Lista asteptare masina

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan_cj »

Stiu ca e alegerea cea mai buna. Am fost azi iara la drive test si apoi la drive test cu o skoda octavia si scaunele/ergonomia din kia m-au facut sa raman pt kia...mult a fost putin mai este.

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

andrei1271984 wrote: 23 Nov 2019, 10:51 Bogdan, eu iti recomand sa mai ai putina rabdare :wink:
gandeste-te ca iei masina pentru cativa ani, la anul pe vremea asta o sa te amuzi cand vei citi aceste postari :lol:
este alegerea cea mai buna din piata (si aici ma refer la toata gama kia nu neaparat la cee'd) si crede-ma ca stiu ce vorbesc.
bafta =D>
Sa stii ca nu pentru toata lumea achizitia unei masini e un eveniment important. Nu vad ce e amuzant sa plasezi comanda pe 23 iulie si sa te plangi ca baietii de la MIT sunt de cea mai joasa speta si nu plaseaza comenzile la timp pentru ca asta e politica firmei lor, sa minta cu nerusinare si managerii sa se ascunda in spatele unor agenti de vanzari.

Comanda mea plasata si achitata pe 19 iulie a fost plasata la fabrica in noiembrie si asta am aflat dupa ce am schimbat FOARTE multe mail-uri cu un manager de la fabrica care evident le cerea celor de la MIT sa-mi transmita data plasarii comenzii si ei n-o faceau.

O masina se produce in luna in care a fost comandata, nu exista intarzieri la fabrica si alte aberatii care v-au fost si mi-au fost si mie transmise. Dintre cele mai mari scuze aberante primite de la MIT o aleg pe " masina are 8000 componente, daca lipseste un surub...un volan etc, se opreste productia" . Mai precis suntem tratati ca niste catei tocmai pentru ca, pentru multi, e evenimentul vietii sa-si cumpere o masina si inghit foarte multe.

Pe scurt TERMENUL DE LIVRARE AL UNEI COMENZI DEPINDE DE DATA LA CARE SE PLASEAZA COMANDA LA FABRICA.Termenul variaza intre 1 luna jumatate si 5 luni. Cand plasezi o comanda de Kia esti mintit ca pe data de 5 a urmatoarei luni va fi plasata comanda ta chiar daca ei stiu ca pana in acel moment au strans 10 comenzi sa zicem.

Nu reclam termenul de livrare de 5 luni. Reclam faptul ca am fost mintit cu buna stiinta chiar daca am precizat ca doresc sa mi se dea o data de livrare reala fie ea si peste 6 luni.

bogdan_cj , nu cred ca este un mail standard, si ei sunt mirati de termenele ireale pe care le ofera dealerul din Romania in conditiile in care stiu ca nu sunt in stare sa stranga numarul minim de comenzi astfel incat sa plaseze comenzile lunar la fabrica ( ca sa se poata acoperi termenul de 60 zile )


Una peste alta masina mea comandata pe 19 iulie a fost fabricata pe 20 nov si urmeaza sa fie transportata la Arad.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Nesta3 »

Pai daca luam data comenzii DATE de dealer, adica pe 5 august, termenul tau a expirat pe 5 noiembrie, deci intarzierea e de 15-20zile.A fost perioada de vara/concedii, s-a suprapus cu lansarea XCeed plus alte treburi legate de logistica.
Unde e nemultumirea?
Si eu am lansat comanda pentru Sportage in martie, iar la sf lui mai inceputul lui iunie masina era in curte.Am mai stat 1 luna dupa rabla.Deci tot 3 luni.
Nasol e daca nu ai mai prins tichet, sau ti-a expirat.Aici da, importatorul trebuie sa gaseasca o solutie favorabila tie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan_cj »

Nu stiu exact cum se procedeaza cu trimiterea comenzilor la fabrica, dar un alt prieten ce a comandat in 19 august tot un ceed SW a primit deja termen de productie pentru 26 noiembrie. Eu banui ca, comanda mea nu a fost trimisa la fabrica momentan, eu comandand masina in data de 7 august.

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

Nesta3 wrote: 23 Nov 2019, 13:57 Pai daca luam data comenzii DATE de dealer, adica pe 5 august, termenul tau a expirat pe 5 noiembrie, deci intarzierea e de 15-20zile.A fost perioada de vara/concedii, s-a suprapus cu lansarea XCeed plus alte treburi legate de logistica.
Unde e nemultumirea?
Si eu am lansat comanda pentru Sportage in martie, iar la sf lui mai inceputul lui iunie masina era in curte.Am mai stat 1 luna dupa rabla.Deci tot 3 luni.
Nasol e daca nu ai mai prins tichet, sau ti-a expirat.Aici da, importatorul trebuie sa gaseasca o solutie favorabila tie.
Comanda a fost data de dealer in Noiembrie la fabrica. Pe 31 octombrie cursese deja termenul de livrare stabilit, nu am fost informat pe 15 octombrie despre intarzierea de livrare cu pana la 2 luni cum este specitifcat in contract.

Unde sa fie nemultumirea in faptul ca pe 31 octombrie tu ca dealer trebuie sa livrezi bunul conform contrctului si tu nu au plasat inca comanda la fabrica?

Nu vreau sa cred ca nu intelegi ce am scris in postul anterior, sper doar ca nu l-ai citit complet.

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan_cj »

Si la mine termenul de livrare ar fi trebuit sa fie 31 Noiembrie si nici eu nu am fost informat inainte ca, comanda se va decala.

Eu unul am trimis mail-uri peste mail-uri la importator, dar nu am primit nici un raspuns(probabil nepasare, dezinteres).

Dealer-ul s-a oferit sa imi dea o masina configuratie similara incepand cu data de 1 Decembrie pana ce masina mea va fi livrata.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Nesta3 »

Am inteles perfect.Fie ca a fost data in august, fie in noiembrie, masina va fi livrata cu o intarziere cum am zis, de 20 zile.Ca nu a comunicat cu tine ca si client, e o rea practica, dar conform conditiilor contractuale, Kia e acoperita ca si durata de livrare.Stiu, e nasol si stresant, dar asta e situatia.Tichet ai mai prins?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

Masina o sa fie livrata pe 10 -15 decembrie deci cu o intarziere de 40 - 45 zile .

Kia nu este acoperita ca si termen de livrare si de aceea mi-au platit daune conform contractului, respectiv 0.1% pe zi lucratoare de intarziere, returnandu-mi 700 euro .

Masina a fost achitata, nu se incadra in rabla sau cel putin nu m-a interesat ticketul.

Pentru mine acel " Fie ca a fost data in august, fie in noiembrie " reprezinta pierdere de 500 euro lunar pentru ca masina actuala nu produce bani in sistem de rideshare. A trebuit sa cumpar alta masina ca sa-mi acopar deficitul de masini.

Si inca ceva. Am confirmare de la fabrica ca nu exista diminuari de productie datorita perioadei ce concedii. Toata productia este optimizata indiferent de perioada anului si toti dealerii trimit estimari de comenzi in fiecare an. Liniile de productie si asamblare pentru fiecare model sunt diferite. Drept dovada comanda plasata in noiembrie a fost fabricata in 20 zile de la plasare.


Daca mi se spunea de la inceput ca data de livrare este 15 ianuarie era totul ok, nu pierdeam bani. E vb de business nu de tocmeala.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by zaboss »

este alegerea cea mai buna din piata (si aici ma refer la toata gama kia nu neaparat la cee'd) si crede-ma ca stiu ce vorbesc.
bafta
:)
Nu prea mai este de mult ;) Pe oricare segment ai variante mai bune, fie calitativ, fie ca preț. Kia a avut primul model de Ceed cu care a rupt piața, un fel de cartela Cosmote de acum niște (mulți ani). Între timp, piața s-a mai echilibrat, mașinile s-au apropiat ca preț și dotări, chiar și ca design - trebuie să fii foarte atent să deosebești noul Ceed de Focus, de pildă. În 2007, Ceed îți dădea la 12500 ceea ce Volkswagen îți dădea pe Golf la 20.000. Acum, Ceed s-a dus un pic în sus, Golful s-a dus ceva mai mult în jos și, cu puțină negociere și noroc poți scoate între ele o diferență de maxim 1000-1500€, pentru dotări similare. Anul acesta, Sportage are în Europa vânzări cam cu 2000 de mașini pe lună mai mici decât anul trecut, (-13% pe semestrul 1) cu Karoq și Grandand X păpând serios din piață.

Dacă vă uitați un pic pe jurnale, o să vedeți și că cei care sunt la a doua Kia (ca mine) sau chiar la a treia sunt mai degrabă dezamăgiți de evoluție. Nu înseamnă că ar fi mașini proaste. Sportage 4 este o mașină net superioară Sportage 3, Ceed 4 are unele avantaje față de Ceed 1. Se vede evoluția în bine. Doar că, între timp, nici piața nu a stat pe loc. Eu aș alege acum Focus în loc de Ceed sau CR-V în loc de Sportage.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by andrei1271984 »

zaboss :D
eu vorbesc din experienta multor posesori de kia. chiar este cea mai fiabila marca de multi ani incoace :roll:
vw si ford nu mai sunt ce erau pe vremuri [-X
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by zaboss »

Eu am avut Ceed din 2008, e la Caralumba, și el pe forum, din 2012, iar din 2015 am Sportage, cu un jurnal destul de mare. Deci știu marca practic de la începutul ei în România.
Și Kia are problemele ei, cel mai cunoscut e 1.6 TGDi cu DCT.
Încă o dată, ideea nu este că Kia face mașini mai proaste, ci doar că nu mai este cea mai bună variantă de pe piață. Aia a fost valabil la Ceed 1 (poate și la 2) și la Sportage 3. Atât.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by surfer »

"Let's agree to disagree" si sa nu mai poluam topicul.
Parerile vor fi impartite intotdeauna, iar forumul pentru asta exista. Colegii care asteapta masinile au pagini intregi de jurnale si alte topicuri de unde isi pot face o impresie despre masinile kia si problemele lor aparute din exploatarea utilizatorilor. La fel si pentru celelalte marci. Si astfel asteptarea le va fi si mai usoara.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by andrei1271984 »

Da sefu :lol:
ne oprim aici :( :oops: :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Lista asteptare masina

Post by Dr.Agosh »

Oameni buni, pentru partea de service, Romauto mai are vreo implicare? Intreb in ideea in care daca sunt implicati in orice fel (eu stiu...confirmari de reparatie pe garantie, comunicare defecte la fabrica etc.), avand in vedere nesimtirea cu care isi trateaza clientii pe partea de comenzi, incep sa iau serios in calcul anularea contractului.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by tmihai20 »

Eu am fost deja cu a mea (deşi este Ceed 2) în service. Totul s-a făcut cu reprezentantul local Kia (Ena Grup). Ei au făcut reparaţia local în service-ul lor. Nu e cu nimic mai diferit faţă de alte mărci.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”