Hill assist zgomotos.

Kiaceed4alex
Posts: 10
Joined: 31 May 2020, 23:16
Auto: Ceed
Location: Bucharest

Hill assist zgomotos.

Post by Kiaceed4alex »

Am observat de circa 2 zile ca la plecarea din rampa se aude un zgomot ca de fier pe fier și se simte o Vibrație ușoară in pedala de acceleratie, mașina are in jur 4500 km pana acum nu era zgomotos și nu se simțea nimic când intra sistemul hill assist.... a mai întâmpinat cineva problema asta ?

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Hill assist zgomotos.

Post by Bhall »

Este normal, nu tot timpul decupleaza frana la timp si de aici apare zgomotul de trecare intre placute si disc. Poate nici n-ai folosit masina cateva zile si aveai discurile putin ruginite.
Si pe mine ma scoate din sarite frana de mana care la fel nu decupleaza la timp si sunt momente in care plec f prost de pe loc :lol:

Kiaceed4alex
Posts: 10
Joined: 31 May 2020, 23:16
Auto: Ceed
Location: Bucharest

Re: Hill assist zgomotos.

Post by Kiaceed4alex »

Sincer am băgat jetul la roti in ideea ca poate a rămas murdărie in zona respectiva dar nimic același sunet mașina merge nu sta am încercat chiar și sa fac mai multe plecări din rampa degeaba același sunet deși pana acum sunetul nu apărea. Sistemul funcționează doar ca se aude și se simte ca și cum ar ceda o planetară ....

Vasil3
Posts: 20
Joined: 22 Feb 2019, 22:20
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Hill assist zgomotos.

Post by Vasil3 »

Orice lucru/diferenta ce o observi pe parcurs semnealeaza o problema.
Altfel ar fi facut asa de la inceput nu?
De ce nu incerci la reprezentanta?
Tocmai d-asta si iau majoritatea oamenilor o Kia , pentru garantia de 7 ani transmisibila.

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Hill assist zgomotos.

Post by Faust »

Săptămâna asta am fost de doua ori la peste, o zonă cu rampe și pante abrupte, la coborâre am folosit hill asisst, zgomotul când plăcuțele de frână se "eliberează" de pe discuri este absolut normal, nu este nimic deosebit sau defect, cred că unii vă speriați de orice sau vă faceți griji fără rost.

La plecarea de pe loc în rampă sau pantă este la fel de normal acel zgomot, cum este normal și când se folosește auto hold, când nu mai vrei să stai cu piciorul pe frână.
Acel zgomot apare pentru că plăcuțele de frână eliberează discurile doar în momentul când încep să se rotească rotile, la cea mai mică mișcare a roții, practic se pleacă "cu frâna de mână trasă".
Sistemul hill asisst și auto hold uzează destul de mult plăcuțele de frână de pe spate, în special când se folosește foarte des auto hold, hill asisst se folosește mai rar.

In mod normal, întotdeauna plăcuțele de frână spate trebuie să se uzeze după cele de pe fața, sistemul de frânare al mașinilor acționează întâi pe fața apoi cel de pe spate, în funcție de viteză, forță de apăsare pe pedala de frână, încărcare mașină, să zicem că plăcuțele de frână de pe față se schimbă la 30000km, cele de pe spate se schimbă la 50..55000km, nr de km este doar de exemplu, poate fi altul în realitate, ideea este că plăcuțele de frână spate au durată de viață mai lungă, la fel și discurile spate.



Vasil3

O să își piardă timpul de pomană pe la service, mașina nu are nici un defect.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Hill assist zgomotos.

Post by ionutp »

Mersi Faust, are sens, inteleg si eu aucm. Eu am patit ceva de genul cu Downhill brake assist recent si am auzit un sunet cand l-am activat. Problema e ca DBA se foloseste la viteze foarte mici si eu aveam ceva mai mult. Deci sunetul s-a auzit probabil pentru ca placutele s-au pus instant pe disc-uri si au inceput sa frece incercand sa reduca viteza pana la limita la care functioneaza DBA.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 814
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Hill assist zgomotos.

Post by alexcrist »

Faust wrote: 18 Jul 2020, 10:01 Sistemul hill asisst și auto hold uzează destul de mult plăcuțele de frână de pe spate, în special când se folosește foarte des auto hold, hill asisst se folosește mai rar.
AutoHold și Hill Assist nu folosesc frâna de mână (indiferent că e electrică sau mecanică), ci sistemul normal de frânare hidraulică. Ca atare, nu au motiv să uzeze excesiv doar plăcuțele spate. În plus, acea mișcare milimetrică care provoacă zgomotele e atât de mică încât nu se poate vorbi de uzură. Asta pe lângă faptul că puterea de frânare necesară să țină mașina pe loc e mult mai mică decât cea necesară să oprească o mașină în mers, iar zgomotul respectiv de frecere apare apare tocmai atunci când presiunea pe plăcuțe e foarte mică. Același zgomot se poate auzi și doar din pedală, dacă ai piciorul suficient de fin, și se va auzi fix când presiunea în sistem e atât de mică încât începe să se rupă contactul fix dintre plăcuță și disc.

Există o uzură, în termeni absoluți, dar e neglijabilă. Poți să faci 1 milion de plecări în rampă și plăcuțele nu vor avea de suferit. Aș îndrăzni să estimez că o singură frână 100-0 uzează plăcuțele și discurile mai mult decât toate AutoHoldurile și Hill Assisturile din toată viața mașinii.

Post Reply

Return to “Probleme”