile fara optionale va dura 2-3 saptamani. Efectele noului algoritm vor aparea prin Iulie. Sper sa fie asa, altfel am de astepat pana la sfarsitul lui septembrie.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

silverboy3 wrote:Voi tot nu intelegeti, am discutat cu cei de la Autoprim acest lucru si m-au asigurat ei personal ca vom discuta de comanda ferma atunci cand dosarul va fi gata. E greu de inteles acest lucru?
Ceea ce stiu eu de la dealer, este nevoie de 15% din suma ca sa se faca rezervarea. Nu stiu cat de multe se mai pot schimba dupa ce este facuta rezrvarea. De exemplu daca mai poti umbla la culoare, sau scoate/adauga ceva optionale. Dar din cate vad eu, cei de la Galati se pare ca ar confirma faptul ca se pot face modificari dupa rezervare. S-ar putea, carcoteala, sa fi avut baietii nevoie de cash in saptamana aia, si te-au presat.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

@silverboy nu are ce optionale sa adauge deoarece a luat varianta Best. Singura lui optiune ar fi fost la culoare.

In legatura cu timpul de asteptare de o luna la variantele de baza fara optionale. Sunt mai multi la care le-au venit masinile base dupa luna de la comanda. Ce o fi de acum inaite numai dealerul poate sa stie (sau nici el).
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Din ce inteleg eu, silverboy se plange de atitudinea dealerului care a lansat comanda catre fabrica fara sa aiba acordul final al clientului si fara ca acesta sa fi semnat pentru acea comanda, speculand greseala facuta de acesta prin acordarea unui avans. Practic dealerul a decis in numele lui ce sa comande la fabrica.
Pentru silverboy este neplacut pentru ca acum este obligat sa mearga pana la capat sau sa piarda banii depusi drept avans desi, el inca nu luase o hotarare finala in privinta variantei pe care urma sa o achizitioneze.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

eu nu intzeleg nimic, nu mi-e clar deloc de ce e suparat silverboy. daca dealerul i-a spus ca nu poate da comanda de ce a platit avansul ? avansul il plateshti tocmai ca sa dea comanda, daca nu mai iei mashina e treaba ta, ai pierdut avansul. in alta ordine de idei daca nu vroia ca dealerul sa dea comanda nu trebuia sa plateasca avansul. simplu ! daca nu ar fi asha, ash trai din dobinzi de la avansuri. mi-ash face reclama ca vind ceva, ash tot incasa avansuri anuntzind ca nu pot da comanda shi eventual le-ash returna dupa citeva luni :lol:
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

silverboy3 wrote:Dupa cum v-am spus in primul post am primit chitanta pentru banii respectivi dar nu mi-am finalizat dosarul de credit, eu unul consider normal ca atunci cand am o baza si stiu sigur ca pot face rost si de restul de bani atunci sa dau o comanda ferma, nu e vorba de acest lucru.
Eu sunt suparat ca nici macar nu m-au anuntat ca dau comanda ferma, culoarea de pe acel precontract( unde sunt 3 culori apropo, deoarece nu eram decis) au ales-o ei si spre norocul lor au ales-o pe aia buna, eu zic ca nu e deloc normal ce au facut ei.
Am uitat sa spun dealerul AUTOPRIM GALATI
Pai si eu o sa iau masina tot in leasing dar am dat avansul si pina vine am timp sa ma ocup de acte .

Eu nu prea inteleg ce vrei de fapt. Odata ce ai dat banii inseamna ca ai dat comanda , daca tu nu stii ce vrei si pui TREI(???) culori in precontract ce mai vrei de la cei de la vanzari???? Daca nu-ti trimiteau comanda ce faceai? Nu cumva faceai scandal ca tu ai platit banii dar ei nu ti-au transmis comanda la timp???? EU zic sa zici mersi ca ti-au lansat comanda. Daca nu-ti convine ce au facut te duci frumusel la dealer si le spui sa anuleze comanda initiala si ca dai o alta comanda, pe o alta culoare, asa cum vrei tu ... Simplu nu? In acelasi timp este putin ciudat ca au lansat o comanda fara semnatura ta .... in sfarsit nu stiu ce ai facut tu acolo dar a iesit o aiureala mare si eu iti spun ca este in mare parte din vina ta. Nu te duci in magazin lasi niste bani avans ( pentru ce?, numai tu stii) dupa care pleci. :evil:

Eu chiar nu inteleg nici sa ma pici cu ceara tu DE CE si PENTRU CE AI DAT BANII de avans daca nu aveai o dosarul gata ??????
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

imi pare rau sa te dezamagesc, eu am citit ce-ai scris, tu n-ai citit ce-am scris eu. daca NU dadea comanda, DE CE SA-I DAI BANII ? ceva la modul "tzine-mi tu banii sa nu-i dau pe tzigari" ? sau cum ? de dosar complet avea nevoie daca nu dadeai tu banii ci firma de leasing sau banca. de vreme ce ai platit avansul, adio shi-un praz verde, poate da comanda linishtit.
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Ok am inteles .... dar pentru ce ai dat banii?????? Te sunau ca au gasit masina si cu asta gata!!! O vroiai era Ok veneai plateai avansul ca sa iti OPREASCA acea masina pina cand iti finalizai dosarul.

Si nu cred ca face nimeni misto de tine.

Eu tot ce poti sa-ti spun este ca nu trebuie sa-ti faci griji. Daca nu au semnatura ta pe comanda chiar nu au ce sa iti faca. O sa o cam incaseze vanzatorul care a facut treaba asta dar nu te intereseaza pe tine.Deci tu te poti duce din nou la ei si sa spui ca vrei masina pe culoarea dorita de tine si nu pe cea comandata de vanzator. Daca refuza poti cere sa vorbesti cu un sef. Daca esti tratat cu refuz poti sa te duci cu OPC-ul peste ei, ii dai in judecata etc etc. Este insa de recomandat varianta amiabila. Si eu zic ca nu vor fi probleme pentru tine ci doar ptr vanzator. Or sa te asculte indiferent ce ai vorbit cu vanzatorul initial. Apropo cumva culoarea comandata de vanzator era prima optiune de culoare de pe acel precontract?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Se va rezolva. In mod normal ar trebui sa- primesti actele in 3-5 zile de la data trimiterii cererii catre departamentul de HR din Bucuresti ( am inteles bine nu?). Sau putin mai lung daca iti trimit actele prin posta. Sa le ceri celor de la servici sa ti le trimita prin curier rapid ...eventual spune-le ca platesti tu curierul. Asa este normal pentru departamentul de HR.
Tu mai bine intreaba in cat timp iti vine masina si mai ales cat iti pastreaza masina odata venita si vezi daca acel timp este suficient pentru finalizarea actelor
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Din ce ai spus pana acum,inteleg ca pana la urma nu esti asa suparat pt ca ti-a comandat masina,pt.ca oricum o voiai si s-a si nimerit sa fie cu culoarea pe care o doreai,ci faptul ca au facut-o oarecum peste vointa ta clar manifestata.Eu zic ca ai dreptul sa fii suparat pe dealer,dar tinand cont ca pana la urma totul e bine,nu te mai stresa,ca pana iti vine masina ai tot timpul sa-ti procuri si celelalte acte.Ramane inca o bila neagra "profesionalismului" dealerilor Kia.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

corect, aici este vorba de cineva care a dat o comanda fara semnatura clientului. In afara de neprofesionalism al reprezentantului de vanzari este vorba si de faptul ca a incalcat un protocol intern al firmei ( de fapt al oricarei firme) doar din dorinta de a face o vanzare si .. de ce sa fim rai... de a face pe plac unui client. Daca sefii lui nu afla si clientul va fi la final multumit ... individul va scapa cu fata curata. :evil:
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Calea simpla e sa achiti masina iar cea complicata eventualul proces cu ei.
Daca vrei masina urmezi calea simpla.
Atunci cand ai dat avansul ei au subanteles sa dea comanda.

Ca te-au mintit de 3 ori este o dovada de lipsa totala de profesionalism.
O dovada ca pot complica la exasperare lucruri simple. Doar nu au de dezvoltat formulele lui Einstein!

Post Reply

Return to “Autoprim”