[Accident] E musai sa fie Kia service?

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

[Accident] E musai sa fie Kia service?

Post by Memo »

Am si eu o intrebare de novice.
Subiectul in discutie este Kia Cee'd.

De cand cu ninsorile astea am patit-o. Am derapat urat si am distrus capota si bara.

Asiguratorul mi-a recomandat un service agreat de ei (un service mare si "de calitate" dupa spusele lui).
Eu m-am incapatanat si m-am dus la Mit Aviatorilor. Aici surpriza: ei nu se ocupa de tinichigerie.
M-au trimis la Baneasa dar au tinut sa mentioneze ca e full si nu mai preiau nici o comanda pana la anu'.

In situatia asta am apelat la service-ul reomandat de asigurator. Mi-au luat dosarul, au spus ca vor comanda piesele care vin cam in 2 saptamani (vom vedea) si se vor apuca de ea dupa revelion.

Si acum vine intrebarea: am voie sa o repar oriunde? Imi afecteaza asta cumva garantia?

PS - Daca veti fi curiosi cum s-a comportat capota la un impact cu 20 Km/h am sa va descriu. (Mie nu prea mi-a placut.)

PS2 - Pentru moderatori: Scuze. Trebuia sa postez la "Probleme" nu la "Generalitati". Il puteti muta?
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: In ce service am voie s-o repar? E musai sa fie Kia Serv

Post by Sfinxul »

Memo wrote: PS - Daca veti fi curiosi cum s-a comportat capota la un impact cu 20 Km/h am sa va descriu. (Mie nu prea mi-a placut.)
Probabil ca s-a deformat destul de mult dar cred ca e normal. Altfel nu ar mai fi luat 5 * la euroncap.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

micc2611
Posts: 15
Joined: 15 Oct 2007, 20:54
Auto:

Post by micc2611 »

Imi pare rau de ce-ai patit.Probabil garantia masinii este afectata in momentul repararii masinii in alt service.Orice problema ulterioara , chiar de ordin mecanic va fi pusa pe seama reparatiei de tinichigerie facuta in alta parte - deci parerea mea este sa faci reparatia la un service KIA.BTW airbag-urile s-au deschis sau impactul nu a fost foarte puternic?
Niste poze poate ar fi elocvente.Bafta cu reparatia

______________
Fost cumparator de ceed

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

ufff...rau imi pare de ce aud! revenind la intrebarea ta: se pare ca toate serviceurile sunt autorizate RAR (altfel nu ar avea voie sa se atinga de nici o masina) in carnetul de garantie scrie service autorizat ..kia! adica agreat de importator, cu scule, training, manuale, software specific, etc...

PS:adevarul constatat este ca cele de mai sus sunt ...relative! :(
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

Multumesc pentru suport. :(

Asiguratorul spunea ca ar fi un service autorizat. Dar eu nu am verificat si nici nu stiu cum as putea sa verific lucrul asta.

Nu, airbagurile nu s-au deschis pentru ca impactul a fost slab. (Dar capota s-a facut acordeon.)

Nu am poze pentru ca, dupa ce am facut constatarile, am indreptat capota pentru a o putea inchide. N-am avut prezenta de spirit sa fac niste poze inainte. Acum nu se mai vede mare lucru.
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

lista serviceurilor autorizate kia este pe site! apoi, poti sa intrebi direct la importator...

PS: am intrebat aici la un service daca is autorizati pt lucrari la kia...si mi-a spus ca da! am cerut sa vad documentul...si era autorizarea RAR pt diverse modele de masini...printre care si ceed! :shock: fii atent ca mint prin...omisiune! :roll:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Deci am putea rezolva micile probleme prin service-urile autorizate RAR?

Asta ar fi bine, chiar super.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

ida01ro wrote:apoi, poti sa intrebi direct la importator...
Am sa intreb maine si va tin la curent.
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

ida01ro wrote:lista serviceurilor autorizate kia este pe site!
Poate in alta tara. Aici la noi nu este afisata o astfel de lista.
Pe site este doar lista distribuitorilor.
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

psystem wrote:Deci am putea rezolva micile probleme prin service-urile autorizate RAR?

Asta ar fi bine, chiar super.

Bafta
eu chiar asta cautam, dar garantia se pastreaza numai pt service autorizate de importator kia! am scris mai sus... :roll:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

M-am interesat si lucrurile stau cam asa (sau asa am inteles eu):
Partea de tinichigerie o poti face in orice service dar daca iti schimba componente, garantia pentru acele componente va fi asigurata de cel care ti le-a montat nu de Kia.
Mai grav este cand trebuie sa umble si la partea electrica. (De exemplu mie trebuie sa-mi schimbe si farul.)
La capitolul asta toti au fost rezervati si mi-au dat raspunsuri numai bazate pe "pareri". (De genul: "Parerea mea este ca ...") Nimic oficial, dar au fost insinuari ca "e posibil sa pierdeti garantia".

Nu vreau sa am probleme asa ca ma voi duce la service Kia.
(As fi preferat din start un service Kia dar tot ei mi-au spus ca sunt aglomerati si nu mai au timp de mine.)
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Memo ai incercat si la serviceul IMG poate sint mai liberi.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

La IMG am incercat doar telefonic.
Tipul de acolo m-a cam repezit. Nu prea mi-a placut atitudinea.
(Poate am avut eu ghinion sa-l prind intr-un moment aiurea. Nu stiu.)
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Memo wrote:Nu, airbagurile nu s-au deschis pentru ca impactul a fost slab. (Dar capota s-a facut acordeon.) Acum nu se mai vede mare lucru.
Numai pt. ca ai cerut o parere:
Te duci la service Kia si comanzi piesele.
Din ce spui se pare ca se poate circula cu ea asa de vreme ce capota se inchide si farul poate fi cumva convins sa stea la locul lui, ba sa mai si dea ceva lumina.
Cand o sa vina piesele o lasi la facut.
Altfel poti avea surpriza ca nuanta de culoare sa fie diferita si sa mai si pierzi garantia ca ai facut interventii la masina in alt service decat Kia.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

Gerula wrote:Te duci la service Kia si comanzi piesele. [...] Cand o sa vina piesele o lasi la facut.
Asa am de gand sa fac.
Am contramandat comanda la service-ul recomandat de asigurator si ma voi duce in Baneasa.
M-am convins ca e mai sigur asa.

Masina merge, n-are probleme. Capota a putut fi indreptata cat de cat si acum se inchide bine.
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

Post Reply

Return to “Accidente”