Functia de cornering inactiva

Nadstrif
Posts: 26
Joined: 27 Apr 2019, 18:47
Auto: Kia Ceed 2019 1.4 T-GDI
Location: Bucuresti

Functia de cornering inactiva

Post by Nadstrif »

Salut,

Analizand review-urile existente pe internet, am observat ca Kia Ceed vine si cu functia de cornering (se aprinde farul de ceata in directia in care intorci volanul la viteze mai mici). Eu detin un GT-LINE, la care farurile de ceata sunt diferite fata de BEST/STAR. Functia aceasta nu este activa si nici nu vad de unde pot sa o activez. Exista posesori de GT-LINE care au intalnit aceasta problema?

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Functia de cornering inactiva

Post by bogdan_cj »

In lista de dotari standard la GT-line, functia cornering nu apare in lista nici ca optional. Probabil doar daca alegi faruri cu led. Eu am comandat versiunea Star si am ales optiunea de faruri led si apare si in lista dar a confirmat si dealer-ul ca voi avea si functia cornering.

Nadstrif
Posts: 26
Joined: 27 Apr 2019, 18:47
Auto: Kia Ceed 2019 1.4 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Functia de cornering inactiva

Post by Nadstrif »

Detin farurile LED. Totodata, din ce stiu eu GT-LINE contine toate dotarile standard de la celelalte echipari...de asta e nu prea inteleg care e faza aici

Number Cruncher
Posts: 5
Joined: 28 Jun 2018, 20:22
Auto: Ceed SW Gt-line 1.4 T-gdi
Location: Bucuresti

Re: Functia de cornering inactiva

Post by Number Cruncher »

Salut! Versiunea GT-Line vine doar cu lumini de ceata integrate în bara. Deci nu avem funcția cornering lights.
Kia Ceed SW GT-Line 1.4 T-gdi

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Functia de cornering inactiva

Post by OmuNegru »

Luminile de ceata nu sunt cu LED indiferent de versiune/optiune. Dupa cum ai observat blocurile optice sunt diferite, cel de pe BEST/STAR e alungit si include 2 becuri: unul de ceata si celalt pt viraj, orientat corespunzator. De altfel si manualul mentiuneaza o singura functie pt versiunea GT-LINE:
Clipboard02.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

GabrielaSan
Posts: 31
Joined: 25 Jul 2019, 16:21
Auto: Ceed 2019
Location: Bucuresti

Re: Functia de cornering inactiva

Post by GabrielaSan »

Neata,


Eu a rebuit sa platesc extra pentru aceasta optiune .

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Functia de cornering inactiva

Post by Cosmin D »

Farurile de ceata de pe GT Line sunt cele mici si rotunde cu design sport asa cum au exemplificat colegii cu poze din manual. Daca ai faruri full led bi functionale, lumina acestora este mult superioara celor standard de halogen atat ca intensitate cat si ca acoperire deci nu e nevoie reala de acele lumini statice la viraje. Forma farurilor de ceata de pe STAR permite functia cornering. Eu am luat faruri full led si nu m-a mai interesat functia de iluminare statica la virare de aceea nu am investigat mai atent, insa nu-mi amintesc sa fi fost o optiune pe GT Line.
L-am intreba de acest lucru pe consilierul de vanzari, dar omul nu prea stie deloc produs asa ca nu am o pozitie clara.
Interesant, In germania si UK farurile de ceata pot fi si cu LED indiferent de varianta de dotare.

Post Reply

Return to “Probleme”