Lista asteptare masina

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

Cosmin D wrote: 27 Oct 2019, 01:30 Bhall. Sincer nu inteleg ironia acidă.
Imi cer scuze daca am parut ironic. Nici nu mi-am dat seama ca tie ti-au dat explicatia asta...e penibila explicatia si cam atat. Asta am vrut sa punctez.

In rest, legat de cazul meu, pe mine nu m-au anuntat nici oficial nici neoficial, in niciun fel (cu 15 zile inainte de termenul de livrare) despre intarzierea datei de livrare. Si, da, daca nu primesc despagubirile de 0.1% pe zi lucratoare, am o lista de 3 avocati care isi doresc sa intre pe speta asta.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

E ok. Imi cer scuze daca am inteles gresit. Planul tau are sens si daca ai si niste avocati care pot baga spaima in ei, este foarte bine. Sfatul meu e insa sa le ceri un update la un moment dat sa nu te trezesti cu factura emisa fara scaderea penalitatilor. Nu m-ar deranja sa adopt strategia ta insa chiar am nevoie disperata de masina si mi-am vandut deja de 2 luni jumatate masina.
Ca sa fiu un pic mai clar, uite ce mi-au zis mie. Masina mea care trebuia produsa si livrata pana la 30 Octombrie si cel tarziu pana 15 Noiembrie nu a fost produsa (si nu se stie cand va fi produsa). Ei sustin, ca fabrica le-a spus ca NU va fi produsa nici pana la 20 Noiembrie dar nu cand va fi produsa (deci poate fi pe 21 Noiembrie sau 5 ianuarie 2020). Inacceptabil. Si ca, eu si alti 4 clienti care au tichet RABLA suntem pe lista de automobile pentru care s-a cerut o prioritizare a comenzilor (stiu ca se poate face asta insa eu am mari dubii ca s-a intamplat asta si a dat mail Chitaru la fabrica sa ceara alora sa le fabrice mai repede pe ale noastre). Am 0 sperante sa primesc o veste ok marti si voi suna direct la directorul de vanzari pe care il voi ruga sa-mi gaseasca o solutie in retea cu livrare imediata in decurs de 48 de ore sau sa-mi dea banii inapoi (inclusiv cei 1800 RON irositi pe tichet).
Vreau sa fiu pregatit pentru discutia de marti, imi poti spune data tu ai folosit adresa de mail pentru a contacta fabrica (cea cu media@kia.sk) sau ai sunat la telefonul acela de contact general? +421 41 515 0111
Multumesc anticipat

alex167
Posts: 7
Joined: 29 Jul 2019, 10:43
Auto: Outlander 2.2 DiD
Location: Oradea

Re: Lista asteptare masina

Post by alex167 »

RedLabel wrote: 27 Oct 2019, 13:24
alex167 wrote: 26 Oct 2019, 21:07 Atentie, Mazda nu are fabrica in Europa, masinile vin de la mama lor de acasa.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mazda_facilities

Atentie pt Romania la Made in Mexic, Rusia , Vietnam, Columbia ..... ca sa nu traiti in ``norisori`` intrati pe forum-urile lor sa va convingeti ....
Nu e cazul sa fii ironic, era vorba ca mazdele se trimit de la mii si mii de kilometri si reusesc sa fie punctuali, pe cand kia se fabrica la cateva sute de kilometri de noi si vezi ce se intampla. Iar neincrederea mea in slovaci se refera la organizare, seriozitatea in organizarea productiei si livrarilor, NU in calitatea executiei. Eu nu am vazut sa se planga cineva de aici, de calitatea executiei in general, ba din contra, lumea e multumita, de asta ne strofocam sa ne-o cumparam.

RedLabel
Posts: 70
Joined: 02 Oct 2014, 20:43
Auto: Kia Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by RedLabel »

Ok ... dar hai sa nu ridicam KIA nici un slavi acum pt calitatea fabricatiei ...

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Alex, livrarea durează si la Mazda doar ca ei iti spun de la inceput ca termenul e lung. Fie ca vin din Japonia sau din Mexic, mașinile stau mult si pe transport maritim deci e normal. Aia cu scuzele prezentate de fabrica sunt niste texte de vânzări. Mașinile sa fabrica la termen de data nu la ore ca nu sunt prajituri😃. Iar fabricile nu sunt conductori de tren Shinkansen sa prezinte scuze la întârzieri de ore..
Mie la BDT si Asko mi au dat termen de livrare 5 luni si au fost sinceri si mi au zis ca mai bine iau de pe stoc, ca le au pe undeva pe la Pitești parca. Asta am apreciat spre deosebire de Kia. Dar acolo problema e de la dealerul de la noi, nu de la fabrica. Fabrica poate le a spus poate că vor întârzia însă ei nu ne au spus că sa nu piardă vânzarea. Calitatea si fiabilitatea Kia a tot crescut si marca iese foarte bine si in testele Consumer Reports si in JD Power unde a iesit in 2018 pe locul 5 parca, singura marcă non premium de pe o pozitie asa înaltă. Mașinile sunt ok, vânzătorii si concesionarii locali sunt varza...

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

Cosmin D wrote: 27 Oct 2019, 14:33 Sfatul meu e insa sa le ceri un update la un moment dat sa nu te trezesti cu factura emisa fara scaderea penalitatilor.

Imi poti spune data tu ai folosit adresa de mail pentru a contacta fabrica (cea cu media@kia.sk) sau ai sunat la telefonul acela de contact general? +421 41 515 0111
Multumesc anticipat
Masina e achitata integral deja.
Eu nu sunt suparat pe ei cu nimic, am alta masina. Mi se pare normal sa avem o relatie contractuala ok si sa isi indeplineasca contractul cum au stabilit. Nu am avut nicio pretentie privind termenii contractului. Nu ma grabesc cu masina absolut deloc. Daca o sa fie de alta parere exista institutii care ne pot ajuta sa ne intelegem :) , insa costurile unei astfel de actiuni o sa fie altele nu 23 euro pe zi.

Am sunat la nr. de pe site, am primit mail-ul unui manager si am schimbat cateva mail-uri cu el. Mi-a transmis ca distribuitorul din tara noastra trebuie sa aibe informatii privind date of delivery la orice comanda.

jarodd26
Posts: 11
Joined: 02 Sep 2008, 21:05
Auto:
Location: Slatina

Re: Lista asteptare masina

Post by jarodd26 »

Avans platit pe 24/04 masina livrata 17/07. Data de fabricatie undeva in jur de 20/06.
La mine nu a fost graba cu masina. O aveam pe cea veche.

Pana sa ma hotarasc sa raman tot pe Ceed am testat si discutat pe 13/04:
- Toyota Corolla hybrid - 19.200 cu timp de livrare 15/06 (masina mi-a placut, dar motorul mi s-a parut "zgomotos" ;
- Skoda Octavia 1.5TSI (150CP) manuala - in jur de 19k - toata lumea cunoaste Octavia, timp de livrare 30 saptamani (asta m-a dat inapoi);
- Skoda Karoq 1.5 TSi (150CP) - manuala - se apropia de 23k - timp livrare 40 de saptamani de la avans. Dealerul a zis ca in cea mai fericita situatie mi-o aduce Mos Craciun);
- Ceed 1.4TGDI (140CP - manuala test drive, automata comandata) - veneam de la ceed 1.4 109CP aspirat care era moartea pasiunii la drum lung. Am testat masina doar la presiunea dealerului. Am fost uimit de performanta masinii si am decis sa o comand.

Poate as fi mers pe Octavia, dar totusi 30 de saptamani. :shock:

Toate masinile au fost testate in Craiova.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, RED MARS ODO: 68000+km - 2008
Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT STAR + Optionale, Cosmo Blue ODO: 125 km - Iulie 2019

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

La tine termenul de livrare a fost mai mult decat rezonabil.
De curiozitate, la Corolla Hybrid cum ai obtinut acel pret? si pentru ce varianta de echipare? Eu pentru cea Business, ca sa am totusi niste dotari decente nu am resuit sa obtin un pret mai mic de 21 K EUR - sau vorbim de pretul cu tichet REMAT ecobonus si acel bonus pt motorizare hibrida?
Sa stapanesti sanatos CEED-ul.

jarodd26
Posts: 11
Joined: 02 Sep 2008, 21:05
Auto:
Location: Slatina

Re: Lista asteptare masina

Post by jarodd26 »

Varianta de echipare de baza nu imi mai aduc aminte cum ii zicea :D , cam saracuta din punct de vedere dotari. Pt celelalte niveluri de echipare nu se primea unul din discounturi si pretul se ducea spre 21-22k, sau cel putin asa mi-a zis dealerul. Vb de pretul cu tichet REMAT, ecobonus si un mic discount. De la 23k si ceva aveam de platit 19200.
La test drive nu m-a impresionat motorul.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, RED MARS ODO: 68000+km - 2008
Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT STAR + Optionale, Cosmo Blue ODO: 125 km - Iulie 2019

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Ok merci. Dynamic era versiunea de baza pentru Hybrid. :) Are sens acum si coincide cu ce am primit si eu. Aceeasi impresie am avut si eu la test in toamna. Motorizarea de 1.8 HSD de pe Toyota e clar orientata spre consum, excelenta pentru oras, dar foarte puturoasa mi s-a parut si mie. Au bagat un 2.0 HSD intre timp de aproximativ 180 de cai care e mult mai viguros dar costa incepand cu 25 K EUR. Si da, cand lucreaza exclusiv motorul termic la viteze de peste 80-90 km/h se aude un zgomot pregnant in habitaclu. La fel si Skyactiv G de 122 cp de pe Mazda 3, destul de lipsit de vigoare si cuplu. Ok la consum, dar nu aveau nici pe departe resursele acestui 1.4 T GDi.

User avatar
Alex M.
Posts: 20
Joined: 29 Oct 2019, 14:47
Auto: CEED 3
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Alex M. »

Salutare,
Sunt membru nou aici si sunt in situatia cu comanda intarziata (comanda data pe 26.06 la Autonet Giulesti). Initial a fost vorba de 'in jur de 3 luni', in contract se stipuleaza 60 de zile din prima zi a lunii de productie (august), deci finalul lui Septembrie. Dupa ce am tras de consilierul de vanzari am obtinut cu chiu cu vai raspuns pe 22 octombrie ca se va produce in saptamana a 2-a a lui Noiembrie. Cand i-am zis daca ne incadram cu Rabla, a zis ca da, ca are nevoie de VIN si se produce pana pe 15.11. Acum vin cu nelamuriri:
- el nu are seria de sasiu pana se produce efectiv masina?
- care sunt sansele sa obtin discountul de la ei in cazul in care nu mai prin Rabla sau nu mai sunt fonduri? Vad ca unora le-au dat, altora nu, dar era vorba de MIT.
- i-a actionat cineva in instanta sau i-a amenintat cu asta? Eu am de gand sa o fac in cazul in care am pierdut si masina si nici banii nu ii iau pe ea (rabla).
Ceed 1.4TGDI Best + optionale.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Salut . Legea e de partea ta. O reclamație la AFM rezolva situația daca refuză să ti acopere discountul pentru rabla. Sunt zeci de cazuri si clientului i se da întotdeauna dreptate. E clar vina lor ca nu s a livrat masina la timp. Nu uita sa verifici in contract si prevederea legată de penalități de 0.1 la sută pe zi in cazul întârzierii peste cele 90 de zile lucrătoare. A dat Bhall copy paste din contract. Este pe aici si prevederea legală care obligă vânzătorul sa suporte discountul aferent tichetului. La Mit, dupa ceva discuții, au fost de acord sa suporte ei discountul daca nu se factureaza masina la timp.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Revin cu linkul de legislație
https://lege5.ro/Gratuit/ge2tqnbrha2q/g ... n-24042017

Si cu un paragraf relevant
11) În cazul în care achiziționarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa exclusivă a producătorului validat, acesta are obligația de a oferi proprietarului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării notei de înscriere, posibilitatea achiziționării unui autovehicul nou, din al cărui preț de comercializare se va scădea cuantumul primei de casare.

sltrv
Posts: 3
Joined: 15 Jul 2019, 12:01
Auto: VW Golf 5 Plus
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by sltrv »

Vă salut,
Sunt și eu dezamăgit total de experiența cu KIA, mai exact cu IMG, unde am dat comanda pe 30 iulie de un ceed sw star + opționale, cu luna de producție septembrie. Evident că nici nu s-a pus problema la acel moment că ar fi posibil sa nu prind RABLA. Iar acum, citind contractul, îmi dau seama că ei sunt total acoperiți iar eu sunt la mana lor (in contractul meu nici nu este stipulat acel 0.1% din contractul ROMAUTO}.
Daca as putea, as renunța in momentul asta la contract, dar scrie destul de clar că dacă cumpărătorul renunță la contract, pierde avansul.
Singura mea speranță stă în ceea ce a spus Cosmin D legat de discountul pentru rabla, că îl acoperă producătorul (ceea ce dealerul mi-a spus că nu se întâmplă, evident).

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

După părerea mea ai 2 opțiuni
1. Poti renunta la contract mai ales atata timp cat masina nu s a produs si nu exista serie de sasiu. Ei nu si au îndeplinit obligația de a ti livra un autoturism. Dar pierzi tichetul
2. Poti solicita o masina de pe stoc cu dotări similare in pretul inițial cu rabla.IMG are un stoc mai bun
Bafta

Post Reply

Return to “Generalităţi”