Neclaritati optionale KIA cee'd 1.4 LX

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Locked
User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

lilusha wrote:T mie nu mi-a pus nici macar stampila pe comanda si am observat abia acasa.

nu am vazut pana acum nicio masinuta pe strada si abia astept :)

o zi buna
Nici eu nu reusit sa vad vreuna pe strada. Apropo iti recomand sa dai o fuga pina in Aviatiei si sa-ti puna stampila pe contract. E mai bine.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Malte wrote:Da,dar vezi ca dl Burcea o sa-ti raspunda ca s-a depasit norma alocata de 200 de masini si de-aia trebuie pedepsiti clientii,sa stea cuminti si sa nu mai comande masini kia
Doar nu credeati ca la KiaRomania se face vreo strategie de vanzari, se stabilesc targeturi, cote de piata. Credeti ca se face vreun briefing despre cum au evoluat vanzarile, unde sta modelul pe segmentul clasei la numarul de unitati contractate de la lansare? Ce ar fi fost daca primeau cateva sute de comenzi zilnic? (vezi noul Corsa).
Cateodata ai impresia ca cei de la KiaRomania nici nu vor sa creasca vanzarile, atat de tare se straduie in directia asta.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Dupa cum zicea cineva de aici, nu sunt pregatiti sa vanda o masina populara si de succes. S-au speriat ca nu cumva sa vanda prea multe. Citeam undeva ca anul trecut au vandut FIX 1 MASINA CASH.(din cauza taxelor vamale).

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

dealerului nu-i pasa daca tu mergi cu sacosha cu bani sau faci leasing sau credit, mashina oricum ii este platita integral la livrare. shi statzi fara grija, nimeni nu se sperie daca vinde prea mult. problemele sunt de alta natura, logistice, organizatorice, pregatirea profesionala a personalului...
de aici, apare problema adevarata: nu vind atit de mult pe cit ar fi putut vinde.

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

atunci de ce se gudura pe langa tine cand e vorba ca platesti cu banul jos?

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

guduratul ala e o chestie specific romaneasca. afara se mai gudura unii, dar din motive mai serioase ca in romania.

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

pai o fi specific romaneasca chestia - dar faza e ca se gudura mai mult cand e vorba de cash - li se fac ochii mari, cum iti explici daca lor nu le pasa in ce mod platesti?

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Parca era vorba ca ne mai risipeste dl Burcea din mistere,sau a plecat iar intr-un scurt concediu !?! (scuze pt. rautate =; )

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cum a zis si pasha ... dealerului oricum ii este platita masina integral inainte de livrare, fie ca e direct de client sau de banca la care acesta face rate/leasing etc ;)

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

trebuie sa fie ceva, poate au un comision mai bun daca e luata cash... altfel sa-mi explice cineva de ce unii dealeri dau reduceri daca cumperi cu banii jos. Nu vad logica, trebuie sa le convina ceva.

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

Din pacate nu sunt singurii ce-i de la Kia carora nu prea le pasa de un potential client. Eu am fost la Hyndai si am spus ca doresc sa cumpar un Hyundai Accent ( plata integrala) si doresc un Drive test. Au trecut 7 saptamani si nici un macar un telefon nu am primit de la ei. Si eu lucrez in vanzari, sincer cu atitudini de genul acesta nu stiu cum reusesc sa vanda.
Dar orice lucru are si o parte buna, intre timp am comandat un ceed 1.4 base + ccateva optionale.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Off'topic:
La cate marci am fost pana acum interesat la drive'test ... singura neplacere am avut'o la ... Dacia. Nici nu aveau macar masina disponibila de drive'test decat in cateva zile, dar deja ma luasera cu intrebari ... ce model doriti, cum doriti sa'l achitati. Si le'am dat verde ... nu m'a mai interesat.

La Kia frati-miu a fost si a putut testa Cee'd fara nici o problema. Eu am fost la 2 zile dup'aia si m'am plimbat ceva prin oras (am o cunostinta acolo :D)

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

alyyt7 wrote:[edit] am postat din gresala in "root". Puteti sa mutati va rog postul la "neclaritati optionale"

Am si eu 2 intrebari:

1. Pe LX BEST am inteles ca nu se mai pot pune optionale.
Eu as fi vrut:
- genti de 16"
- proiectoare de ceata
- Tetiere active scaune fata; suport lombar cu maneta; scaun sofer reglabil pe inaltime
- Consola centrala tip DLX
Se pot comanda si monta mai tarziu?

2. Ce optionala trebuie aleasa la LX pentru a avea fascia centrala si manerul de la schimb. de viteze argintii? (sau nu se poate?)

Mersi.
Eu ca mod nu pot muta post'ul tau. Poate adminii vor rezolva problema asta. Pana atunci ... sa'ti raspund la intrebari:

Da, din cate am inteles, se pot comanda si ulterior optionalele, insa nu stiu la ce pret (ramane acelasi sau va fi mai mare)
Jantele implica automat alte cauciucuri, deci cheltuiala in plus.
Proiectoarele se pot monta usor, insa , din cate stiu eu, ele se aprind de la maneta din dreapta. Lucru care nu cred ca e chiar usor de facut aftermarket. probabil cel mai usor ar fi ca aprinderea lor sa se faca de a un buton anume, care insa nu stiu cum ar putea fi integrat in bord.
Cat despre tetiere active, scaun reglabil pe inaltime etc ... asta presupune alt scaun :D
La consola nu cred ca ar fi probleme la montarea ulterioara


La LX (sau LX Best) fascia centrala vine neagra. Nu exista vreo optiune pentr ca aceasta sa fie argintie.
Manerul schimbatorului de viteze si alte elemente cromate, impreuna cu volanul si manerul franei de mana imbracate in piele sunt la pachet - 91 euro + TVA

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

daca vrei fascie centrala argintie, treci pe urmatoarea varianta de echipare....Classic. Care nu se merita deloc la pret, e exorbitant de mare. Iar discount nu stiu daca ii vor face oricum...la ce surprize au rezervat pana acum, vai de ei:) Nu m-ar surprinde chiar sa ii mareasca pretul. Ce sa ii faci, au vrut masina europeana, dar au tot mentalitate romaneasca & coreeana, nu occidentala. In timp ce marci ca Opel, Peugeot, Renault si chiar VW sau Toyota (am fost sa vad Auris, mi s-a facut discount de 650 euro pe loc, daca vroiam sa cumpar) ofera discounturi substantiale...astia iti dau presuri gratis. Haha....in timp ce strainii se bat sa vanda cat mai mult, astia s-au speriat de eventualitatea devenirii unui rival serios pe piata compactelor hatch.

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

da e jenibil ce se intampla... in loc sa faca oferte cat mai bune - cat de bune pot vor sa scoata profit mai mare per masina
nu-i duce capul ca cei care erau chititi pe kia cee'd 1.4 benzina BASE cu optionale - o mare parte din ei vor incepe sa se uite si la grande punto, opel corsa, toyota yaris? Da sunt o clasa mai jos - dar si marca e mai sus.

Locked

Return to “Generalităţi”