[Accident] Ranita dar inca vie...

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by shpid3r »

o sa torn benzina pe foc, insa nu sunt de acord sa incluzi pe unul care merge repede inter-urban cu cei care trec pe rosu. E drept ca poate intra peste unul si eventual il face terci pe acela, insa 150 km/h nu este 240, conditiile meteorologice nu au facut acest act o inconstienta (a fost uscat) iar masina este stabila la acea viteza. Nu spun ca acum toti ar trebui sa mergem asa, insa sa spui ca se inscrie in lista celor care incalca flagrant regulile de circulatie nu este just.

Sarbatori fericite!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

rebeu
Posts: 187
Joined: 18 May 2008, 15:24
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by rebeu »

Poate unii shtiu de linku' asta... cred ca-i bine ca totzi sa citesca ce scrie aici

Nu fac reclama ci doar dau o sursa de informatzii necesara tuturor celor de pe acest forum.
Radu B | Kia Cee'd SW Base, 1.6 DSL HP, Machine Silver, B-02-AMH
Poze

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ranita dar inca vie...

Post by SeKAh »

shpid3r wrote:...o sa torn benzina pe foc, insa nu sunt de acord sa incluzi pe unul care merge repede inter-urban cu cei care trec pe rosu...
N-ai inteles ce-am vrut sa zic.

Am spus ca sunt foarte multi golani care fac fapte mult mai grave in plin trafic in oras sub vazul politistilor din intersectii iar maimutele continua sa stea pitite in santuri, cu radarul in brate prin boschetii patriei dand amenzi de viteza, in loc sa stopeze mascaricii din traficul din bucuresti. Penibil!

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by patton »

100 % e corect ce spun rebeu, ida01ro si SeKAh. Contesti procesul verbal si iti recapeti carnetul si scapi si de amenda. Daca cel care a completat pv nu e acelasi care a constatat ca ai avut 150 km la ora nu castiga procesul nici daca e masa judecator.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by ady85btz »

Nasoala patania.Sper sa iasa ca noua dupa ce te duci cu ea in service si vezi ca daca o faci pe casco nu platesti fransiza de 100 euro pentru ca accidentul nu s-a intamplat din vina ta .Bafta


off: aimar e un mare magar :lol: ...se da mare ca are audi cee'd [-X
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ranita dar inca vie...

Post by abulurd »

Cat ghinion ai putut sa ai ... macar esti sanatos si asta este cel mai important.
Sarbatori fericite!
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by LeCCa »

ms baieti pt sfaturi, la asta ma gandeam si eu, dar ma aburise nenea politist, caruia am incercat sa-i dau alaltaieri un cadou asa ,de craciun, sa mearga treaba bine, dar n-a primit :P insa ieri m-a intrebat daca am pile ceva daca e sa fac contestatie sa imi reduca la 30 de zile,si a zis sa vin la el, ca vedem cum facem.
sa va mai pov ca sa stiti tot, si sa imi spuneti cum e. in spatele meu mai era unul cu un bmwx6, tot asa tare, gaborul meu a incercat sa vada daca nu cumva pe aparat venea asta mai tare, dar nu... :lol: s-a dus si s-a sfatuit cu colegul care ma luase, s-a intors si mi-a azis , frate, n-am ce sa-ti fac ,macar 150 de aveai... pt ala cu bmw nu e scapare, ca nah agentul constatator e tot cel care l-a prins, dar la mine ar fii o portita... incerc anyway, dar dupa ce imi da anexa 2 pt accidentul de ieri si termin treaba :lol: nu mi-a dat-o inca pt ca il asteapta pe cel cu fiatul sa ii aduca rca-ul... sunt convins ca ala a dat spaga ca sa nu primeasca dosar penal din prima... sigur n-are rca, dar a zis ca i l-au furat vezi doamne acum 3 zile in ungaria.... fata soferita a primit sin schimb dosar penal, ramane de vazut cate zile de spitalizare are "suferinda" din fiesta... cam cate zile trebuie sa aibe ca sa fie grav?
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by patton »

- "vătămarea corporală din culpă – fapta prin care s-a pricinuit, lovirea sau actele de violenţă care au cauzat o vătămare corporală sau a sănătăţii ce necesită îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, se pedepseşte cu închisoare de la 1 lună la 3 luni. Dacă este necesară o îngrijire medicală mai mare de 60 de zile pedeapsa este închisoare de la 3 luni la 2 ani sau amenda. Cînd fapta este săvîrşită datorită nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, pedeapsa este închisoare de la 3 luni la 2 ani sau amenda. Dacă îngrijirile medicale necesită o perioadă de mai mult de 60 de zile, sau s-a produs pierderea unui organ sau a unui simţ, ori o infirmitate fizică permanentă datorită nerespectării dispoziţiilor legale sau a amăsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru îndeplinirea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoare de la 6 luni la 3 ani."

Sub 10 zile de ingrijiri medicale nu se pedepseste vatamarea corporala din culpa. Daca numarul de zile de ingrijiri medicale este intre 10 si 60 de zile dosarul de vatamare se deschide doar daca victima reclama. Pana la 60 zile impacarea partilor inlatura raspunderea penala pentru fapta respectiva, insa nu si pentru conducerea in stare de ebrietate (daca e cazul). Doar la peste 60 de zile dosarul se deschide din oficiu. Oricum se va intocmi dosar penal - cazier.
Important: Conteaza numarul de zile de ingrijiri medicale acordate de catre medicul legist, nu numarul zilelor de spitalizare sau de concediu medical.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Ranita dar inca vie...

Post by Razvan_G »

LeCca - imi pare rau, ce calvar... :( , daca era macar radar fix, sa nu te fi oprit si sa-ti vina amenda acasa, poate aveai vreun unchi/matusa/var/bunic etc. care sa-ti dea permisul (nefolosit)...

Corecteaza-ma daca ma insel, trebuie sa dai un nou chestionar ca sa reintri in posesia permisului? Nu este nicio alta portita sa astepti sub 30 de zile?
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by shpid3r »

eu stiu asa:
- legal, daca se da un test (chestionar), pedeapsa se micsoreaza cu 30 de zile in cazul in care testul e luat sau se mareste cu 30 de zile daca e picat. (nu stiu ce se intampla daca ai 90 de zile si-l pici)
- tot legal, se poate ca politistul sa-ti dea avertisment in cazul oricarei contraventii, daca fapta savarsita n-a avut repercursiuni asupra sigurantei altor participanti la trafic (daca mergeai tu de nebun cu 150, si era baiat fin cum voia sa se dea, putea sa-ti dea avertisment). Legal nu exista o "plafonare" a gravitatii faptelor pana unde-ti poate da avertisment, ci e lasat la latitudinea politistului
- tot legal (interesant,nu?) poti cere in instanta (la contestatie) micsorarea pedepsei (probabil asa sa obtii cele 30 de zile de care spunea politistul) sau chiar trecerea in avertisment (daca ai o scuza foarte buna): gravitatea faptei nu justifica maximul pedepsei, aveai o justificare (detaliezi motivul pentru care te grabeai, si probabil ca era ceva important ce-ti ameninta siguranta serviciului) - vezi ca daca aduci in discutie un caz medical al unei rude trebuie sa sustii cu xerox-uri dupa diagnostic.

Sau, dupa cum spun cei de mai sus: nu ti-a dat PV cine trebuia. (la contestatie trebuie sa cunosti articolul respectiv) si sa ceri explicit anularea procesului verbal si restituirea amenzii (daca nu ceri toate acestea, "din oficiu" se considera doar nulitatea PV).
Iar la Casco, faptul ca nu e din vina ta te scuteste de cei 100 euro. Nu stiu insa daca la anul, cand o sa prelungesti polita, n-o sa primesti un malus (in cazul in care nu-si recupereaza banii)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by ida01ro »

LeCCa wrote:...insa ieri m-a intrebat daca am pile ceva daca e sa fac contestatie sa imi reduca la 30 de zile,si a zis sa vin la el, ca vedem cum facem. ..
:twisted: mor cand aud de pile pt xce rahat...o sa ajungem sa apelam la ele si cand o sa vrem sa mergem la wc!!!

e mai simplu decat crezi: pui contestatia in plic ( 2 exemplare, unul pt politie celalalt ramane la judecatorie, + copie PV + copie CI/BI) , o trimiti recomandata la judecatoria de pe raza careia s-a intamplat patania, cu confirmare de primire ca sa fii linistit ! (mentionezi ca "Solicit judecata in lipsa, in temeiul art.242 alin.2 c. pr. Civ" ) si GATA!!..nu uita ca ai disponibile 15 zile de la data respectiva...only !

daca doresti iti pot trimite niste modele de plagere ...vorbim pe PM sau YM, eventual

Sarbatori Fericite !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by LeCCa »

ca sa fie totul perfect, ieri dimineatza ma duc sa imi pun gume iarna, vb la un depozit in campina, dar a rezultat ca nu aveau ce vroiam eu (aveau master steel, cam kaka maka dupa parerea mea)
dau frumusel sa ies cu spatele, dar fiind gheata pe jos si ninsoare, am calcat umpiiiic cam tare acceleratie si mi-am proptit-o intr-un gard.... tot pe partea dreapta, tot pe spate.... rezultat aripa dreapta spate zgariata si infundata (ca tot scapase din accident) si stop spart... chiar mi-ar prinde bine 3 luni pe bara, nu? :( iar in astea 3 luni ceva manastiri si rugaciuni....

Image
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by Teddy »

Cred ca intradevar ceea ce anticipai tu ..."UN GHINION NU VINE NICIODATA SINGUR!!!" se cam adevereste...pe viitor gandeste/fi mai optimist.
Regret incidentul :(
Drum bun si An Nou fericit !!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by shpid3r »

bai omule cat ghinion :)
iti ajunge si o luna, dupa 20 de zile ti se pare c-a trecut o veshnicie...
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by patton »

Am un prieten care acum trei ani si-a schimbat masina. Avea 12 ani de condus fara incidente. In 6 luni cu masina "noua" (era sh), a luat un caine, un tir a dat cu spatele pe un pod (era zapada, se mergea cu treapta I-a) tamponandu-i pe toti cei din spate. Totul a culminat cu un accident cu victime. In localitate, la 40km/h (dupa masuratori), noaptea, doi betivani se bateau pe marginea drumului. Exact cand a trecut prin dreptul lor unul din ei l-a impins pe celalalt in fata masinii. A venit cu capul in stalp, a stat un timp in coma dar n-a rezistat. Ambii aveau concentratia de alcool in sange peste limita la care doctorii spun ca esti in coma alcoolica. Masina a avut parbrizul spart si stalpul strambat. A reparat-o, n-a mai condus-o nici macar un metru si a vandut-o. Si-a luat alta si de trei ani n-a mai avut evenimente.
Nu vreau sa-ti dau idei, dar ...
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Accidente”