comportament 4X4, drum greu, zapada, gheata

Forum cu de toate despre Sorento
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: comportament 4X4, drum greu, zapada, gheata

Post by Akbhar »

Vezi ca pe siteul cu documentatie tehnica (link) la Shop Manual ai toate informatiile necesare.

Alegi modelul tau de Sorento, apoi din meniul din dreapta alegi Body Electrical System/Lighting System.

Spor!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

sorento2005
Posts: 21
Joined: 15 Jan 2008, 15:52
Auto:

Re: comportament 4X4, drum greu, zapada, gheata

Post by sorento2005 »

Pentru a schimba becul trebuie sa dai farul jos. E usor; succes!

b88aih
Posts: 2
Joined: 15 Mar 2009, 08:20
Auto:

Re: comportament 4X4, drum greu, zapada, gheata

Post by b88aih »

Am un Kia Sorento model 2005 motor 2500 MT 170CP. Iarna aceasta l-am bagat la testul de zapada (cu cauciucuri de iarna), in paralel cu un prieten care conducea un Q7 (cu cauciucuri de vara).Am mers din Moeciu de Sus spre Canton, pe drumul forestier, paralel cu raul. Zapada era apoasa groasa de 40cm, iar dedesubt era gheata.Saraca masina mergea de ziceai ca te bate vantul : ba fugea fata, ba fugea spatele ; pana intr-un punct cand a intepenit de tot.Q7 nu a avut treaba, parca era pe sosea asfaltata. Rotile din fata patinau, la fel si cele din spate.Usor, usor spatele fugea spre rau, pe masura ce incercam sa inaitez.Innebunesti cand realizezi ca mai este putin si te trezesti cu masina in apa.Normal ca am cuplat pe LOW ,dar rotile din spate tot trageau si masina o lua la vale.Norocul meu cu cativa ATV-isti care veneu de la canton, pentru ca loc de manevre nu era (latime drum de 2,5m, stanga copaci - dreapta rau). In total 6 barbati abia am urnit-o !!! Daca aveam cuplaj manual cu siguranta nu aparea vreo problema - cu alte cuvinte cuplajul automat este o prostie, atat in situatii de acest gen cat si pe asfalt (consum mai mare, pierdere la demaraj, probleme in curbe) . E bun cand urci dealul la Academie si atat !!! Restul pritenilor au Nissan , LR, X5, Q7 si au facut caterinca totala. Masina are garantie BMW si verificari la zi, dar atat poate. In schimb se comporta super in gropi si prin bolovani, chiar daca te da cu capul in plafon ! Chiar imi place cum "da din fund" si se onduleaza " ca barca pe valuri" - pe fiu-miu il ia somnul.Confortul mai lasa de dorit fata de masinile nemtesti , dar la romani merge.
La accident frontal a fost OK. Nu te sperii, esti in siguranta. Avariile care le am dupa ce am luat un Logan in lateral sunt de 5%, iar Loganul a avut 40% (stalp, usi, plafon, praguri,geamuri etc. - loganistul ma intreba : "Cu ce ai intrat nene, cu TIR-ul ?! "). Becurile de la far si proiector au ramas intacte, totul mergea ca inainte (mai putin vasul de stropitoare care era in bara si s-a crapat). Aici au gandit-o bine !
Una peste alta, raportat performante - cost nu este rau. Poti sa mergi la munte lejer, dar sa nu te aventurezi, pentru ca este o KIA nu BMW.Vrei performante mai pui 20.000 euro in plus.

ekim
Posts: 1
Joined: 26 Mar 2009, 12:30
Auto:

Re: comportament 4X4, drum greu, zapada, gheata

Post by ekim »

esp-ul era decuplat?

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: comportament 4X4, drum greu, zapada, gheata

Post by Cristi H »

La o asemenea manifestare, eu zic ca ar fi bine sa mergi la un atelier Kia. PROBABIL nu iti functioneaza cutia de transfer. Au fost probleme cu pachetul de discuri, cu rear speed/front speed sensor. Le poti afla daca o pui pe GDS, iti da imediat codurile de defect. M-am dat si eu iarna asta cu Sorento prin zapada, nu o sa ma laud cu ce marci am umilit, ca tine si de experienta la volan in off-road.
Sincer ma mir ca nu ai trecut fara emotii, echipat de iarna, pe unde a trecut o masina cu gume de vara! Doar asta poate fi explicatia, ai probleme la cutia de transfer.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Post Reply

Return to “Generalităţi”