Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

ciprian75

Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

Topicul poate parea deplasa, unii pot zice ca vom compara mere cu pere...., dar analiza mea are in vedere in primul rand pret + costuri si de aceea va rog sa aveti un pic de rabdare :P
Momentul schimbarii solnitei din semnatura este fff aproape de aceea sunt receptiv la orice variante auto mai ales ca piata e oarecum in cadere si preturile fac masinile oarecum mai accesibile.
Astazi, intamplator cineva mi-a aratat un Acoord din 2006 benzina 155 hp cu 16000km la bord !!!! pe care omul vrea sa-l vanda deoarece doreste o masina de peste 200 cai....deh.
Masina o stiam din exterior, dar fiind argintie deci oarecum banala nu prea o bagam in seama, insa in momentul in care m-a urcat in ea am avut un soc : este varianta full piele, trapa, incalzire in scaune, clima bi-zona, comenzi pe volan pilot, etc sa nu va mai plictisesc.
Pretul cerut undeva pe la 14,15 mii euro (mai mult spre 15) m-a facut sa-mi "holbez ochii ca cepele" scuzati expresia, dar fara sa se vada ca sa nu mai creasca pretul cu vreo 2 mii :P.
Consumul e undeva pe la 11 urban si 7 extraurban ceea mi se pare decent avand in vedere caii putere si greutatea masinii. Oricum Accord nu cred ca are nevoie de o prezentare prea amanuntita avand in vedere statisticile din Germania care o pun pe primele locuri la fiabilitate, precum si alte considerente de ordin estetic si de feeling sportiv in general.
La acest moment alternativele erau un Audi a4(fara tva :(, pe firma...) din 2005, 2006) neatractiva din cauza taxei precum si a costurilor de transport din Germania, etc.) sau un City 1,6 crdi care ajunge pe la 15300 euroi.
La City ma atrag garantia, faptul ca e masina noua, diesel deci consum mai mic, cuplu f bun, motor silentios, casco mai mic, in fine costuri mai mici (desi reviziile nu sunt ieftine deloc la dsl)
Nu ma atrag portbagajul mai mic( in cateva zile voi avea un bebe ::)) ), calitatea unor materiale, tabla, vopsea, materialul de pe bord(la caldura are tendinte de exfoliere), suspensiile cam "barbare", faza cu bieletele, dealerii, lipsa aspectului bussines(important in profesia mea dar nu determinant in alegerea finala).
La Accord tot ceea ce am spus mai sus il trecem la pozitiv cu precizarea ca pielea, xenoanele si trapa + alteva chestii minore nu sunt decisive in alegere dar ma incanta fapul ca exista :P + marimea portbagajului si aspectul bussines - sportiv.
Nu prea ma atrag consumul, desi este unul normal la ce poate masinuta si costurile legate de asigurari.
Nu fac mai mult de 15, 17 mii km anual cel putin deocamdata deci dieselul din punctul de vedere al consumului nu e un "must".

Voi ce ati alege ? Cu explicatii :P
Thx

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by LeCCa »

pai daca astepti deja un ceed.... orisicum, 14500 e un pret incredibil pt o masina cu 16k km care a costat 25000... , nu sincer, data fiind ocazia si cum arata honda, si cum e dotata, si cati km are si cat costa :lol: dc mai intrebi???
eu mi-as lua accord, clar. e frumoasa si ceed, nimic de zis, dar e superb accordul ca masina de family/bussines. e clar mai frumoasa, interior/exterior, n-are cum sa zica nimeni asta... singurul avantaj al ceed-ului e ca este virgina.... :lol: adek lucrurile stau cam asa: vrei o fata dragutza, nu iesita din comun, dar virgina si cuminte, sau vrei o monica belluci, care stii ca e rulata o idee, dar ... :roll:

sper sa faci alegerea potrivita pt tine!
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by bumblebee »

Accord va avea costuri de intratinere mai mari decat Cee'd, plus costuri gen asigurare, casco, etc
Daca ti-o permiti, go for Accord, e alta clasa si alta calitate decat Cee'd, normal.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by misuspita »

Daca acei 16k km sunt reali, nu "fabricati", iar masina arata si e dotata asa cum zici tu, atunci comparatia nu are rost, parerea mea. O fi Kiutza frumoasa si simpatica si de toate ce vrei tu, dar nu cred ca se poate atinge de segmentul din care face parte Honda. Eu as merge pe varianta sh in acest caz. Evident, cu conditia sa fie in stare buna, sa nu fie accidentata, sau alte de-astea. Iar in privinta costurilor de intretinere, nu sunt mai mari decat la Cee'd (softpedia).
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by alexandruu »

+ 1 Pentru Honda PT : pret, dotari, calitate materiale, renume, fiabilitate, motorizare, valoare revanzare mai mare.. adica daca o cumperi cu 16 mii.. cam tot cu atat poti sa o vinzi apoi .. pe cand o kia de 16.000 se va revinde poate cu 12 mii .

Eu imi iau kia doar pt ca fac leasing - si trebuie sa ma incadrez in 15,000 , altfel as fi luat cu siguranta ceva SH ... sunt masini f bune cu mai putin de 50 mii km reali , pe la 15-16 mii ( mercedes C clasee , si altele, masini cu care kia nu se poate compara in nici un fel, )

Atat timp cat a fost bine intretinuta, si nu are urme de uzura la interior, si pare ca noua, se merita.
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by psystem »

Eu tot Accord as alege.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

ciprian75

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

Multumesc pt incurajari.
Masina a fost condusa de un profesor universitar si apoi de fiul sau pe care il cunosc destul de bine. Nu sunt persoane care sa "smenuiasca" o masina sau sa umble cu minciunele :P.
Kilometrii sunt 100% reali, nu sunt 100 % sigur ca nu a fost atinsa deloc pt ca .... nu am intrebat:D dar nu cred sa fi fost lovita.
Singura problema e sa nu se razgandeasca proprietarul si sa dea Domnul sa n-o faca....
Costuri mai mari vor fi atrase doar de la consum pentru ca reviziile sunt cam la fel de scumpe.
Singurul meu pitic momentan e ca ar implini 3 ani prin aprilie dar totusi e Honda, la naiba :D
Va urez tuturor un an nou mai bun, cu multi km si fara incidente !!!!

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by patton »

As merge si eu pe honda dar 16000km in 3 ani mi se par totusi cam putini sa fie reali. Poate proprietarul mai are alte masini.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by costelo »

Sefi mei au Acord din 2006-07 , unu benzina 2.0 si celalalt motorina de 2.2. Reviziile sunt in aceiasi bani ca si la ceed.
Sunt peste Ceed la toate capitolele dar si pretul de 3x :(
Asigura-te ca nu este manarita masina
In rest numai bine si LA MULTI ANI tuturor!!! :smt113 :smt111
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

ciprian75

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

Proprietarul initial (tatal) era luat de la scara de sofer iar cel actual (fiul) mai are o masina in familie de asta zic ca e posibil.
Ma rog asiduu sa nu se razgandeasca dupa sarbatori sau sa mai puna vreo 2 mii la pret ....

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by patton »

Daca km sunt reali (greu credibil dar posibil in conditiile pe care le zici), nu a fost lovita, nu are probleme si pretul ramane 14-15 mii nu rata ocazia.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by Bonzai2 »

In 3 ani 16 mii de km???????Hai sa fim seriosi.Nu iei masina de 27 mii de euro ca sa o tii in garaj. La 15 mii daca vrei second ai mai multe optiuni nu doar Accord si cu km reali nu 16 mii in 3 ani.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

ciprian75

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

Inca o data, in ceea ce priveste km sunt 99,99% sigur ca sunt reali nu l-am intrebat daca a a fost lovita, reparata, etc dar pot afla pt ca stiu unde e asigurat casco :P.
Pe om il cunosc si este serios deci nu umbla cu "smenuri".
In ceea ce priveste variante second la 15 mii din 2006 ..... hmm nu prea stiu la ce sa ma opresc.
Singura chestie nasoala sa zicem e ca masina se pare e anterioara face-liftului din 2006 deci e ff putin diferita de penultimul model: nu are H de pe grila din fata, ceva chestii pe la BC si altele pe care nu le mai stiu ...

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ida01ro »

...ai marele avantaj de a-i cunoaste pe proprietari !!! H Accord imi place teribil si este peste kia cu mult (exceptand pretul !!), xcum ! eu nu as ezita

La Multi Ani
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by BAU »

Nici eu nu as ezita ,decit asupra faptului ca mi se pare cam prea mic pretul de 14-15.000 ,la acest gen de masina ,chiar daca are trei ani. Mai intereseaza-te ,poate-i gasesti vre-o bubitza.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Locked

Return to “Versus”