Lista asteptare masina

ceedkia
Posts: 12
Joined: 04 Apr 2019, 15:59
Auto: ceed tgdi my19
Location: Popesti

Re: Lista asteptare masina

Post by ceedkia »

Salut, si eu am comandat un GT la sfarsitul lui Februarie. Estimarea de livrare a fost prin mai. Speram sa nu mai dureze 5 luni productia. Noroc la asteptat.

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by OmuNegru »

@iLLro: Ati comandat pe 27 feb si se va fabrica pe 16 aprilie? Cum ati reusit cand altii stau cu lunile si nu au vesti? Ati luat cumva o versiune pre-comandata (si configurata) de dealer de anul trecut?

@all: Inteleg ca vineri 15 apr se da drumul la rabla. Din lege (ORDIN Nr. 661/2017) pare ca noxele acceptate pt anul 2019 sunt de 120g/km (fata de 130g/km in 2018) deci motoarele 1.4 T-GDI nu mai sunt eligibile (au peste 125g/km NEDC mixt)! Voi ce stiti despre asta?

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by OmuNegru »

* Vineri 12 Aprilie, scuze!

mbunea
Posts: 26
Joined: 17 Mar 2019, 15:09
Auto: KIA CEED 1.4 T-GDI
Location: Buzau

Re: Lista asteptare masina

Post by mbunea »

Am pus aceasta intrebare la 2 dealeri (unul din Bucuresti si unul din provincie),care mi-au raspuns identic ,ca se incadreaza ,sa nu-mi fac griji.De altfel faceau si comenzi pentru 1,4 T-GDI cu promisiunea ca se incadreaza.Sincer ,nu stiu clar pe ce se bazeaza.

Zetu03
Posts: 7
Joined: 26 Jan 2019, 07:27
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Zetu03 »

Se face o confuzie intre diversele standarde WLTP si NEDC, 140 CO2 trebuie sa aiba maxim in ciclu WLTP.

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by OmuNegru »

Nu stiu ce sa zic, ghidul pt rabla a fost modificat de mai multe ori, o modificare propusa in 16 Aug 2018 aduce lamuriri: e vorba de 120g NEDC. De altfel si ultima propunere de modficare din 28 martie 2019 (cea care elimina necesitatea valabilitatii ITP pt rabla) adauga NEDC in capitolele referitoare la "vehiculul uzat".

mbunea
Posts: 26
Joined: 17 Mar 2019, 15:09
Auto: KIA CEED 1.4 T-GDI
Location: Buzau

Re: Lista asteptare masina

Post by mbunea »

Eu am incheiat deja si contractul ,in care nu se specifica absolut nimic de programul Rabla.Acum ,daca masina nu se incadreaza, nu stiu cum se poate proceda pentru o eventuala reziliere.Numai garantia verbala a dealerului nu cred ca valoreaza ceva!

Lotta77
Posts: 57
Joined: 17 Mar 2019, 11:04
Auto: Opel Insignia
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Lotta77 »

@OmulNegru Daca nu crezi ce spun colegii ca stiu, de ce mai intrebi aici si nu adresezi un email catre institutia care ar putea sa iti spuna exact??
Nu cred ca atatia dealeri au innebunit, dau ca sigura incadrarea motorului 1.4 Tgdi si prostesc oamenii sa semneze contracte.
Sunt destui care au spus clar ca se incadreaza, indiferent ca a fost vorba despre Hyundai sau Kia.

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by OmuNegru »

Nu este vorba ca nu-i cred, pt ca si mie mi-au spus dealerii (si de la alte marci) acelasi lucru despre motoare cu noxe asemanatoare. De aceea am si cautat pe siteul institutiei care se ocupa cu asa ceva (ministerul mediului) informatii. De acolo sunt si linkurile date de mine ce contrazic ceea ce spun dealerii. Asa ca am intrebat si pe forum sperand ca vreun coleg are informatii exacte gen: "stim ca scrie 120g/km pe 2019 in ordin dar sigur va fi modificat la 130g/km si ne incadram". Email nu mai are sens sa dau acum cand mai avem de asteptat pana vineri sa ne lamurim.

Lotta77
Posts: 57
Joined: 17 Mar 2019, 11:04
Auto: Opel Insignia
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Lotta77 »

Cum spunea un coleg mai devreme, se face o confuzie intre diversele standarde WLTP si NEDC.
Acum stau si ma intreb, daca nu ai incredere in ce spune dealer-ul, de ce ai mai semnat contractul?

Dinca Marian
Posts: 32
Joined: 17 Aug 2010, 21:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by Dinca Marian »

Sautare. Asteptarea a luat sfarsit. Astazi m a sunat dealer sa mi emita factura proforma. Deci probabil vineri sau luni ridic masina 1.4 T star gdi 7 Dct comandata in 05.11.2018
Voi cand ati ridicat masina ati facut asigurare la dealer sau printr un broker? Eu as vrea sa optez prr un broker unde voi face si casco.
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab175699.gif[/img][/url]
[url=http://soft-reals.info]блог[/url] [url=http://nina-orf.info]сайт[/url]

Lotta77
Posts: 57
Joined: 17 Mar 2019, 11:04
Auto: Opel Insignia
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Lotta77 »

Nu am ridicat inca masina, dar am studiat problema asigurarilor, am primit ofertele, castigator a iesit broker-ul.

User avatar
iLLro
Posts: 23
Joined: 15 Oct 2018, 13:04
Auto: Ceed 1.4tGDi Best
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by iLLro »

@OmuNegru - este o configuratie precomandata dar nu stiu cand a fost comanda initiala. S-a nimerit pe ce am vrut eu cu optiunile (aveam 2 pe care le doream neaparat)... Nu cred ca daca o comandam pe 27 februarie aveam masina pana la sfarsitul lunii. Dealerul mi-a spus ca 3 luni minim pentru comanda noua. In 5 zile cica intra pe banda de asamblare... 1.4TGDI asta cred ca e ca nokia 3310, toata lumea l-a comandat, cred ca asta e cauza, nu au capacitate sa livreze motoare atat de repede cat semneaza...
Ceed SW 1.6 2007
Ceed 1.4tGDI Best 2019

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by OmuNegru »

Ca sa incheiem povestea cu RABLA, azi au postat o versiune revizuita a comunicatului de presa referitor la program. Aici spun clar: "În cadrul programului Rabla Clasic, pot fi achiziționate autovehicule noi care emit maximum 120 g CO2/km în sistem de măsurare WLTP, respectiv 140 g CO2/km în sistem de măsurare NEDC."

Deci suntem bine, inca putin si se putea lua versiunea GT (cu DCT) prin rabla. :D

Andceed
Posts: 11
Joined: 03 Apr 2019, 13:35
Auto: B185CNC
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Andceed »

[-o< Multumim pt info. Sa ne vedem cu bine la intalniri !

Post Reply

Return to “Generalităţi”