Lista asteptare masina

bluemrr
Posts: 12
Joined: 28 May 2019, 11:13
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by bluemrr »

crististn wrote:Foarte frumoasa masina, sa o stapenesti sanatos si fara incidente! Cat timp a durat de cand a ajuns la Curtici pana ai ridicat-o?
Mulțumesc pentru urări, acum 8 zile a intrat la Curtici și acum 7 zile au întrat banii la ei în cont. Deci putem spune o săptămână.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk



User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by tmihai20 »

@bluemrr: frumoasă culoarea asta, parcă la Ceed 2 nu arăta atât de bine :D Felicitări. Facem și noi o întâlnire luna asta la sfârșit așa cum se propune pe aici viewtopic.php?f=44&t=22396&p=259045#p259045 ? Se face în ultima duminică din lună dacă am înțeles bine.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Coroama Daniel
Posts: 41
Joined: 25 Mar 2019, 13:38
Auto: Kia Ceed Sw
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Coroama Daniel »

Felicitari pentru bijuterie. Noroc cu Sorin cu pozele trimise si la mine a facut la fel :))

Sent from my TA-1054 using Tapatalk


bluemrr
Posts: 12
Joined: 28 May 2019, 11:13
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by bluemrr »

Mulțumesc! Am intrat și eu în posesia ei, merge super pana acum :DImageImage

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


geo.mircea
Posts: 43
Joined: 08 Jun 2019, 08:53
Auto: Kia ceed 1.4 tgdi star
Location: Reşiţa

Re: Lista asteptare masina

Post by geo.mircea »

Wow, proceed gt superba, să ai parte de ea, eu azi am achitat-o si pe a mea sper sa ajungă săptămâna viitoare.....

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by tmihai20 »

Ah, mama lui de Proceed GT. E unul în față la reprezentanța Kia din Galați și îmi tot face cu ochiul de fiecare dată când trec pe acolo spre singurul Mall :D Sexy as duck the little one is :lol:
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

bluemrr
Posts: 12
Joined: 28 May 2019, 11:13
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by bluemrr »

Chiar se uita lumea după el prin parcare :)). E unul de vânzare la Timișoara de la Silver Motors dacă e cineva interesat.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


ceedkia
Posts: 12
Joined: 04 Apr 2019, 15:59
Auto: ceed tgdi my19
Location: Popesti

Re: Lista asteptare masina

Post by ceedkia »

Salut. Daca ma razgandesc (pentru ca de 5 luni nu a venit masina) imi primesc avansul dat? Mi s-a promis 2 - 2,5 luni. Ati mai patit careva sa primiti avansul inapoi in totaltate? Sunt ceva probleme juridice?

raul_alessio
Posts: 51
Joined: 23 Apr 2019, 00:24
Auto: Kia Ceed
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by raul_alessio »

Mie mi s-a spus ca pierd avansul. Tocmai din cauza intarzierii m-am reorientat si am mutat avansul pe o masina din stoc, care a venit in 10 zile.

Zetu03
Posts: 7
Joined: 26 Jan 2019, 07:27
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Zetu03 »

Eu nu cred ca iti pierzi avansul din moment ce ei nu si-au respectat contractul. Daca nu vor de buna voie mergi la anpc. Singura problema este de rabla daca au inregistrat-o nu o mai poti recupera.

geo.mircea
Posts: 43
Joined: 08 Jun 2019, 08:53
Auto: Kia ceed 1.4 tgdi star
Location: Reşiţa

Re: Lista asteptare masina

Post by geo.mircea »

Sunt curios sa aflu ce zice dealerul, cum justifică o întârziere asa de mare? :oops:

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Lista asteptare masina

Post by quelloo »

mai bine te uiti in contract ca sa vezi ce se intampla cu avansul.
intarzierea la livrare cel mai probabil aduce niste penalitati pentru ei. tot din contract vezi si cat ar insemna pentru tine.
priveste-o ca pe o oportunitate de negociere pentru niste manopera gratuita la revizii sau mai stiu io ce
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by crististn »

La mine in contract, ziua estimata de livrare era 1 iunie dar este mentionat ca se poate intarzia pana la 8 saptamani din diverse motive (intarzieri de fabricatie, piese, si alte vrajeli) dupa aceste 8 saptamani am inteles ca pot sa reziliez contractul si sa imi primesc avansul inapoi. Daca ai primit serie de sasiu si au trecut cele 8 saptamani de intarziere nu mai poti sa iti iei avansul inapoi.

Zetu03
Posts: 7
Joined: 26 Jan 2019, 07:27
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Zetu03 »

Ei iti baga in fata intarzierea aceasta suplimentara de 8 saptamani insa aceasta poate interveni numai in 4 cazuri conform contractului
) Nelivrarea în termen a autovehiculelor de către producător, din motive obiective, cum sunt (de ex.) restricţiile de
fabricaţie,
b) Accidente pe timpul transportului; în cazul unei daune totale, autovehiculul va fi reprogramat în fabricaţie,
c) Blocarea transportului de către autorităţile vamale,
d) Modificarea intempestivă a unor dispoziţii legale cu impact asupra derulării.
Si daca intervine una din aceste situatii te anunta cu 2 saptamani inaintea expirarii termenului initial.
In alte cazuri ramane termenul initial si exista o penalitate de 0,1 % pe zi lucratoare.

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by crististn »

Da.. si iti baga pe gat cum ca au restrictii de fabricatie si apoi te uiti lung la ei cum dau din umeri cand ii intrebi de masina. Masinile sunt ft bune pentru pretul lor, dar relatia pe care o au cu noi e dezastruasa, si cand spun noi ma refer la tara noastra.

In primul rand nu inteleg cum pe baiatul de mai sus il tin 5 luni fara nicio veste, din cate am vazut altii au stat 7 luni dupa masina... 7 luni tata, nu cred ca isi permit asta cu alta tara din UE. In al doilea rand eu am masina fabricata de pe 26 si dealerul "estimeaza" (vezi doamne) ca ajunge vinerea asta la Arad, adica le trebuie 16 zile sa trimita masina 500 de km... nici nu vreau sa ma gandesc cum va ajunge de la Arad la mine.

In concluzie, rabdarea trebuie sa fie cea mai mare calitate a romanului.. vorba aia noi nici Android Auto nu avem.

Post Reply

Return to “Generalităţi”