Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by Cocostarc »

Va salut.
Am observat in diverse clipuri pe Youtube ca noile modele Kia & Hyundai NU mai au etichetele la motor cu ulei Total.

In schimb pe diverse clipuri din Rusia, Australia si alte tari am vazut la Noua Elantra cu motorizare 1.6 MPI 123cp ca au revenit la etichetele SHELL.



Voi pe modelele 2020/2021 ce etichete mai aveti la motor sau recomandari in cartea masinii?

Total sau Shell ?

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by ionutp »

Salut, cred ca acele etichete sunt doar de marketing (reclama platita). In manualul masinii sunt specificate vascozitatile si normele pe care trebuie sa le respecte si acelea ar trebui sa conteze. La modelul meu, Sportage 2014, in manual se face reclama la Shell, dar la reprezentata pun Mobile1 ESP.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 814
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by alexcrist »

Eu la XCeed nu am nicio etichetă, și nici la Rio în 2015 nu am avut.

În manual nu mai rețin dacă e trecută vreo marcă. Dar în reprezentanță mereu mi-au pus Castrol Edge Professional, la ambele mașini.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by Bogo2020 »

Pe motorul de la XCeed-ul meu (fabricatie aprilie 2020) este lipita eticheta "KIA recommends TOTAL QUARTZ engine oil".

alexcrist
Posts: 814
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by alexcrist »

Unde e eticheta aia?

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by Bogo2020 »

EtichetaUlei.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alexcrist
Posts: 814
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by alexcrist »

Nu, n-am avut așa ceva. De curiozitate, care aveți, e în același loc? Că aia din poză pare lipită de un Dorel, strâmbă și nealiniată cu nimic.

Ori mie mi-au dat-o jos în reprezentanță înainte de livrare, ori vine separat și o lipesc la livrare (dacă/cum au chef). Ori în fabrică le lipesc pe sărite, ceea ce mi se pare cel mai improbabil.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by Bogo2020 »

Am presupus ca eticheta a fost pusa in fabrica. Eu am vazut masina la cateva ore dupa ce a fost adusa la dealer si mi-a atras imediat atentia maiestria cu care a fost lipita eticheta.
O sa fac revizia la sfarsitul lui Aprilie. Atunci o sa ii intreb daca Dorel lucreaza la fabrica sau la dealer.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by quelloo »

cel mai probabil sunt puse de catre dealer ca fiecare foloseste ulei diferit (sau poate folosi ulei diferit in functie de contractele lor)
in anii cand faceam revizia la reprezentanta mi-au bagat: shell, total si castrol (toate la IMG) iar pe masina era un sticker cu Shell
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by Cocostarc »

Nu pune nici naiba la dealer etichete cu ulei.

Cei care nu aveti eticheta, cautati si in cartea masinii daca apare vre o recomandare de brand de ulei...

In continuare suspectez o schimbare a contractului intre Kia/Hyundai si furnizorul de ulei.

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by bogdan_cj »

Si eu am eticheta cu Total lipita la motor, dar la prima revize au pus Shell. Am intrebat de ce si raspunsul a fost ca, contractul importatorului (kia romauto) cu fabrica e pt ulei Shell. Acuma daca dodel de la service vorbeste lemne sau chiar nu stie, nu am idee. Sper sa fie ok si Shell.

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Iar se schimba contractul Total cu Shell ?

Post by Faust »

:D eu când am cumpărat mașina nu am vazut nici un stiker in compartimentul motor, am primit două manuale, unu în limba engleză și unu în română, într-un manual am văzut o recomandare de marketing la Total Quartz și in celalalt la Shell.
Până acum am pus Castrol adus de mine, ultimul schimb l-am făcut cu Ravenol după ce am mers un pic cu ultimul schimb de Castrol.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Generalităţi”