Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Salut,

Sunt nou si eu pe aici si mi s-a pus tare de tot pata sa imi cumpar o Kia noua. Dar am o mare problema si m-am gandit ca daca nu aici, atunci unde as putea sa cer un sfat...:). Problema mea este ce sa aleg: C'eed, care cu Face Lift-ul actual arata mult mai bine si este dotata mult mai bine ca inainte sau Pro C'eed, care estetic arata mult mai bine decat C'eed (cel putin asta e punctul meu de vedere), insa nu i s-a aplicat respectivul FL (parerea mea este ca nu ar fi cazul sa i se aplice pt exterior-partea estetica, insa ar fi binevenit pt calitatile masinii).
Asadar....C'eed sau Pro C'eed?

Merci

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by Bonzai2 »

Pai si ce sfaturi vrei? E aceeasi masina, merge la fel ,are aceleasi optiuni, proceedul e ceva mai ieftin si are numai 2 usi. Daca nu te deranjeaza sa te dai de fiecare data jos ca sa coboare cei din spate atunci ia pro ceed, daca nu ceed. Si mie imi place cum arata mai mult proceedul dar nu am mai suportat masina in 3 usi (am avut una). Diferentele intre vechiul si noul ceed nu sunt asa mari
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

pai sfaturi de genu care masina merge mai bine, daca ati avut probleme ori cu ceed ori cu pro ceed...chestii de genu asta, care sa ma ajute sa ma hotarasc...

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by Bonzai2 »

Tehnic ceed-ul si proceed-ul sunt una si aceeasi masina. Totul este la fel,comun. Diferenta e in design-ul exterior,ATAT. Am mai zis, daca nu te deranjeaza sa te dai jos cand cineva vrea sa coboare din spate atunci ia proceed,arata mai bine.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Am inteles! Vroiam sa stiu daca cumva imbunatatirile tehnice pe care le-a adus face-lift-ul pe C'eed sunt implementate si pe Pro C'eed, pentru ca la design-ul exterior am inteles ca nu va exista nici o modificare dintre cele care au aparut pe C'eed! Insa imbunatatirile tehnice vor exista si pe Pro C'eed?

Cam cat costa o revizie si Casco la C'eed/Pro C'eed?

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by Bonzai2 »

miniperve wrote: Insa imbunatatirile tehnice vor exista si pe Pro C'eed?
Da
miniperve wrote: Cam cat costa o revizie si Casco la C'eed/Pro C'eed?
Casco depinde de pret, revizia de motor,la ambele ceed si proceed revizia costa la fel.

Ca ex la motorul de 2.0 benzina prima revizie a fost 500 lei, a doua 600 si a treia 700.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Am inteles!
Merci, in cazul asta, daca exista modificarile tehnice si pe Pro C'eed cred ca am sa inclin mai mult spre Pro C'eed (e mai deosebita :D). Iar Casco am inteles ca e undeva la 700 euro / an...

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by rrich »

Casco ca Casco..scuzati exprimarea :). O problema care nici nu imi intra pana acuma in cap este in cazul accidentelor. Cum am masina in service din cauza unui accident stupid la care nici nu am participat am stat mult si bine si m-am gandit. La Varianta in 5 usi adik Ceed in cazul accidentelor schimbi mai usor portiera bara, aproximtiv orice. La Pro..desi arata muuuuuuuultttttttma bine...daca te loveste cineva in aripa spate..acolo unde ar trebuie sa fie usa din spate ai belit o..(scuzati limbajul). Nu exista ciocan care sa te rezolve...asa ca itzi va decupa masina si se va suda una bucata aripa...Sudatul este net inferior in service fata de cel din fabrica, apoi mai rezistenta masinii este serios afectata!

Dar chiar stiind si toate astea tot pro mi-as lua....e prea tare masinutza! Casco e undeva la vreo 50-60 de euro/luna!

Alegerea e a fiecaruia!

Spor la decis!
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Merci...daca ar fi fost numai ultima parte a mesajului era super...:D, m-as fi decis mai usor :) (insa din pacate ai si tu dreptate...nu ma gandisem la asta...:().

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by shpid3r »

Depinde si ce motor te intereseaza.
Din cate stiu, la Ceed, varianta FL 1.4 - benzina - nu are decat 90 de cai (deci nu 109, ca modelul precedent).
Daca zici ca nu s-a aplicat FL si la procee`d, atunci probabil ca la motorul de 1.4 exista inca varianta de 109.
Cine e mai la curent cu chestia asta, sa ma corecteze daca gresesc. Insa eu nu mi-as mai lua ceed 1.4 la doar 90 cai.

Daca tinesti mai sus, atunci e strict de estetica. Masina arata mai bine in 2 usi, e mai fluida. Daca faci mai mult de 2-3 drumuri pe luna cu persoane in spate, s-ar putea sa te incomodeze faptul ca pana coboara cel din spate e nevoie de timp. Desi merg foarte, foarte rar cu cineva in spate, am ales varianta in 4 usi pentru utilitate (si cand va fi nevoie...)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by eugenflorinmanea »

Proceed are interior de Ceed FL, doar la exterior nu s-a umblat.
Cica tehnic sunt la fel dar sincer...eu am mers si cu Ceed Best si fata de Pro ul meu City sunt diferente. Probabil ca diferentele vin si din diferenta City- Best dar...
- Pro ul (City) e mai bine inchegat, e mai silentios la viteze mari si aici ma refer la suspensii, si mai stabil (asta poate si de la roti ca sunt pe 16).
Parerea mea...
SAAB 9-5

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by Bonzai2 »

shpid3r wrote: Daca zici ca nu s-a aplicat FL si la procee`d, atunci probabil ca la motorul de 1.4 exista inca varianta de 109.
Cine e mai la curent cu chestia asta, sa ma corecteze daca gresesc. Insa eu nu mi-as mai lua ceed 1.4 la doar 90 cai.
Pe site la kia este numai motorul de 90 CP pt ceed si proceed.

http://www.kia.ro/ro/showroom_date_tehnice/pro_ceed_fl
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by bondalicir »

am mers si cu ceed si proceed si cu sw, diferite motorizari. la stabilitate stau la fel, si conteaza foarte mult jantele. am fost la campania aia de la kia BAU si acolo am facut slalom printre jaloane cu masini cu jante pe 16 si pe 17, se simtea binisor diferenta intre ele. proceed are garda la sol mai mica, deci teoretic mai stabil. acum eu nu am simtit diferente la 180-190 intre proceed si sw. in schimb desi ma chinui si cu sw la parcari cu fata la bordura ca sa nu ating. la proceed nu puteai sa parchezi peste nici o bordura ca sigur atingeai. e misto si senzatia in 2 usi, interesant faptul ca e mai mic geamul si mai sus si portiera e mai mare. ai alt feeling, mai sport. in schimb la mine a fost simplu. labradorul meu de 35 de kile m-a facut sa aleg sw ca sa mearga si el linistit in portbagaj. si inca ceva off topic: frigiderul de 1m60 a incaput la fel de bine in proceed ca si in sw. la ambele s-a inchis haionul. bine l-am pus mai usor in sw.
hai ca te-am bagat mai rau in ceata.
eu zic asa: daca te interseaza utilitatea clar hb sau sw. pt un feeling mai sport atunci proceed.
succes in alegerea care trebuie sa o faci.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Merci tuturor pentru sfaturi si pareri!
Am fost azi la un importator Kia din Bucuresti si m-am mai lamurit in privinta unor aspecte....De exemplu modificarile aduse pe Ceed odata cu acest FL se regasesc si pe Pro Ceed (in afara de exeterior), motoarele sunt la fel pe ambele variante! Pe ce anume m-am axat eu este un Pro Ceed City de 1.6 diesel, 115 cai. Acum astept sa se lamureasca si cu rabla pentru prima periaoada a anului viitor. Ceea ce ma nemultumeste putin este perioada cam mare de asteptare pentru un Pro Ceed (deoarece trebuie facuta comanda in fabrica) si anume 2 luni...Revizia am inteles ca m-ar costa in jur de 6 mil. si se face la 20.000 km, iar CASCO undeva intre 500-600 euro!

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by bondalicir »

din cate am vazut eu pe forum revizia e in jur de 700ron si casco e mai mult de 600euro. bate spre 700 la city dsl 1.6.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”