Consum 1,4 TGDI

inaj
Posts: 20
Joined: 08 Mar 2019, 17:08
Auto: ceed
Location: Lugoj

Consum 1,4 TGDI

Post by inaj »

Salutare!
Cum stati cu consumul? EU cu pachetul eco dupa 4900 km am 6,4l/100km. Dupa 200km(100 nationale, oras si 100 autostrada) consumul e 6,2,la drum intins nationale undeva 5.8--6. Cred ca e un consum destul de bun.

User avatar
cioraneanuflorin
Posts: 82
Joined: 07 Nov 2018, 21:35
Auto: Ceed3- 1.4 TGDI 7DCT
Location: Ploiesti

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by cioraneanuflorin »

Salut,
După 8500 km consumul mediu este de 7.1. Merg oraș, autostrada si destul de putin drumuri naționale.
Prin oraș in ultima vreme consumul indicat 8-11 cu AC.(drumuri nu foarte lungi)
Pe autostrada - undeva pe la 7
Pe drumuri nationale o medie de 5 chiar mai putin.



Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by Afumatu »

Salutare,

Ma batea gandul sa deschid un nou thread dar am zis sa imi incerc norocul poate mai raspunde cineva aici.
Dupa cum se vede majoritatea citesc si posteaza pana le vine masina si dupa pauza... nici macar jurnal de born sa nu mai alte date utile..

Sunt curios sa aflu mai multe consumuri la motorizarea de 1.4 T-GDI in special cu 7 DCT.

Este chiar asa de gurmand in oras ( Bucuresti ) ?
Si la mersul de autostrada chiar in halul asta consuma ? ( 7-8 % ? )

Astept cine este dispus cu chef / timp etc. sa mai dea cate o parere la consum.

Multumesc!

that.gannicus
Posts: 23
Joined: 15 Jan 2019, 17:30
Auto: Romania
Location: Bucuresti

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by that.gannicus »

@Afumatu Da-mi voie sa-ti zic ce consum am eu cu 1.4 T-GDi cu DCT.
Este chiar asa de gurmand in oras ( Bucuresti ) ?
Depinde de cum o calci si cat de aglomerat este. Poti sa scoti 6% dar si 12%. Tine enorm de cum mergi tu si de cum este si traficul. Dar pentru mine, in medie consum intre 7-9%.
Si la mersul de autostrada chiar in halul asta consuma ? ( 7-8 % ? )
Mers pe autostrada, 140 km/h + bagaje + aer conditionat + 2 persoane consuma 6-7%. Am testat eu in vara asta si sincer am calcat-o pe autostrada sa vad ce reprize face masina si mi-a consumat 6.2% pe un drum de ~ 200 km. Sunt convins ca daca mergeam mai incet,fara AC si fara sa "testez" masina scoteam sub 6%.

Cum am zis si mai sus, depinde enorm stilul tau de mers + traficul (in special in oras).

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by ciorelu »

Salut,

Eu am 1.4TGDI manuala si am pana acum ~1600 km. Consumul mediu: 9.2% urban. O singura iesire pe autostrada pana acum si am avut consum de 6.2%, pe pilot automat la 120.
In ultima perioada a inceput sa pape putin mai mult tinand cont ca s-a mai racit vremea.
Benzina 95 cu 100 alternativ, OMV.

Chiar daca este un consum putin mai mare in comparatie cu dieselul, eu unul sunt multumit, mai ales de faptul ca puterea motorului se simte foarte bine. Din ce am observat, sunt 3 "nivele" de acceleratie:
1. Cand apesi foarte usor pe acceleratie si merge foarte lin
2. Daca apesi putin mai hotarat
3. Daca apesi pedala de acceleratie pana la podea

Mi se pare foarte interesanta distribuirea, daca pot spune asa, a puterii. Plus ca sincer, cei 140CP se simt bine atat in oras cat si in cazul unei depasiri. Peste 2 saptamani o sa ies din nou din oras si revin cu un consum updatat/tinuta de drum/etc.

Legat de faptul ca dupa ce vine masina, nu mai posteaza nimeni, nu e in totalitate adevarat. Eu sunt nou pe aici si incerc pe cat posibil sa ofer feedback si sa ajut cat pot pe cei ce au nelamuriri.

Din cate am inteles, consumul cu 7DCT ar fi o idee mai mic.

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by Afumatu »

Multumesc de info ( poate or sa apara mai multe postari ).

@that.gannicus - este adevarat ce zici depinde foarte mult de cum conduce fiecare dar cu un update de la mai multe persoane cu drumul parcurs si stilul aproximativ de condus iti poti face o idee. Mersi inca odata de info.

@ciorelu - de aceea am si precizat ( majoritatea ) nu ma refeream si la cei care sunt inca "activi" pe forum .

Si referitor la acele "nivele" de acceleratie da asa este am observat si eu in test drive mai mult la 7DCT decat la MT.

Asteptam update dupa iesire. Mersi de info ! :D

jarodd26
Posts: 11
Joined: 02 Sep 2008, 21:05
Auto:
Location: Slatina

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by jarodd26 »

1.4 TGDI 7DCT
- 4200km - consum mediu 8.5l; (1500km afara, restul in oras cu aproximatie);
- in oras consumul mediu se invarte intre 9.5 si 11, masina este folosita de sotie iar traficul nu se compara cu Bucurestiul; Singura problema e ca majoritatea drumurilor sunt scurte 2-3 km;
- in afara, asta vara, drum de 200km cu 2 adulti si 2 copii cu ac si fara sport si bagaje consum 5.8l;
- aseara drum Slatina Craiova si return (aprox 100km cu 38 de minute de bara la bara in Bals :x ), modul sport activat tot timpul consum de 6.6l;
- inca nu a facut cunostinta cu autostrada si nu cred ca o va face pana la vara :D ;

O zi buna!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, RED MARS ODO: 68000+km - 2008
Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT STAR + Optionale, Cosmo Blue ODO: 125 km - Iulie 2019

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by Sau Nu »

Salutare,
Consumul la 1.4 TGDI-MT-CEED SW dupa 1600 de km:
-media 7.3 (preponderent oras)
-drum national am scos 5.6 (cu schimbarile de trepte la momentul aparitiei indicatorului pe ecran; climatizarea pe auto)
- pe autostrada nu mai retin
-in oras, dimineata, drumuri scurte am avut in jur de 11 si ceva consumul, in cursul zilei cu mai multe drumuri am avut intre 8.9 si 10

AlexandruG
Posts: 19
Joined: 25 Mar 2019, 15:57
Auto: C'EED GT Mark II
Location: Bucuresti

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by AlexandruG »

Salutare,

1.4 T-GDI, 7DCT dupa 7500 km:
- 5500 de km facuti in Bucuresti, de obicei pe ruta Sos. Salaj -> Pta. Victoriei (~10km) si retur . Plecat in jurul orei 7 dimineata, si inapoi in jurul orei 17.
- media: 10.2
- pe autostrada am scos 6,8 (Bucuresti -> Constanta) mers cu viteza legala si o buna parte din drum pe pilot; 5 persoane si bagaje
- tot 6,8 am scos si pe Bucuresti -> Transfagarasan -> Sibiu | -> Transalpina - Bucuresti; 3 persoane si bagaje

In oras, mai ales in ultima perioada cand este foarte aglomerat, computerul de bord arata si 16l (mers bara la bara).

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by Cosmin D »

X-Ceed 6 MT 1.4 T- GDI
km: 1100 km
Traseu urban mediu aglomerat - Pipera - Bucuresti Nord-Buftea - 8,9-9,5
Ambuteiaj extrem/ora de varf (cine lucreaza in Pipera cunoaste) - 11-12 l
Traseu urban condus alert, trafic lejer in week-end - 7.1-7.6
Traseu extra urban 6.8 condus normal - nu am apucat sa fac un drum foarte lung in afara orasului, revin cu informatii ulterior
Traseu Buftea Corbeanca Balotesti Otopeni - condus la consum, schimbat confirm indicatorului de bord - 6.3
Medie computer de bord de la achizitie: 7.9 l
Carburant utilizat: alternativ OMV Maxx Motion 95 / Petrom 99 plus

Nniki
Posts: 3
Joined: 04 Jul 2019, 22:40
Auto: Ceed
Location: Bucharest

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by Nniki »

Ceed 1,4 TGDI, 6MT, 4400 km.
Merg destul de "cuminte", asadar trebuie luat si asta in calcul la cifrele pe care le voi mentiona.
La mers in Buc, bara la bara, se duce si in 15-16%.
Merg regulat 35-40 km zilnic, cam 60% Buc, restul autostrada/centura(stau in afara Buc).
In acest regim am un consum de 7,8 la finalul zilei.
In afara, cel mai jos am prins un 4,8 doar pe DN1, Campina-Otopeni, cu viteza 110-120 in afara localitatii si 75-80 in localtate.
In rest, pe autostrada cam 6% la 130/ora.
Una peste alta as zice ca sunt decente consumurile.

inaj
Posts: 20
Joined: 08 Mar 2019, 17:08
Auto: ceed
Location: Lugoj

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by inaj »

800 km pana in Austria, autostrada si nationale 5.8l/100 km. Ceed 1.4 tgdi

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by Nesta3 »

Motorul asta 1.4tgdi cred ca are are unele dintre cele mai bune consumuri din piata.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
silvadark
Posts: 60
Joined: 12 Mar 2015, 12:43
Auto: Kia Ceed 3 SW 1.4 T-GDi 7DCT
Location: Galati

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by silvadark »

* Ceed SW 1.4 T-GDi 7DCT
Consumul urban variaza intre 8.5 si 10.5 l/ 100km functie de trafic (limita superioara o ating des la drumuri scurte).
Consumul mixt (inclusiv portiuni de autostrada) variaza intre 6.5 si 7.5 l/ 100km functie de cat e de incarcata masina.
Valorile de mai sus sunt cu AC permanent si stil de condus mai sportiv, nu merg la consum.
Am rulat putin peste 8000km dar nu pot spune un consum mediu, am resetat counter-ul de vreo 2 ori pana acum.

geo.mircea
Posts: 43
Joined: 08 Jun 2019, 08:53
Auto: Kia ceed 1.4 tgdi star
Location: Reşiţa

Re: Consum 1,4 TGDI

Post by geo.mircea »

După primii 5000 de km am văzut o scădere a consumului, sau cel puțin așa pare, în sensul ca acel consum mediu a scăzut de la 7,7 la 6.8 iar în oraș de la 8.9 la 7.8 în condițiile în care fac aceleași drumuri.

Post Reply

Return to “Generalităţi”