Accident - o sansa la un milion !

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by Ogy »

@mvp chiar nu am ce face la ora asta si m-am gandit sa discutam pe marginea celor intamplate de tine.
1.Tu mergeai fara centura " Fara centura ... ce rost avea ?... doar mergeam incet !"
Eu am mers doar o singura data fara centura in aceasta masina si din cauza acestui lucru era sa fac accident (nu am putut sa intru pe strada la mine. Din 120 frana pana in 60-70 km ca sa pot sa intru pe ea. Rezultat am ramas lipit de volan si nu mai puteam sa-l misc. Centurile pretensionate isi fac treaba cu brio pentru un sofat agresiv "la unii sportiv, ala de schimba la 3000rpm". De atunci "neam" nu o mai dau jos!)
2.
"zburand" cu 140 de-a latul, ajung de pe banda 1 sensul catre oras (cea mai din dreapta banda) pe contrasens - banda 1 sensul dinspre oras (cea mai din stanga banda); am traversat 4 benzi (doua dus si doua intors) + doua linii de tramvai in cam cat timp iti trebuie sa clipesti normal.
Tu ori erai pe pationar ori acea masina nu e cee'd!
Poate in zbor sa treci peste acele linii de tramvai si sa nu te rastorni.
Din poze ori copacu s-a rupt, ori tu aveai viteza destul de mica la momentul impactului sau poate te-ai lovit de altceva si tu nu mai sti.
3.
- nu am avut timp sa reactionez absolut in nici un fel - nici macar instinctul de-a duce mana in dreptul capului n-a functionat !
Pei si atunci de ce bagi viteza daca sti ca nu ai timp sa reactionezi?
4.
(pentru ca daca nu l-am luat degeaba am tras eu de volan, ca nu aveam cum s-o tin cu frana calcata - asa imi pare logic, dar dracu stie).
Deaia s-a inventat abs-ul, sa poti sa ocolesti obstacolele si pericolele cu frana apasata DECI POTI!
5.
impact fara centura la peste 120/h,
Ori cat de mult imi iubesc masina, la impcat lateral la 120km/h cu un pom, nu numai ca zbura spatele masinii la propriu dar tu sigur zburai prin air-bag.
Ca sa nu o mai lungesc cu punctele (crede-ma ca sunt foarte multe).
Imi pare rau pentru patania ta.
Dar invata sa conduci!
Pe cei ca tine si multi altii ii vad zilnic pe strazi si ma minunez cum de va da astia carnete!
De ce ai sters numerele de inmatriculare din poze?
Ce ai patit tu o data, patesc altii de doua ori pe zi la interval de o saptamana (si aici ma numar si eu). La cate masini sunt pe aici probabilitatea este mai mare. Ultimul pe care era sa-l omor sau sa ma omoare (in functie de cum trebuia sa reactionez) era drogat la volan.
O cioara borata cu un golf 5 alb care nici nu visa de prioritate de dreapta si alte cele. Am dat-o in frane de la cel putin 100m concomitent cu claxoane si flashuri. S-a bagat linistit fara sa-i pese. L-am ocolit sa nu il scot din masina cu masina mea, dar ce sa te faci ca in fata stalpul. Boul cand a vazut ca urmeaza sa mor s-a grabit sa isi tureze BOLIDUL gti cu 15 tevi ca sa fuga de la locul faptei. In momentul urmator mi-a creat un spatiu suficient prin care sa revin pe banda si sa ma i-au dupa el. L-am prins undeva mai sus unde CEDA TRECEREA! Ma bag fortat pe langa el si il intreb: DE CE?..... Cine domne eu?
Orice om normal ar fi coborat si l-ar fi calcat in picioare acolo! Eu mai anormal ca deh creez si ma intalnesc cu astfel de cazuri destul de des imi szic in sinea mea: Am mai capatat experienta si multumesc celor de sus!
In loc de incheiere:
-motorul de 1.4 benzina are 160km cel putin in blana in treapta 4 (daca aveai ceva mai puternic poti sa mai pui).
-ametelile pe care le-ai avut au fost din cauza ca nu ai purtat centura, valabil si pentru arsura de pe frunte
-faci depasiri pe prima banda .....
-la 3-5 grade afara tu te apuci sa mergi cu 140+km/h si cu cauciucuri de vara....
Ce pot sa-ti zic lucruri deastea se mai intampla, totul este sa sti, ce sa faci cand se intampla si mai ales, sa gandesti in acea secunda. Adica daca nu te pricepi nu te bagi!
Sper ca nu te-am suparat cu postul meu si mai ales sper sa-ti rezolvi problema cat mai rapid sa te vad din nou pe strazi si sa te filmezi cum mergi tu cu 500km/h !
Pentru cei care zic ca viteza de 30-40km/h este ideala:
Mergeam si eu intr-o zi cu viteza asta. M-am pus in fundul unuia si dai. La cateva minute mai tarziu m-a luat somnu (la propriu) am trecut pe rosu era sa intru intr-unul. Dar mergeam cu 40km/h. Toate accidentele pe acre le-am avut au fost cu viteze cuprinse intre 20-40km/h. Daca aveam mai mult le evitam cu siguranta (ii ocoleam eu ca ei....).
De obicei astfel de posturi le scriu dar nu le trimit pe forum de teama sa nu jignesc pe cineva dar vazand ca altii nu au nici o jena, eu de ce nu?!? :)
O zi buna tuturor si tine-ne la curent cu rezolvarea si mare atentie pe viitor....

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by shpid3r »

Lol ogy ce dur esti ... pe ideea ta, cei de la casco ar trebui sa intre tare in toti cei care se duc sa ceara despagubire. Omul a spus de la bun inceput c-a gresit si ca multumeste Cerului c-a scapat sa povesteasca, cred ca ii era clar de la bun inceput ca n-a facut bine (centura, viteza, depasire pe banda 1 etc)...
Speculatiile legate de cum se comporta masina peste trecerea liniilor de tramvai nu isi au sensul (de ex poti sa patinezi in lateral peste liniile de tramvai de pe mosilor/stefan cel mare, care sunt moderne, dar nu poti sa patinezi peste cele de la armeneasca / titan) daca nu vezi poza cu locul. Speculatiile legate de cat avea cand a lovit pomul sunt iar inutile. Lui o sa i se para ca l-a lovit cu 453 km/h de la soc, tie o sa ti se para "ce mare chestie, s-a indoit putin tabla si s-a rupt roata".

Doar 0.5% din soferi "baga viteza stiind ca nu au timp sa reactioneze" pentru ca se grabesc cu adevarat. Restul de 99.5% risca inutil. Comunitatea a acceptat aceasta, politia da amenzi pentru a rari cazurile, dar lumea asta face. Asa cum accelerezi tu la 120 km/h in oras (de ce, daca stii ca daca iti sare un copil in fata il omori!?), asa si el ...

Chestia cu ABSul e pertinenta. Chiar de aia s-a inventat :) Ca se apuca de liniute la 140 km/h pe mazga (indiferent de tipul cauciucurilor) e iar pertinenta. Da` nu intra asa tare in om ca a gresit... el a vrut sa impartaseasca cu noi, hai sa nu descurajam astfel de initiative [-X
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

mvp
Posts: 26
Joined: 10 Dec 2007, 22:48
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by mvp »

Ogy, in primul rand nu m-am simtit jignit de postul tau.
In al doilea rand ... am senzatia ca nu te-ai intrebat de ce am scris 3 ore la postul asta si ca n-ai inteles ce-am vrut sa spun.
Te intrebi de ce mi-am sters numerele din poze ? Ce relevanta ar fi avut ? Nu m-am apucat sa postez doar de dragul de a-mi vedea masina pe forumuri (n-am pus poze cu ea nici cand era intreaga).
De ce spun ca tu nu cred ca ai inteles (si acum am sa te rog eu sa nu te simti jignit) - pentru ca tu ai avut rabdarea sa citesti postul meu, dar ai ramas cu impresia ca esti un la fel de bun sofer pe cat te credeai ca esti inainte de a-l citi.
Scopul meu era sa conving cititorul ca "vezi mai ninja ca nu e ca-n filme".

Revin un pic ... am spus ca nu m-am simtit jignit, dar asta nu inseamna ca nu m-ai deranjat cu niste chestii (bine, eu sunt foarte usor de deranjat - admit asta si ma gandesc de doua ori pana sa ma atac, deci e posibil ca tu sa ai dreptate si sa te fi pastrat intre niste limite decente in afirmatii).
Tu nu cred ca ai incercat macar sa te pui in situatia mea ... m-a deranjat faptul ca m-ai intrebat de ce-am sters numerele din poze. Pentru ca (si am fost sincer si n-am incercat sa ascund, doar ca m-am pastrat in spatele unui nickname) m-am gandit ca fapta mea poate avea niste consecinte ... de ordin legal, sau cum naiba sa spun.
Am patit o chestie, am scapat din ea, n-as vrea sa ma trezesc cu politia la usa, sau ceva de genul.
As fi putut foarte simplu sa nu pun poze ... poate ca as fi avut aceleasi sanse de a-mi atinge scopul - si anume de-a incerca sa conving cititorul ca la viteza nu mai exista sofer, exista doar sansa. Dar o poza se spune ca face cat o mie de cuvinte, so ...
Repet ... am postat pe un forum public, e ca si cum as fi dat la ziar ca am mers ca nebunul, e ca si cum m-as fi dus la politie zicand "am gresit si n-ati luat masuri".
Un om de o conduita morala impecabila ar fi facut asta. Poate.
Eu nu sunt acel om.
E ca si cum ai castiga un proces in care tu simti ca n-ai dreptate (e o faza in "Faimosul Paparazzo") si te-ai duce la judecator zicand "v-ati inselat, puneti-mi catusele".
Am gresit, n-am platit pentru aceasta greseala decat un pret minim (n-am afirmat altceva - reciteste), asadar am zis s-o las asa.
Poate tu n-ai fi procedat asa - caz in care iti zic cinste tie - esti un om mai bun ca mine.

Apoi ... n-ai inteles esentialul ... eu din masina aia m-am dat jos un alt om.
Consider ca chiar ma bagi gresit in marea oala a retarzilor in trafic, pentru ca faci afirmatii cu referire la trecut.
Da, am mers cu 200.
"Sper ca nu te-am suparat cu postul meu si mai ales sper sa-ti rezolvi problema cat mai rapid sa te vad din nou pe strazi si sa te filmezi cum mergi tu cu 500km/h !"
Asta e absolut gratuita si-mi pare rau ca ai scris asa ceva. Ai vrut sa fii ironic dar ai fost doar gratuit.
Faptul ca ai scris asta imi spune ca tu, in sinea ta consideri ca meritam sa mi se intample asta, pentru ca "uite in ce hal de iresponsabil e ala ... merge cu 200 si se filmeaza".
Pana aici n-am nimic de comentat - parerea ta coincide cu afirmatiile mele.
Reciteste ... n-am incercat sa ascund, n-am incercat sa dau vina pe altcineva pentru ceea ce mi s-a intamplat.
Dar, imi mai spune de asemenea ca tu crezi ca tie nu ti se poate intampla.
Da, ok, poate ca tu nu mergi cu 200 (foarte bine) si ai dreptate, dar faptul ca tu crezi ca tie nu ti se poate intampla e nefundamentat.

O iau si eu pe puncte:

1. n-am ce sa comentez, centura e sfanta si pentru mine in exterior. In oras nu prea obisnuiesc. Repet - aici nu prea am ce sa comentez si ai dreptate.

2. nu eram pe patinuar si masina era ceed - nici eu n-am inteles cum s-a intamplat. Nu stiu cum sunt liniile de tramvai la tine, dar la mine sunt la nivel cu suprafata asfaltica si cand treci cu 1,3 tone peste ele nici nu simti - eventual agata putin cauciucul, dar nu suficient cat sa rastoarne 1,3 tone.
Realitatea - fie ca tu crezi sau nu, este ca am trecut peste ele si nu m-am rasturnat.
Cu restul chestiilor pe care le-ai scris la punctul asta ... cred ca-ti dai seama si tu ca ai spus prostii.
Copacul NU s-a rupt, si NU m-am lovit de altceva (am fost si-am pus mana pe el acolo unde s-a dus dracu coaja).
E 1000000%. Acum e alegerea ta daca ma crezi sau nu.
Referitor la viteza - nu m-am uitat la vitezometru nici un moment de cand am plecat de la semafor ... chiar in seara cu pricina spuneam ca "cred ca 120 am avut" dar am reparcurs distanta si mi-a iesit mai mare.
Adica sunt iarasi 1000000% ca am fost blana de la 2 in sus, si prinzi lejer 140 pana in locul unde am pierdut-o eu.
Am estimat viteza impactului, avand in vedere si faptul ca am franat.
Iarasi - ca a durat extrem de putin de cand am franat si pana cand am lovit sunt din nou sigur. Aproximativ am lovit cu 100-140. Am scris 120 ca o medie si cred ca e viteza corecta.

3. "Pei si atunci de ce bagi viteza daca sti ca nu ai timp sa reactionezi?"
... ma abtin de la a-ti caracteriza ce-ai scris aici, pentru ca oricum as scrie tot te-as jigni.
Nu am spus nicaieri ca "STIAM" ca nu am timp sa reactionez. Am spus ca n-am avut timp sa reactionez ca sa scot in evidenta faptul ca s-a intamplat mai repede decat imi imaginam. De asemenea am spus ca in 12 ani de permis am avut multe evenimente provocate (si cateva neprovocate in care am reactionat ok si-am scapat). Concluzia pe care o trasesem dupa acesti 12 ani este ca mie nu avea cum sa mi se intample ceva ... eu am fost cu masina la limita de atatea ori. Nu sunt ca x sau ca y care au permis de 30 ani si cred ca stiu sa conduca, si la primul comportament anormal al masinii sunt depasiti de situatie.
Ti-am spus ca-mi placea sa ma dau de-a latul (pe ploaie mai putin, pentru ca-ti trebuie viteza mai mare, dar pe zapada poti s-o faci la viteza mai mica).
Aveam o supernova inainte, si in fiecare iarna (nu in ultima vreme) ne strangeam mai multi si defilam de-a latul cu ele la 80/h din volan si acceleratie.
Am scapat-o odata intr-un banc de zapada, dar n-a fost nimic care sa-mi infirme parerea excelenta despre calitatile mele de sofer (stii tu cum e ... fiecare barbat crede ca el e cel mai bun sofer si cel mai bun amant ; de soferie m-am lasat - ma concentrez mai tare dincolo).
Asa credeam. Si din cate vad aceeasi impresie o ai si tu despre tine.
Ceea ce am vrut sa spun cu postul asta este ca impresia ta e gresita, fie ca e vorba de mine, de tine, sau de oricine.
Dar pe tine nu te-am convins, tu o sa te urci maine in masina crezand in continuare ca esti suficient de pregatit pentru orice situatie, suficient de rapid si de experimentat pentru a-i face fata.

4. "Deaia s-a inventat abs-ul, sa poti sa ocolesti obstacolele si pericolele cu frana apasata DECI POTI!"
Ai scris in acelasi stil ca la punctul 3.
NU - NU POTI !
Asculta-ma ce-ti spun.
La masina asta m-a scos abs-ul dintr-o chestie ... urcam intr-o curba cu 120 si mi-a rasarit o basculanta oprita.
De asemenea am facut teste ( viewtopic.php?f=3&t=639&start=30 ), am dat in frane in curba la 120 s-o vad cum face (curba larga, aleasa special) am dat in frane de la 170.
Crede-ma ca imi stiam masina.
Urca-te tu la volan crezand ca daca ai abs DECI POTI linistit sa ocolecti obstacole !
Si eu tot asa credeam si-am ramas socat.
Treaba ta.

6. "Ori cat de mult imi iubesc masina, la impcat lateral la 120km/h cu un pom, nu numai ca zbura spatele masinii la propriu dar tu sigur zburai prin air-bag."
Tu probabil ai fost foarte obosit cand ai citit, pentru ca nu numai ca n-ai inteles de ce-am postat, dar n-ai citit bine nici ce-am postat.
La un moment dat prin liceu am facut noi la fizica ceva cu niste forte, cu niste vectori, cu niste rezultante.
Chiar daca ai udat buretele, chiar daca n-ai fost atent, LOGICA iti spune ca eu ma deplasam catre inainte si la stanga .
Eu nu am luat copacul intr-un unghi de 90 de grade asa cum vad ca intelegi tu.
L-am sters - am si spus ca masina s-a oprit 50m mai in fata.
N-a fost ca la testele NCAP, cand vin aia cu stalpul perpendicular pe masina, intelegi ?
Copacul meu din fericire a mai crescut si putin inclinat, cred ca roata s-a rupt de la bordura si mi-a ridicat masina in aer de partea stanga - pentru ca acoperisul nu e deformat, deci am lovit cumva sub un unghi (masina inclinata catre dreapta), urmele pe copac incepeau cam de la inaltimea de jumate de m si aveau cam 1m.
Aici se vede si copacul meu : http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... de-om.html
La secunda 40.
Din fericire pentru mine (iarasi din fericire pentru mine) ... dupa accidentul ala au luat panoul publicitar (care mai era si la hypermarketul la care lucrez eu).
Acolo au mai murit doi oameni (pasagerul a murit in spital) si tu vii si-mi spui "invata sa conduci".
De ce ?
a. Imi vrei binele si vrei sa ma faci sa constientizez? Crezi ca daca n-as fi inteles nimic din patania mea si din faptul ca mai ardea si troita aia acolo as intelege din acest "invata sa conduci" al tau ? Crezi ca pentru ca n-am stiut sa conduc s-a intamplat ce s-a intamplat ? Te inseli.
Si repet ce-am zis la inceput - n-ai inteles nimic din postul meu.
Nu nepriceperea la volan ucide, ci mentalitatea de "eu sunt un as al volanului". Mentalitate pe care am senzatia ca o ai si tu.
b. Vrei sa scoti in evidenta cumva ca "nu le-am avut" si de-aia am dat in copac.
Eu nu le-am avut IN PRIMUL RAND CU CAPUL, nu cu volanul. Si exact in spiritul asta am postat, n-am afirmat nicaieri contrariul.
Altceva ... cand ii spui unuia "invata sa conduci" te situezi cumva pe o treapta superioara, in nici un caz nu te bagi in aceeasi oala cu el - in multimea celor ce nu stiu sa conduca. Tu, cu siguranta stii sa conduci.
Dar nu te culca pe urechea asta !
Acum cativa ani, Mihai Leu a iesit campion in Campionatul National de Raliuri.
Tot atunci si-a luat si-un Mercedes, si si-a scos familia la plimbare. A pierdut controlul si (parca) s-a rasturnat, a scris in presa la momentul ala. (nu mai retin daca s-a rasturnat dar sigur abia isi luase masina si-a dat cu ea).
Retine ca omul era cu familia in masina, nu iesise sa faca teribilisme pe strada.
Si i s-a intamplat.
Aceeasi chestie oricum, n-ai inteles nimic ... deci cu trimitere pe punctul a.


Mai departe fac un rezumat, caci sunt obosit si pe final dai dovada de foarta multa incoerenta si lipsa a logicii.
"O cioara borata cu un golf 5 alb care nici nu visa de prioritate de dreapta si alte cele. Am dat-o in frane de la cel putin 100m concomitent cu claxoane si flashuri. S-a bagat linistit fara sa-i pese. L-am ocolit sa nu il scot din masina cu masina mea, dar ce sa te faci ca in fata stalpul. Boul cand a vazut ca urmeaza sa mor s-a grabit sa isi tureze BOLIDUL gti cu 15 tevi ca sa fuga de la locul faptei. In momentul urmator mi-a creat un spatiu suficient prin care sa revin pe banda si sa ma i-au dupa el."

Auzi ... daca ai avut la dispozitie 100m de spatiu de franare ... tu cam ce viteza aveai de estimezi ca daca-l loveai il scoteai din masina ?
Apoi ... "Boul cand a vazut ca urmeaza sa mor s-a grabit sa isi tureze BOLIDUL gti cu 15 tevi ca sa fuga de la locul faptei. In momentul urmator mi-a creat un spatiu suficient..."
Poate ca boul ti-a facut loc, poate ca boul ti-a salvat viata, pentru ca si tu esti la fel de teribilist cum eram eu, posibil cu diferenta ca tu nu prea pari sa fi invatat ceva din "patanii".
Apropos - daca tot zici ca pe cei ca mine si pe altii ii vezi zilnic pe strazi si te minunezi cum de "ne da" astia carnete, sau ca tie ti se intampla de nu stiu cate ori pe zi ... de ce nu actionezi ca un om responsabil ce esti si MERGI MAI INCET ?
De ce alegi sa vii si sa-mi spui mie sa invat sa conduc, dupa care povestesti cum adormi tu la volan ?
"Pentru cei care zic ca viteza de 30-40km/h este ideala:
Mergeam si eu intr-o zi cu viteza asta. M-am pus in fundul unuia si dai. La cateva minute mai tarziu m-a luat somnu (la propriu) am trecut pe rosu era sa intru intr-unul. Dar mergeam cu 40km/h. Toate accidentele pe acre le-am avut au fost cu viteze cuprinse intre 20-40km/h. Daca aveam mai mult le evitam cu siguranta"

... n-am inteles nimic ... la fel cum n-ai inteles nici tu din postul meu.
Auzi ... da daca-ti era somn nu stateai tu mai bine acasa si dormeai ?
Sau mai bine imi spui mie ca de ce mergeam cu cauciucuri de vara la 3-5 grade cu 140 ?
Care-i diferenta intre noi ?

In loc de incheiere si eu :
- "motorul de 1.4 benzina are 160km cel putin in blana in treapta 4" - da stiu ... i-am dat si eu la masina tot asa cum spui ca i-ai dat si tu (apropos eu n-am postat sa ma laud)
- "ametelile pe care le-ai avut au fost din cauza ca nu ai purtat centura, valabil si pentru arsura de pe frunte" - ametelile le-am avut de la faptul ca am fost idiot nu ca n-am purtat centura. Pe acest caz particular le-am avut de la faptul ca am dat cu capul in geam. Deja ma complic inutil ... pentru un om inteligent e clar ca as fi dat cu capul in geam oricum ... chiar si daca mi-as fi luat centura aia si mi-as fi infasurat-o pe cap ca pe turban, dar tie inca nu ti-e clar lucrul asta.
Auzi ... din cauza ca n-am purtat centura !
- "faci depasiri pe prima banda ....."
Nu, nu faceam depasiri, chiar imi facusem damblaua si urma s-o las pentru ca deja drumul nu mai era liber, adica nu mai erau conditii propice sa-mi fac damblaua cu viteza si nu-mi propusesem sa ating o viteza anume sau sa-l intrec pe ala cu solenta.
- "la 3-5 grade afara tu te apuci sa mergi cu 140+km/h si cu cauciucuri de vara...."
Dar daca ar fi fost vara sau as fi avut cauciucuri adecvate ar fi fost ok nu ?
... ok ... ce sa mai zic ...

- "Ce pot sa-ti zic lucruri deastea se mai intampla, totul este sa sti, ce sa faci cand se intampla si mai ales, sa gandesti in acea secunda. Adica daca nu te pricepi nu te bagi!"
Aici ai fost ... aceste doua randuri te descriu complet.
Esti un habarnist. Ba nu - mai rau : esti un habarnist care se crede as.
Daca tu ai avut timp sa gandesti la accidentele alea pe care le-ai facut la 20-40/h asta nu inseamna ca "sti" mai maestre !
Asa am sa fac - recunosc ca nu ma pricep, si n-am sa ma bag.
Te las pe tine care "sti" sa te bagi, caci esti prea convins ca te si pricepi.
Esenta postarii mele anterioare
"Poate nu orice om are inca o sansa.
Poate singura ta sansa este acum."
clar de tot nu e pentru tine !

Tie n-o sa-ti vina mintea la cap decat daca dai cu el de geam ... cu centura !
Pai ce sa zic ... iti doresc cel putin tot atat de multa bafta cata am avut si eu ... chiar ai nevoie.
Iar mie imi doresc ca atunci cand o sa merg linistit si la o viteza mai sigura cu sotia in masina (eventual si-un viitor copil) sa nu dau de tine sau de alti "priceputi" ca tine.
“What you are, you are by accident of birth; what I am, I am by myself. There are and will be a thousand princes; there is only one Beethoven.”

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by Ogy »

Eu am vrut sa-ti spun pe ocolite ca ai scris DEGEABA!!!
Teribilistii adevarati nu i-au in seama astfel de avertismente!
Uite ce s-a intamplat azi noapte pe la noi (ceva asemanator cu ce ai patit tu doar ca era trecut de 100km/h ...cu mult as putea spune eu).
Las pozele sa vorbeasca (un bmw 530, model 2000-2005, 2 fete in masina + un baiat la volan, masina rupta la propriu in 3 bucati si nici macar loc unde sa pui palma si sa afirmi ca acel loc a scapat neafectat) din cate am inteles a fost dat cazul si la stiri:
ImageImage
Iar mie imi doresc ca atunci cand o sa merg linistit si la o viteza mai sigura cu sotia in masina (eventual si-un viitor copil) sa nu dau de tine sau de alti "priceputi" ca tine.
Dai, doar daca sunt eu pe prioritate (asa am eu bafta mereu cu masinuta asta sa-i prind pe toti cand nu cedeaza prioritatea). Daca tu ai prioritate o sa ne salutam din mers. :)
Nu am zis niciodata ca sunt cel mai cel, dar prea multi imi gresesc mie (statistica e de 99% pentru ei, pe bune). Azi doar pentru ca am stat in spatele unuia care mergea si el la randul lui regulamentar pentru acea portiune de drum (si eu mentineam distanta ideala pentreu evitarea oricarui pericol bla bla bla) si ala din spate ma tine in flashuri. M-am bagat mai mult fortat pe prima banda (ca si pe acolo circula masini la noi :) ) ca am zis ca omu se grabeste si poate il lasa si cel din fata. Cert este ca m-am intalnit cu el in cartier (el a intrat pe o parte eu pe alta) el in fata mea si s-a gandit omu sa ma tina in 20km/h pe o portiune de drum. Eu l-am lasat sa faca ce vrea stiind ca la 200m faceam stanga si scapam de nebun.
Asta s-a intamplat acum de dimineata. eu considerand ca nu am gresit cu nimic fata de acel sofer (dar din vina lui am incalcat marcajul continu si am apelat la mila altui conducator pentru a-i face loc omului, ca poate arde).
Si eu le cam pisc, este in sange si cand zic in sange orice as incerca tot acolo ajung (doar daca ajungi acolo intelegi...si tu intelegi foarte bine :) ). Ce pot sa-ti zic, ma bucur ca macar 1 din 2 a inteles pericolul si ma bucur ca acela nu sunt eu ...glumeam.:)
Chiar merg civilizat de la o vreme (imi pastrez banda, nu fac jaloane-nu ametesti uitandu-te dupa mine). Este drept ca nici traficul nu ma mai lasa chiar asa de slobod. :)
Multa sanatate tie si familiei tale si masini si drumuri cat mai sigure pentru viitor. :)

mvp
Posts: 26
Joined: 10 Dec 2007, 22:48
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by mvp »

Multa sanatate noua si familiilor noastre !

Referitor la partea cealalta, cea cu casco, postez pentru cei interesati - ca si informatie utila.

Eu am casco la Generali.
In acest al doilea an de casco, masina a fost evaluata la 405 mil.
Din acesti bani se scade francsiza (sau cum dracu se scrie) - 4 mil si se scad ratele neplatite pana la sfarsitul anului.
In cazul meu mai era una singura - adica vreo 3,7 mil.

Mai raman 397 mil.

Am facut devizul estimativ in service, costurile reparatiei s-ar ridica la 699 mil - adica sensibil mai mult decat valoarea estimata a masinii.
Asadar - dauna totala.

Acum, cum procedeaza Generali.
Imi scoate epava la licitatie. Vine x si ofera 800 e. Vine y si ofera 1000 e.
Generali ia cea mai buna oferta si ma suna pe mine, proprietar, si-mi da drept de prima alegere ... ca sa zic asa.
Adica ei imi zic - domne am primit oferta de 1000 e, te intereseaza s-o cumperi tu la banii astia ?
Eu pot zice da sau nu.
1. NU. Generali imi da diferenta 397 mil - 1000 e . Restul de 1000 e ii iau de la cumparator, deci banii se primesc din doua parti. Deci nu e cu 80% din valoarea asigurata (cum auzisem si eu). Ei au interesul sa vanda epava cat mai scump, pentru ca ei imi platesc diferenta pana la suma asigurata si-si doresc (logic) sa fie cat mai mica. Daca cea mai buna oferta pentru masina e de 1 mil, ei imi platesc 396 mi. Observati ca pe cazul "NU" nu am cum sa iau mai multi bani decat valoarea asigurata a masinii - deci maxim 397 mil.
2. DA. Ei ma intreaba daca vreau sa iau epava cu 1000e (cea mai buna oferta pe care au primit-o ei). Eu gasesc client care sa-mi dea 2000e, sau pur si simplu estimez ca daca stau de ea s-o vand pe bucati scot mai mult.
O cumpar cu 1000e si-o dau cu 2000e. Generali imi achita 397 mil - 1000 , eu vand epava cu 2000 si depasesc cu 1000e suma de 397 mil.

Cam asta e treaba, acum stau si astept .
Si-mi caut masina ... tot ceed.
“What you are, you are by accident of birth; what I am, I am by myself. There are and will be a thousand princes; there is only one Beethoven.”

Kiko
Posts: 33
Joined: 16 Jun 2009, 16:31
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by Kiko »

Salut,
@mvp, multumim de post-ul legat de casco si bafta la o masina (un ceed, fiindca asa am vazut ca ai zis) cat mai buna.

Sa ai parte numai de bine tu si familia ta si sa fim toti ocoliti de asemenea necazuri.

Bafta!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by Nesta3 »

nich nu speram la alta poveste..tipic carpato-danubiano-pontic :?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by scdvv »

@mvp: cred ca tu ai cel mai lung post de pe forum...
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by Nesta3 »

mda...pacat de circumstante :(
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

mvp
Posts: 26
Joined: 10 Dec 2007, 22:48
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by mvp »

Ramasesem dator cu continuarea ... partea cu Casco.
Ce e azi ... sambata.
Vineri acum doua saptamani m-am dus cu devizul estimativ din service (suma necesara pentru reparatie = 699 mil).
Mi-au spus ca licitatia dureaza 7-10 zile.
Deci vineri aveau tot ce era necesar ca s-o bage in licitatie.
N-au bagat-o vineri, au bagat-o miercuri (miercuri asta se fac doua saptamani).
De fapt nu stiu daca e vina celor de la Generali ... pur si simplu miercuri au primit mesaj ca masina a fost introdusa in licitatie.
Eu am sunat vinerea trecuta si mi-au spus asta.
Vinerea asta (ieri) m-au sunat ca s-a incheiat licitatia (deci inspectorul de daune a avut dreptate - a durat 9 zile).
Masina a fost castigata de o firma din Bucuresti, care a oferit pe ea 2626 E.
Intre timp m-a mai sunat cineva care mi-a oferit 2700 E.
Am vorbit cu Generali, am programat pentru luni sa ma duc sa inchid dosarul (puteam si vineri atunci cand m-au sunat, dar eram la serviciu).
Mi-au spus ca imi trebuie un cont bancar, si ca "teoretic" in cursul saptamanii viitoare imi vor intra banii.
Pana acum n-am motive sa ma indoiesc de spusele lor, am o parere impecabila despre Generali.
Asadar sunt aproape de finalizare.
Repet - accidentul l-am avut pe 4 noiembrie seara , pe 5 m-am prezentat la ei.
Eu cred ca s-au miscat bine, o mare parte din timpul care a trecut mi-l pot imputa mie nu lor.
Dar inca nu m-am vazut cu banii in cont, desi sunt 90% convins ca pana la sfarsitul saptamanii viitoare se va fi terminat cu toata tevatura.
Oricum, tot la Generali imi voi face casco.
Precizez ca nu am dat vreo "atentie".
“What you are, you are by accident of birth; what I am, I am by myself. There are and will be a thousand princes; there is only one Beethoven.”

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by bondalicir »

ce pot sa zic. esti un norocos. ai scapat cu bine din acel accident destul de nasol zic eu si ai rezolvat-o si super repede cu asigurarea. am avut si eu dauna totala pe 9iulie cu masina si am recuperat banii de abia prin octombrie "multumita" Asibanului. a fost tiganeala pe fata dupa ce m-au fortat sa iau eu epava cu 2700 euro ca daca nu dureaza foarte mult pana se cumpara, au mai tras si de timp cat de mult s-a putut legal pana mi-au dat restul de bani. eu facusem deja comanda de masina, masina venise si eu nu aveam banii inca de la asigurare. Concluzia NU ASIBAN!!!!!! nu mai spun ca il mai si cunosteam pe agentul constatator. in fine. ma bucur ca ai scapat cu bine... si sper sa revii cu o kia face lift pe forum. eu tot kia am ales. de data asta diesel.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

mvp
Posts: 26
Joined: 10 Dec 2007, 22:48
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by mvp »

Inchei azi odiseea ... ce naiba de odisee a fost asta.
Luni n-am mai postat (dupa ce m-am dus sa semnez ca sa inchida dosarul), ca si idee a fost o mica "corectie" pe care mi-au aplicat-o (si mai exact calculelor mele), dar as fi absurd daca le-as imputa-o lor ... adica n-aveau de unde sa stie atunci cand mi-au facut cu calculatorul cati bani o sa primesc. Intre timp au cautat eventuale "evenimente".

La dosar scria cu 18 milioane mai putin decat calculasem ... asta pentru ca in vara schimbasem parbrizul pe casco si nu facusem reintregire (atunci am auzit de reintregire).

Luni am vandut epava cu 2700 E, apoi am mers la Generali sa inchid dosarul.
Am semnat ca nu doresc s-o dau firmei care castigase licitatia (nici nu mai aveam ce - deja facusem actele si-mi luasem banii), le-am dat iban-ul si-am mai intrebat odata cam cand sa ma astept sa-mi intre banii.
Am primit acelasi raspuns "daca azi e luni, de obicei in cursul saptamanii asteia", ok multumesc de seriozitate si promptitudine, buna ziua buna ziua.
Ieri, joi, am trecut pe langa un bancomat si-am zis sa verific.
Spre marea si foarte placuta mea surpriza ... intrasera banii (dracu stie de cand).

Am facut un calcul ... tinand cont ca banii mi i-au dat in lei (ceea ce-mi convine teribil la cum scade euro),
2700 E
+
26749,90 RON
=
9042,98 E

Concluziile despre Generali le trageti singuri.
Azi se face o luna de la accident si cam o saptamana de intarzieri e din vina mea.

Mai departe ... luni - marti cred ca o sa am masina, dar asta e o alta poveste, care nu mai intra la capitolul "informatie utila".
Multumesc celor care-au gasit un pic de timp si-au aruncat un ochi si pe aici.
Inchei urandu-va sa n-aveti parte de evenimente, iar daca aveti - sa aveti macar bafta mea .
La multi ani, alea alea !
“What you are, you are by accident of birth; what I am, I am by myself. There are and will be a thousand princes; there is only one Beethoven.”

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by cmihai »

asteptam sa ne prezinti noua masina acum....daca totul s-a incheiat cu bine acum.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

mvp
Posts: 26
Joined: 10 Dec 2007, 22:48
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by mvp »

Ma poate ajuta si pe mine un forumist din Brasov cu masina din link :
http://www.anunturi-auto.ro/vand/vand_k ... 90325.html
?

Ieri am venit de la Constanta, plecand sa cumpar o masina "tinuta in garaj" ... dar era samsar.
Am zis ca nu mai fac excursii din astea.
Daca exista un binevoitor luam legatura si-i ofer 100 RON compensatie pentru benzina si deranj.
Multumiri anticipate.
“What you are, you are by accident of birth; what I am, I am by myself. There are and will be a thousand princes; there is only one Beethoven.”

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Accident - o sansa la un milion !

Post by spdblue »

@mvp am citit acest topic si ma bucur ca esti sanatos. Ti-am dat PM. Nu am nevoie de bani pentru deranj etc. Daca iti rezolvi problema si vei fi fericit cu ceea ce doresti atunci voi fi si eu. Un gand bun tuturor.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Accidente”