Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

Exact cand scriam textul anterior, pe Digi24 mi-a comunicat domnul prim ministru Orban ca va incepe Rabla in martie.

Ca idee, masinile, ca uitasem sa le pun dincolo:
Image
Image
Image
Capone26 wrote: 06 Jan 2020, 23:00Foarte interesante comparatiile, grea alegere, Opel dim pacate are doar 2 ani garantia daca nu ma insel.
Da, chiar grea, mai ales ca vizual tot imi plac toate 3. M-a dezamagit Kia expusa, cu tableta aia nici n-ar trebui sa o mai vada lumea vreodata, mai ales cand e vorba de showroom.... Nu conteaza ca nu ai bani de optionale, dar macar cand intri sa te impresioneze. Recunosc, ca eu, cu un bias evident catre Kia, nu am simtit ca banii mei i-as fi dat azi la Kia.

Da, partea de garantie conteaza mult la Kia. Trebuie vazut cum stau si celelalte, cand mai avansez cu cautarile. Intai sa vad test drive-ul... Si da, acum sunt cel mai curios de cel de 1,2 turbo de la Opel, motor nou nout, nici n-am pe cine sa il intreb despre el :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by Qalex21 »

Motorul de pe Astra nu e deloc nou. Este bazat pe (sau poate chiar acelasi) motor PSA 1.2 3 cilindri Puretech.

Mie Opel mi se pare extrem de scump. Un Astra cu cel mai slab motor pe benzina 1.2 110, cea mai cheala echipare (jante otel), manuala + culoare este 20,000E ! Daca te duci o treapta mai sus la echipare dai deja in teritoriu de Ceed GT sau Focus ST line cu motor 1.5 150/182 CP.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

Nope, trebuie sa te contrazic. Asa credeam si eu, dar am vb si cu dealerul si am gasit apoi informandu-ma pe net din review-uri din mai multe parti ca nu e asa. par a fi, ca au aceeasi cilindree, dar datele tehnice sunt diferite. Au fost dezvoltate de GM inainte sa fie facut transferul Opel catre PSA si deja erau prea aproape de lansarea faceliftului ca sa mai schimbe ceva, le-au folosit pe ele.

https://motorone.ro/opel-astra-k-1-5-td-facelift/

https://www.youtube.com/watch?v=KvMyyvVoh8w

https://www.youtube.com/watch?v=CVbzXg26Hj8

Cat despre pret, facusem si eu o configurare inainte sa merg la ei si cand am vazut pretul m-am dezumflat si de aia am zis ca ma duc la ei sa vad masina si dupa ce primesc o oferta astronomica revin la celelalte 2. Tot citind pe net, "auzisem" pe un alt forum ca la dealeri se dau niste reduceri de 4000 de euro...yeah, whatevar ma gandeam eu. Insa a fost adevarat, dupa ce mi-a oferit o configuratie pe care o pputeam lua azi, depaseam bugetul, ca era 19800 dupa toate reducerile. Asa ca am luat-o catinel si am configurat una strict cu ce doresc eu, fara alte brizbrizuri decat in cazuri de optionale legate la comanda si pe oferta mea pretul a ajuns la 22.100E. Dupa am primit o reducere de 4100 si dupa rabla ~1300 am ajuns la pretul pe care il ziceam.

Crede-ma la fel ma gandeam initial, dar fiindca vizual ne placea amandorura (dar mai ales sotiei, care e cea mai incantata de ea, ca nu ii place cromul la exterior deloc, drept e ca nici mie, dar nu pot sa zic ca ma deranjeaza atat de tare) am zis ca daca tot suntem singuri fara copil, sa ne jucam de-a visatul, sa vedem "ce-ar fi daca" si am intrat pe la Opel. :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by Qalex21 »

Interesant, mereu am trait cu impresia ca 1.2-urile turbo de la Opel sunt PSA, impartind platformele am fost sigur ca impart si motorizarile :) Anyway, daca intradevar exista reducerile respective, devine interesant. Cu conditia sa poti prelungi garantia la minim 4-5 ani (mai costa cateva sute de e), important este sa va placa :D

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

Am oferta in mana, e pe hartie altfel o postam, scrie negru pe alb reducere de 4100E :)

Cu garantia, acolo e buba fata de Kia, dar o sa ma interesez mai in detaliu dupa test drive, TD care o sa stabileasca mai clar departajarile, ca e important si cum se conduce.

Oricum, dupa ce am vazut cam tot ce a aparut pe net despre noul facelift, parrerile par bune. Coeficientul ala de aerodinamica e cam cel mai bun din clasa, 0,26 pentru HB si 0,255 pentru break, deci consum mai mic la viteze mari, zgomot habitaclu redus tot la viteze mari, despre motoare nu se stie nimic, decat ca sunt noi, e si normal, inca nu le-a avut nimeni pana acum. Farurile sunt de-a dreptul tentante, recunosc, alea m-au incurcat definitiv, la pretul ala de 150 ca optional sa ai LED Matrix, si mai ales, sa nu fie conditionat de o echipare superioara... la fel si motorul de 1,2 de 130CP, mai mult decat as lua si pe Kia si pe Ford la banii mei. Chiar si decat cel de 1.4 tgdi, ca au varianta de 1,2 de 145CP... Ma gandesc ca fiind facelift, au rezolvat deja toate problemele, singura necunoscuta ramanand garantia si evident cum se vor comporta motoarele....

Uite un film care arata cum se comporta farurile, pentru cei care nu cunosc (Ca mine pana ieri :))). Farurile sunt buba ProCeed, am suferit mult in anii astia cu halogenul din dotare si LedMatrixul e ce a prescris doctorul :P

https://www.youtube.com/watch?v=yCE4s8gUZv0

Decisions, decisions....
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

IMG_20200107_105258-01.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by Nesta3 »

Am mersi cu cu ăla de pe focus și cu 1.4tgdi.Nu exista comparație.Daca vrei performante, iei 1.4 tgdi.Nu conteaza că ai 130 sau 145 cp, contează cuplul, dinamica, cutia.La Opel cutia nu e/era cea mai strălucită din punct de vedere al performanțelor.E făcută pentru consum, cu trepte foarte lungi.
Postase un coleg oferta pentru un focus active, la vreo 18mii și ceva, motor 1.5 turbo. Opțiuni foarte multe, design peste ceed hatch sau sw sau peste Astra.
Tu știi ce buget ai și cât vrei sa te întinzi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

De aia e important test drive-ul. O sa vad, momentan nu ma grăbesc.

La Ford, configurand o mașină apropiata de ce doream am obținut azi un preț peste buget, mai rămânem în discuții sa vedem ce discount obținem peste ce am reușit. Sunt cam 500 de euro prea mult. Dacă scoatem discount ul, reintra Ford în cărți, dacă nu, rămâne Opel și Kia
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

Mdaaa....

La Opel e bulibaseala. Am dat peste un dealer slab, sau care stia ca iese din reteaua Opel peste 1-2 luni maxim, si nu mai era interesat sa vanda... E vorba de GTT. Asa ca interiorul Opel care mi-a placut mie (vazut intr-o masina din showroom) nu era de fapt cel pe care imi configura el oferta, desi am intrebat de muuulte ori ca sa ma asigur. De fapt el imi prezenta interiorul de Elegance (varianta 2 de echipare) si imi configura nivelul 1 de echipare. Plus tableta de 8 inci care la ei poate fi bifata doar in echiparea 2, nu in prima. In prima era una de 7, dar care arata net mai rau, incadrata de plastic mat, cam ca cea de 7" de la Kia. Cea de 8, era toata cu sticla si incadrata perfect in bord, arata "lucs". Eu ii aratam pe bord tableta de 8 si intrebam daca aia e cea configurata, el zicea da, de fapt aflu ca era nu. Mkay....
Ah, si inca una, Led matrix, cum e trecut la ei, optiunea de 150E, este de fapt Led simplu. Oricum, are faruri led la 150 de euro, dar nu cele adaptive, alea sunt incluse la randul lor intr-un pachet de pe optiunea superioara. Si care sunt foarte scumpe. Logic dealtfel :D

Ma rog, una peste alta, m-am dezumflat cu Opel :)))). Frumoasa exterior, dar scumpa pentru optiunile pe care le doream eu si pentru cum mi-ar fi placut sa arate. Ca am vazut in celalalt showroom masinile echipate in versiunea de baza si nu mai aratau asa de spectaculos, de fapt. Plus un dealer care ori nu stia ce zice, ori nu il interesa, pentru ca ei nu mai apucau sa imi vanda masina, ca ies din reteaua Opel, fapt confirmat de cei de la Radacini. A ramas sa incercam sa configuram ceva in buget, dar daca nu arata cum doream, niet Opel.

La Ford am aflat ca mai nou au faruri led pe faza scurta si halogen pe faza lunga in echiparea pe Titanium, nu sunt sigur daca si pe Trend. Configurand un model cu nivelul 2 de echipare (Titanium), cu dotari mai importante: jante aliaj, clima 2 zone, keyless, roata reerva mica, pilot automat, senzori parcare fata/spate (astea standard) plus scaune/volan/parbriz incalzit, tableta de 8, display sofer de 4,2, sistem B&O de sunet, geamuri fumurii, totul la 17.400 fara rabla. Daca mai reusim reducere de vreo 500 iepuroi, intra in carti.

Oricum, o Kia dotata asemanator ar fi mai scumpa. Asemanator, pentru ca ar avea in plus led si pe faza lunga. Dar ar avea in minus parbriz incalzit, keyless, display bord de 4,2", sistem audio mai bun, DAB, astea pentru ca fac parte din pachetele Ford, nu ca le-am fi ales suplimentar.

Deci, cam asta e. Incepe si se termina cu Kia versus Ford. Astept raspunsul Ford pentru reducere...
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by Nesta3 »

Opel, "sub aripa" PSA, dispare in maxim 5 ani de pe piețele secundare sau mai puțin cotate.
Revenind la KIA Vs. Ford:
Daca ar fi sa aleg, in situația mea, aș alege Focus Active cutie automata.
Dar avantajele KIA ar fi: garanția, posibilitatea de configurare aproximativ cu ceea ce îți dorești, istoricul cu marca in general(intretinere, relațiile cu service-ul, fiabilitatea).
Marele avantaj al Fordului in mom de fata e că oferă reduceri "grase".Altfel, era o singura varianta, KIA.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by dorinelis »

Ford se face in Ger iar Kia in Slovacia...cu siguranta intelegeti ca e mai scump sa produci in Ger decat in Slo, asadar la preturi aproximativ egale...ma intreb cine face mai mult rabat la calitate? :D Eu am focus si nu-mi explic cum unii reusesc sa obtina discounturi de peste 20% din pretul de lista...unii se apropie de 30%, cazuri comunicate pe forum...da, e bine pentru client, dar nu mai stii care e valoarea masinii. Apreciez mai mult stilul Kia cu o zona cunoscuta si restransa de discount. Calitativ tind sa cred mai mult in Kia azi, desi nu am.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

Nici mie nu-mi place politica asta pe care o au multi. Afisezi un pret hilar de mare, apoi vii cu reduceri de la pretul ala absolut aleatorii, ca nu stii de unde si de ce. La Opel au scos din burta o reducere (la oferta mea) de 4100 cu tva, putea fi orice suma, ca tu nu stii care e realitatea.

Macar la Kia stii ca e reducerea constanta de 1500... desi nici asa nu mi se pare ok. Inteleg nevoia psihologica de a lasa aceste reduceri, pentru a mai tempera pe cei care vor sa negocieze cu orice pret si iti poate taia macaroana cum ca ei au facut deja reducerea.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by bogdan_cj »

La Kia pe langa bani mai poti negocia si la unele dotari. Eu unul am reusit sa obtin gratis oglinzile pliabile. Ne e cine stie ce suma, dar sunt 100 si ceva de euro...

Capone26
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2018, 17:36
Auto: Ab14tdi
Location: Alba iulia

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by Capone26 »

La Skoda Scala cu motor de 1 litru cu 115 cp nu te ai gandit? Cred ca ar iesi cu cateva sute de euro mai scumpa, dar poate fac discounturi mai mari.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ceed 1.0 120CP vs Focus 1.0 125CP

Post by misuspita »

Nope, nu îmi place Skoda in general. Nu ma atrage cu nimic.

Doar Kia și Ford au rămas. Ne-am uitat la mai multe dar încet încet le-am debifat și au rămas astea 2,apoi 3 cu Astra și înapoi la 2 :))
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Generalităţi”