Nuanțe diferite vopsea

JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Nuanțe diferite vopsea

Post by JohnB »

Salut,

Kia Ceed 2020, Best, culoare Lunar Silver.
A mai observat cineva ca bara spate este alta nuanță decât restul mașinii? Sau doar eu am problema asta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by yso »

De curiozitate, ai luat-o din stoc sau la comanda?

A mea e gri inchis (dark pentametal parca ii zice) si nu am observat.

JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by JohnB »

E luată la comanda.

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by relu_24 »

Cam toate mașinile au o tentă ușor diferită între bara ( plastic) și caroserie ( tabla), dar e doar o tentă și tb sa te uiți foarte atent sa observi.
La tine e cu totul alta culoare, ce zice dealerul?

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by JohnB »

relu_24 wrote: 22 Sep 2020, 21:37 Cam toate mașinile au o tentă ușor diferită între bara ( plastic) și caroserie ( tabla), dar e doar o tentă și tb sa te uiți foarte atent sa observi.
La tine e cu totul alta culoare, ce zice dealerul?

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
Zilele astea am observat. Se vede bine la umbra.
Culmea e că am văzut în trafic una și are bara fix la fel. O fi defect din fabrica.
Încă n-am fost la dealer.
Cum se procedează sa ii contactez? Că presupun că nu discut tot cu agentul de vânzări.

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by yso »

Ar trebui sa mergi la dealerul care ti-a vândut masina sa vezi ce părere are. Poate te ajuta sa vezi și alte mașini din stoc ca sa vezi dacă au aceeași problema.
Sau o sa te trimita la cel responsabil cu tinichigeria.

Laurm
Posts: 73
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by Laurm »

Confirm si la mine aceeași problema... Acum va trebui sa o vad în fiecare zi.... #-o Probabil a prins culoarea diferit pe plastic. Se pare că si bara din fata e la fel, cu culoare diferită fata de tablă. Am echiparea Star, 2020, tot cu Lunar Silver.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by doio77 »

Si la ceed-ul meu din 2014 este aceeasi "problema", bara de plastic are alta nuanta , ca si cum ar fi fost revopsita ulterior. Cred ca problema este vopseaua pe baza de apa.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by JohnB »

Laurm wrote: 23 Sep 2020, 08:31 Confirm si la mine aceeași problema... Acum va trebui sa o vad în fiecare zi.... #-o Probabil a prins culoarea diferit pe plastic. Se pare că si bara din fata e la fel, cu culoare diferită fata de tablă. Am echiparea Star, 2020, tot cu Lunar Silver.
:)) nici eu nu am vazut-o vreo 2 luni. Am trimis un mail catre Kia Romania si m-a sunat seful de la caroserie de la MIT Motors. Omul a zis ca este foarte probabil sa fie reflexie ciudata din cauza vopselei aplicate de Kia, ceva cu sclipici prin ea.
Dar a parut de treaba si m-a invitat sa ma duc sa ne uitam impreuna si sa comparam cu ce mai are el prin curte deoarece nu se poate pronunta din poza daca e defect de fabrica sau e doar o reflexie.
Probabil o sa merg zilele urmatoare, cand o sa am ceva timp. Se pare ca "problema" e general valabila pentru orice culoare, azi pe grupul de pe facebook cineva a pus aceeasi diferenta la vopseaua maronie.

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by IosifCosmin »

Aceeași culoare am și eu . În funcție de cum cade lumina ,observ și eu diferență asta .

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by JohnB »

IosifCosmin wrote: 30 Sep 2020, 12:08 Aceeași culoare am și eu . În funcție de cum cade lumina ,observ și eu diferență asta .

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk
Deci asa e la toata lumea. Asa e din fabrica. Nu stiu daca e un defect.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by Bogo2020 »

Am avut aceeasi problema in 2006 cu un Ford Focus II, culoare bleu metalizat (Tonic Blue). Din orice unghi priveai masina, vedeai nuante diferite in caroserie si spoilere. Fiind prima masina noua pe care o cumparasem pana atunci si fiind convins ca ce am luat eu era cea mai tare masina de pe planeta asta, va dati seama cat ma obseda ideea: plangeri la dealer, sesizari la importator, citit pe net pana imi cadeau ochii. Am aflat repede ca nu eram singurul, pe net gasind o multime de proprietari de Focus cu aceeasi problema.

Singura explicatie plauzibila am gasit-o pe cel mai mare si activ forum Focus din UK: vopseaua este identica, insa procedeul de vopsire este diferit pentru caroserie si spoilere. Caroseria se vopseste in pozitie orizontala, in timp ce spoilerele sunt agatate vertical, pentru a economisi spatiu pe linia de vopsire/cuptor. Gravitatia asaza particulele "metalizate" (aluminiu, mica sau ce o mai fi) la fel in ambele cazuri. Insa atunci cand spoilerele sunt montate pe masina (orizontal), particulele "metalizate" sunt rotite cu 90 de grade fata de cele de pe caroserie. Asta face ca lumina sa fie reflectata diferit, de unde si diferenta de nuanta de culoare. Poate ca acesta este motivul pentru care unii producatori mai obsedati (de ex, Mazda), aplica stratul metalizat in X (cel putin la culorile premium).

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by yso »

JohnB wrote: 30 Sep 2020, 15:54 Deci asa e la toata lumea. Asa e din fabrica. Nu stiu daca e un defect.
Cum e? Ai fost la reprezentatnta? Ce au zis?
M-am uitat si eu mai atent la a mea (gri inchis) si nu observ vreo diferenta.

JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Nuanțe diferite vopsea

Post by JohnB »

yso wrote: 10 Oct 2020, 15:01 Cum e? Ai fost la reprezentatnta? Ce au zis?
M-am uitat si eu mai atent la a mea (gri inchis) si nu observ vreo diferenta.
Încă nu am ajuns. Am fost sunat de cei de la Caroserie si mi-au zis că pot merge oricand. Am văzut mai multe Kia cu aceeasi ciudatie in trafic.

Post Reply

Return to “Probleme”