[Accident] Avarie spate Cee'd :(

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

:(

pt anestezie...recomand o sticla de vin ! :) mai lasa-le, se intampla.......

apoi ai sa vezi ce iti va spune dealeru' de la kia + cel de la CASCO !

PS: imi pare rau pt cele intamplate si pt faptul ca nu pot sa iti spun mai multe despre cum trebuie sa actionezi in viitor...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Imi pare rau pentru ce-ai patit!
Sfatul meu ar fi sa folosesti RCA-ul lui; CASCO il poti folosi doar daca societatea de asigurari unde are el RCA nu are decontare directa cu service-ul.
Sa ai bafta maxima!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Din contra, eu iti recomand sa o rezolvi pe Casco, ei recuperand banii prin regresie de la RCA:
- esti sigur ca se schimba tot ce trebuie schimbat, nu se fac carpaceli ca sa iasa mai ieftin (asta doar daca compania la care ai tu Casco nu e tot una cu cea de la RCA-ul lui) - pe constatator nu il mai intereseaza costul, o sa accepte inlocuirea reperelor afectate mult mai usor.
- se misca mai repede - ca sa isi recupereze banii
- nu platesti reintregirea primei si poti primi bonificatia pentru an fara incident, deoarece se rezolva prin regresie.

Acum mai vine si intrebarea cheie? Care sunt cele doua companii asiguratoare implicate?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Imi pare rau cele intamplate si pentru ca Sidulica al tau are de suferit.
Subscriu si eu la cele spuse de Akbhar. Mergi la Omniasig (unde zici ca ai incheiat CASCO ) si discuta cu ei. ARDAF-ul ..... nu stiu cat de serios este si decat sa te certi tu cu ei si sa ajungi in situatia de a plati din buzunar reparatiile ca sa poti sa-ti iei masina din service, mai bine-i pui pe cei de la Omniasig sa faca lucrul asta. Asta daca, din discutia cu ei, rezulta ca nu o sa ai probleme la incheierea politei pentru anul urmator.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Din cite stiu ARDAF sunt mai seriosi ca Omniasig...cel putin pe plan local.Cel mai bine pina ajungi la soc. de asigurare la poze ,vorbeste cu dealer/service autorizat, arata-le masina, posibil ca ei sa mai faca unele ''retusuri'' din ciocan si ranga... :lol:
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Urata intamplare, imi pare rau.
Important este ca ai scapat tu fara nicio julitura.
Eu ti-as recomanda sa folosesti RCA-ul. Daca folosesti CASCO si suma e mare sunt multe sanse ca anul urmator cand faci CASCO-ul sa mai creasca putin rata din cauza asta. Cel putin parte din firmele de asigurari au metoda aceasta.

Numai bine si spor la reparatii.

cmg_george

Post by cmg_george »

Foarte urata intamplare... bine ca nu este nimic grav ... fiarele se rezolva... Este drept ca si eu as fi turbat intr-o situatie dasta... dar de unii soferi (si multi din aceasta categorie sunt si cei de bus+cei de tir) se cred smei, si cand o dau in bara... ups nu eu nu a tinut franele... sau alte aberatii :(

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Urata intamplare. Exact in situatia ta am fost si eu. In plus tipul care m-a lovit avea RCA ghici unde ? -->> la ARDAF !!!
Am facut masina pe RCA-ul lui si cand m-am dus cu devizul de plata la ARDAF mi l-a aprobat pe loc.

Daca poti fa-ti masina pe RCA pentru ca daca o faci pe CASCO al tau o sa platesti mai mult la reintregirea politei.
Bafta.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

aless
Posts: 61
Joined: 16 Oct 2007, 11:28
Auto:
Location: Ploiesti

Post by aless »

Ai grija mai ales la vopsit. Uita-te bine la masina inainte sa o ridici iar daca observi stropi, urme de scurgere pe vopsea, etc, pune-i sa-ti poliseze zonele respective.
KIA Cee'd 1,4 GSL LX BEST - PISTON GREY

alcatraz

Post by alcatraz »

nasol momentul. recomand rca-ul prostovanului care te-a lovit

Post Reply

Return to “Accidente”