OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

NEW USER
Posts: 15
Joined: 18 Mar 2008, 17:16
Auto:

Post by NEW USER »

panzer wrote:Detaliat tabel ai alcatuit. Esti meticulos =D>

Mai adauga un indicator: CP / KG masina. Dupa parerea mea Astra GTC la 90cp si automata, incarcata o sa te rogi de ea si e pacat de bani. Sa nu te depaseasca Matiz-urile. :P
Eu as mai pune 1000 euro si as lua motorul de 1.6 115 cp: este mult mai potrivit pentru masina.

Referitor la second hand: oricare ar fi marca, masinile exotice se VAND GREU. In doua usi de exemplu ai scapat toti familistii din poza. Nu cred ca sigla Opel te va ajuta prea tare.
Multimea de dealeri de piese Opel te vor ajuta sa reduci timpul de indisponibilitate a masinii in cazuri nefericite mai ales dupa garantie.

Kia are niste dotari in standard pe care nici nu le mentioneaza dar ceilalti le vand: bancheta rabatabila, filtru polen, lumina portbagaj (si aici m-am oprit din cautat :D)
Si mai este distributia pe lant care intr-o viata normala de 5 ani si 150 000km te scapa de 2 schimburi de curele, role presoare si intinzatoare: cam 500 euro fiecare.

Eu n-as cumpara masina cu accent spre sport sa o folosesc in Bucuresti, dar dintre cele doua as alege-o pe cea care ma farmeca mai mult la test drive. :D

AM FACUT SI CALCULUL ASTA:

la opel e 0.0752 PS/kg
la kia e 0.0914 PS/kg

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

NEW USER wrote:Wow!!!! Super.
Pai ar fi asa:

1.
Am auzit ca directia la CEED e mai imprecisa si are o probabilitate mai mare sa se defecteze dacat la Astra. Cum simti directia / volanul la cele doua?

Raspuns: Citeste aici de directie ca sa nu zici ca sunt subiectiv :lol:
Image


2.
Am auzit ca suspensia la CEED e foarte tare si te zguduie rau prin Bucuresti iar la Astra e mai flexibila. Cum e de fapt?

Raspuns: La ceed este mai tare dar daca ai anvelope 195 este mai blinda. :lol:

3.
Am vazut pe net ca multi semnaleaza probleme de vizibilitate la CEEd.
Nici opelul nu e straluicit l asta, dar cate grava e problema de fapt ?

Raspuns: Aici cele 2 masini sunt la fel. Este vb de inclinarea stilpilor de la parbriz.(o sa te obisnuiesti)

4.
Am citit ca motorul de 1.6 de pe CEED chiar daca are 122 de cai - nu prea pare cand conduci. Pe partea cealalta am citit pe net ca motorul de pe Opel de 1.6 e foarte sprinten. Cat de mare e diferenta in realitate?

Raspuns: Ori nu ai citit bine ori ai fost rau informat (citeste linkul pe care l-am pus despre cutiile automate)
Si eu cind sunt in trafic am impresia ca toate masinile din jurul meu sunt mai mari :shock: pina am nimerit in spatele unui ceed sw care tot mare era si m-am linistit :P iar daca ai 10~15 Cp in plus sa sti ca se simte
Ceed-ul este o masina foarte stabila.
Opel-ul maninca ulei din prima zi, ciudat dar asa scrie in cartea tehnica si asta este realitatea.

5.
(Asta n-are lagatura cu condusul, dar poate sttii :))
Am vazut pe forum o comunicare foarte prosta intre Service/ KIA Romania si posesorii de KIA. Daca KIA se poarta asa cu clientii lor, ce se intampla cand ai o problema. Nici la Opel nu e ca in Germania, dar nu am auzit de oameni disperati.

Raspuns: Disperati sunt toti cei care stau 3~4 saptamini fara masina asta a patit si fratele meu cind a reusit sa isi buseasca bunatatea opel ca frina nu a tinut bine.

P.S. - nu ai citit sau auzit ca opelul are frine proaste?

Mersi mult.
Sper sa iti fi fost de folos. Succes
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

NEW USER
Posts: 15
Joined: 18 Mar 2008, 17:16
Auto:

Post by NEW USER »

Mersi mult de raspunsuri.
M-au ajutat foarte mult.
Aproape m-ati convins ca KIA e mai buna.

Pare prea frumos sa fie adevarat.
Prea le are pe toate :)
Trebuie sa aiba un "Calcai al lui Ahile".

Care e ala, sau mai pe scurt, Ce probleme are KIA, totusi?
Fiindca nimeni nu-i perfect, nu-i asa?

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

NEW USER wrote:
Care e ala, sau mai pe scurt, Ce probleme are KIA, totusi?
Fiindca nimeni nu-i perfect, nu-i asa?
Un brand care momentan in Romania nu inspira incredere, iar masina perfecta nu exista.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by AlinC. »

... la capitolul minus as adauga vizibilitatea SPATE, care e intr-adevar infricosatoare la prima impresie. Pentru mine cel putin asa a fost, venind de pe o berlina. Te ajuta insa oglinzile laterale foarte mari si coborarea tetierelor de la scaunele din spate.

Cu stalpii din fata, situatia e la fel la ambele masini, asa cum spunea si Arnold. Atentie mate la trecerile de pietoni, mai ales la pietonii care vin din stanga. Tind sa devina invizibili.


Nu am condus Astra, dar am un foarte bun amic cu o Skoda Octavia (1.9 diesel, 90 cai) care a condus suficient de mult un Astra GTC modelul tau, dar cu cutie MANUALA (atentie!). Mi-a povestit ca au venit de la Roman la Iasi, el in Astra si nevasta in Skoda. Citez: abia ma tineam de nevasta-mea cu rahatul asta de masina". Valabil si la stabilitate.

Acuma, eu i-am condus destul de mult Skoda lui si comparat cu pro_cee'd-ul pe care il am acum e inferioara din toate punctele de vedere.


Inca ceva, referitor la suspensii. Intr-un moment de entuziasm, am uitat ca traiesc intr-un oras cu strazi de cacao cum e Iasul si am pus pe pro_cee'd cauciucuri 225/45 R17W. Talonul mic si suspensia tare sunt o combinatie destul de inconfortabila pe drumuri proaste. Eu m-am obisnuit, sper insa sa reziste si masina.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by moonwalk »

Asa gandesc si eu...am pe pro cee'd pachetul sport cu jante de 17....cam nasol la gropi...o tratez cu grija oricum dar am oroare de ziua in care va incepe sas scartaie
:(
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

Pentru plusuri, minusuri, probleme, rezolvari, fiabilitatea pieselor sau per ansamblu pot sa va raspund eu cu cea mai mare placere in ceea ce priveste Astra GTC.

Ce as vrea sa fiu in stare e sa pot avea o imagine mai apropiata despre Pro-ceed, imagine pe care o voi imbogati din ce in ce mai mult destul de curand ;)

Ce as vrea sa adaug inainte de a termina acest scurt mesaj este ca perele si merele nu le poti compara la nivel tehnic, doar la nivel de pret. Ce vreau sa zic este ca o comparatie reusita intre o masina si alta se poae face doar in conditii foarte asemanatoare ( motorizari, puteri echivalente, echipari de baza, optionale, etc. )

O sa-mi fac timp intr-o seara sa spun cateva vorbe despre fiecare motorizare si echipare in parte pentru ca ulterior sa se poata face un versus la nivelul corespunzator.

Later edit: gresisem un cuvant si nu avea nici o logica fraza, am subliniat 'nu' :p

Numai bine,
Razvan
Last edited by RazvanO on 11 Sep 2008, 16:23, edited 1 time in total.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by rexpopuli »

cred ca razvan va fi cel mai in masura sa faca o comparatie, din moment ce va cunoaste indeaproape ambele versiuni...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

cmg_george

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by cmg_george »

cred ca omul si-a cumparat masina si nu se mai satura de condus de nu a mai zis nimic din martie :)

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by misuspita »

Sau si-a luat Astra si acum activeaza pe club la ei :P
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

:)
Asta poate doar omul cu pricina sa spuna, dar sincer cred ca si-a cam luat teapa daca si-a luat 1.4 90cai pe GTC. Motorul e cam puturos si subdimensionat pentru o masina de 1.250kg.
Singura parte pozitiva o vad la consum care este decent pt un benzinar de clasa compacta.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by tibitu »

Stai sa vezi consum si mai decent pt un benzinar la clasa compacta la pro ceed. :D Eu am 5000 km,si-a dat drumul si motorul si BC se incapataneaza sa-mi arate 9,2 si o mai si "frig" din cand in cand ca-mi place.
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

Asta cu consumul este oarecum relativa si difera de la sofer la sofer si de la motor la motor. O sa ma rezum la a spune ca pt un motor de entry level mi se pare ok consumul pentru Bucuresti ( vorbesc de 1.4 pro-ceed si 1.4 gtc ).

Daca ar fii sa fim totusi mai corecti comparatia ar trebui facuta intre 1.6 115cp gtc si 1.4 109cp pro-ceed unde e clar ca opelul consuma mai mult insa are o distributie a cuplului mai eficienta la turatii mai mici.

Din punct de vedere tehnic se poate continua discutia destul de mult.
Mai zic doua vorbe si dupa aia o tulesc acasa :)
Kia ceed vine cu motoare cu raport alezaj/cursa supraunitar care faciliteaza obtinerea unei puteri mai mari si reusind sa mentina consumul in parametri decenti ( spre deosebire de renault de ex care are la megane 1.4 un raport supraunitar dar care sufera la capitolul consum ). Una calda una rece: la viteze mici sufera la capitolul cuplu; cuplu=demaraj ;)
Lasand la o parte discutiile despre marketing si cai putere tendinta generala este aceea de a scoate motoare mici cu puteri din ce in ce mai mari, totodata incercand sa se controleze consumul. Intr-un an doi majoritatea constructorilor vor iesi pe piata cu motoare de 1.2 1.3 si 1.4 cu 100,110,120+cp ( fara turbo ).

revin :P
Razvan
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by sonty »

nu e foarte relevant pentru subiect, dar e fun. o proba speciala din raliul poloniei facuta cu un proceed si cu un astra opc:

oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

Cred ca nu are rost sa comparam aici modele modificate unde in general carcasa e aproximativ aceeasi cu cea de fabrica in shcimb in interior poti sa pui si reactor ;) . Pentru asta s-ar putea deschide alt topic.

De asemenea nu cred ca aici e cazul sa discutam de versiunile de top, modificate de fabrica pentru ca la orice producator de automobile te uiti aceste versiuni nu au legatura prea mare cu celelalte modele ( de rand sa le zic ), chiar daca 'carcasa' e aceeasi. Din punct de vedere tehnic de ex la OPC cam totul e schimbat fata de turbinarul de 200 cai gtc. Alte suspensii, sistem de franare mult mai eficient race ( discuri marite, etrieri mariti, etc. ) , motor si componente motor modificate, jante speciale, interior modificat special OPC, si tot asa.

revin :P

P.S. Astra OPC din imagini e modelul vechi G nu H :P
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

Locked

Return to “Versus”