kia ceed vs. pro ceed

dany22
Posts: 1
Joined: 07 Jul 2008, 19:38
Auto:

kia ceed vs. pro ceed

Post by dany22 »

puteti sa-mi spuneti care sunt diferentele intre cele 2 versiuni?
eventual ceva argumente pro/contra uneia dintre versiuni
in weekend mi-am programat un drive test si as vrea sa string cat mai multe info pana atunci
mersi

UnTip
F&F
Posts: 110
Joined: 08 Apr 2008, 22:28
Auto:
Location: Bucuresti

Post by UnTip »

nu e nici o diferenta ca si motorizare , doar design-ul diferit, depinde.. esti insurat? ai copii? intentionezi sa faci prea curand? daca DA i-ati ceed daca nu iti recomand un pro ceed
diferente ar fi 15 cm mai lung la pro ceed, usile mai mari cu 20 cm parca...la proceed garda la sol.. cred ca e la fel la ambele in rest totul e subiectiv
~47000 Km

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

UnTip wrote:....15 cm mai lung la pro ceed....
Sunt de fapt niste cm mai scurti, adica mm. :P
Mie la Pro Cee'd mi s-a parut mai proasta vizibilitatea in spate.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

UnTip
F&F
Posts: 110
Joined: 08 Apr 2008, 22:28
Auto:
Location: Bucuresti

Post by UnTip »

so am intels eu gresit, mm dap
vizibilitatea in sfata e mai mult decat necesaram practic dispare unghiul mort
~47000 Km

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@dany22:
Totdeauna trebuie sa faci o alegere,parearea mea dute si te plimba cu ambele masinute si daca nu te hotaresti...cumparele pe ambele :P :P :P

P.S. Scuze dar nu m-am putut abtine... tu trebuie sa iei decizia finala...eu daca mi-as permite as lua ProCee`d cand merg cu nevasta si Cee`d cand plec cu toata familia :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

...dup? care compar?m culori...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

UnTip wrote:nu e nici o diferenta ca si motorizare , doar design-ul diferit, depinde.. esti insurat? ai copii? intentionezi sa faci prea curand? daca DA i-ati ceed daca nu iti recomand un pro ceed
diferente ar fi 15 cm mai lung la pro ceed, usile mai mari cu 20 cm parca...la proceed garda la sol.. cred ca e la fel la ambele in rest totul e subiectiv
Problema ar fi daca in cee`d poti faci mai usor sau mai greu acei copii, fata de pro?Diferenta de cei 15 cm conteaza daca ar fi bebelusi fetita sau baietel ?Cred ca trebuie intrebat si dealerul ......Cred ca si garda la sol are o mare importanta pentru realizarea acestui deziderat .Pentru gemeni se recomanda ambele variante, dar ai grije de oglinda retroviaore!
Bafta !

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Miros un Avertisment :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Corect, o beut f?r'de noi!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

Diferentele asa cum le-am vazut eu sunt suspensia mai tare la pro si vizibilitatea spate un pic mai slaba. Trebuie sa tii cont si de usile mari cu probleme la deschidere in spatii stramte (desi sunt etajate pe 3 nivele f fain).
De asemeni, accesul in spate e mai dificil si mi s-a parut un pic claustrofobic (nu ai usi, nu ai geamuri ce se deschid). Daca ai in mod curent ocupanti in spate evita sa iti iei in 2 usi.
Plusurile la pro tin de aspect, de suspensia tare (stabila in curbe), sunet sport (sau e minus, depinde cum vrei) si e mai ieftina (400E mai ieftin si am clima in loc de aer conditionat)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Eu am aproape 20 de ani si am ales varianta hb ....nu de alta dar am un amic cu un opel astra in 2 usi de ne chinuie mereu in spate...oricum daca stii ca tii multi pasageri in masina iese din discutie pro cee'd..sau cine stie poate esti sadic :P
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Post by moonwalk »

Intocmai...lasa-i sa sufere..pro all the way :)

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Eu mi-am luat Procee'd pentru ca mai mult de 70% din timp vom merge doar 1-2 persoane cu ea. Pana la urma aceasta masina am luat-o pentru placerea mea/noastra, nu pentru prieteni, ca doar nu au cotizat si ei la masina :D . In spate este destul loc sa stea foarte relaxati, ba chiar mai relaxati decat in cateva masini cu 4 usi in care-am fost. Iar daca pe prietenii mei ii deranjeaza cele 2-3 secunde de strecurat in/din masina, tough luck! Nu le place, sa nu vina cu mine 8) .

Si desi e un versus Cee'd - Procee'd, as dori sa adaug cateva chestii care le descopar pe parcurs, eu fiind la prima mea masina si incepator, lucruri pe care acum le observ, facand comparatii intre masinile in care am fost. Voi vorbi doar de Procee'd pentru ca nu am apucat sa merg cu un Cee'd sa vad care e situatia, dar presupun ca sunt destul de apropiate.

Imi place cum se inchid usile cu acel zgomot infundat, de usa solida, prezent la modelele de clasa superioara (la Logan nu, la Bravo nu, la Megane nu, la Fiesta nu). La Pro imi place cum e insonorizarea. Foarte silentioasa la turatii mici si cu un zgomot care devine agresiv (ca ton, nu ca intensitate)la peste 4000rpm. Imi place stabilitatea. Nu doar in curbe, ci si acel mers lin, de masina "grea", sigura, se inscrie frumos si fin pe directie (fata de Bravo, care imi aducea aminte mai mult de comportamentul unui Matiz. Fac comparatia cu Bravo si din cauza ca aseara am avut ocazia sa merg cu el si am fost total socat de diferente, sarind din Bravo in Procee'd. M-am felicitat si rasfelicitat ca am facut o alegere excelenta, nu doar ca pret si design, ci si ca comportament al masinii)
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Muhaha !
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: kia ceed vs. pro ceed

Post by AlinC. »

Pro_cee'd all the way. Pentru suspensiile mai rigide, pentru looks si... pentru mine :D
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

Locked

Return to “Versus”